بسته اخبار فرهنگی و هنری ایسنا در روز چهارشنبه

4

بسته اخبار فرهنگی

مروری بر گزیده خبرهای فرهنگی و هنری ایسنا در روز چهارشنبه پنجم آبان‌ماه

گزیده‌ای از خبرهای «صفحه سینما و تئاتر»

وزارت ارشاد اطلاعیه داد/ «برخورد با دفاتر پخش و تهیه‌کنندگان متخلف»

مدیر کل سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با پخش‌کنندگان و تهیه‌کنندگان متخلف که تیزر فیلم‌هایشان از شبکه «جم» پخش شود، برخورد می‌شود.

ماجرای ادامه‌دار تیزر فیلم‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای/موسوی: شکایت دارم !

غلامرضا موسوی در گفت‌وگویی با ایسنا در پی انتشار اطلاعیه سازمان سینمایی وزارت ارشاد با تأکید بر اینکه تیزری برای پخش به شبکه‌های ماهواره‌ای نداده است، بیان کرد: اگر قرار است عدالت رعایت شود، باید بانک‌ها و شرکت‌های هواپیمایی هم که تبلیغ آن‌ها در این شبکه‌ها پخش می‌شود هم با تذکر یا تعطیلی روبرو شوند!

تهیه‌کننده انیمیشن «فیلشاه» مطرح کرد: علی‌رغم ادعاها، یک نهاد حمایت کرد

تهیه‌کننده انیمیشن «فیلشاه» در گفتگو با ایسنا اعلام کرد: علی رغم ادعاهایی که مطرح می‌شود، فارابی تنها نهاد حامی «فیلشاه» است که تاکنون اقدام به سرمایه‌گذاری ۲۵ درصدی در این اثر نموده و هیچ نهاد داخلی دیگری در تولید این انیمیشن با گروه «هنر پویا» همکاری یا مشارکت نداشته است.

»نهنگ عنبر ۲» چه زمانی اکران می‌شود؟

دست‌اندرکاران «نهنگ عنبر ۲، سلکشن رویا» پیش بینی کردند:«پُست پروداکشن این فیلم، زمان زیادی را سپری می‌کند تا فیلم به مرحله اکران برسد

میترا حجار: می‌خواستیم حداقل یک نفر را نجات بدهیم

میترا حجار گفت: وقتی فیلم «لانتوری» اکران شد توقع داشتم شاید یک مقدار بیدارباشی در جامعه ایجاد کند اما متأسفانه دیدیم در دو، سه هفته پیش دوباره شاهد یک مورد اسیدپاشی بودیم و این نشان می‌دهد چقدر از این مسئله دور هستیم.

در گفت‌وگو با ایسنا مطرح شد

تدارکات یک مدیر تئاتری برای یک اجلاس منطقه‌ای

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی در گفت‌وگویی با ایسنا از تغییر احتمالی حضور نماینده‌ی دو کشور در اجلاس تئاتری هفته‌ی آینده و نیز برپایی تعزیه و نقالی برای مهمانان خارجی در کاخ گلستان خبر داد.

رسم کهنه‌ای در سینما که باید منسوخ شود

یک فیلمساز در یادداشت کوتاهی که آن را  در اختیار ایسنا قرار داده نوشته است: انتخاب فیلم‌های جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه تهران توسط دبیر، چشم‌انداز آینده‌ای پربارتر را برای این رویداد قدیمی و معتبر نوید می‌دهد.

پایان فیلمبرداری «کارت پرواز» مهدی رحمانی

کارت پرواز» جدیدترین ساخته مهدی رحمانی پس از فیلم سینمایی برف است که در زمستان گذشته فیلمبرداری آن در سکوت خبری آغاز شده بود و در نخستین روزهای آبان ماه در تهران مرحله پایانی فیلمبرداری آن انجام شد.

همچنین روز چهارشنبه خبر حضور فیلم «لانتوری» در جشنواره ی بین‌المللی استکهلم و گزارش رسمی بنیاد فارابی از تولیدات سینمایی در این صفحه منتشر شد.

****

گزیده‌ای از خبرهای «صفحه گردشگری و میراث فرهنگی»

درخواست از دکتر روحانی برای انتخاب رئیس سازمان میراث فرهنگی

انجمن علمی گردشگری ایران در نامه‌ای به دکتر حسن روحانی، با تاکید بر اهمیت بخش در حال شکوفای گردشگری در کشور، خواستار توجه رئیس جمهور به برخی ویژگی‌ها برای انتخاب رئیس آینده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شد.

مرد شماره ۱۰ این سازمان کیست؟

۱۳ سال از تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌گذرد و در این مدت ۹ رییس اغلب با گرایش سیاسی بر این مسند تکیه زده‌اند که تا آمده‌اند راه و چاه بیاموزند، یا کنار گذاشته شدند و یا پُست بالاتر گرفتند و از آن پس چنان تَرک خدمت از این سازمان کردند که حتی در مقام اجرایی بالاتر، دست یاری به سمت میراث فرهنگی و گردشگری و در مرحله‌ای که صنایع‌دستی به آن سازمان اضافه شد، دراز نکردند.

افزایش قیمت عمره تا ۶ میلیون تومان/ اعزام حجاج به مصلحت نیست

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: قانون جدید دولت عربستان برای افزایش هزینه صدور ویزا بر قیمت حج عمره تاثیرگذار است. با این وضع قیمت عمره حدود ۵۰ یا ۶۰ میلیون ریال می‌شود، بنابراین مردم نیز استقبال نمی‌کنند.

گفت‌وگوی ایسنا با سفیر ترکیه در ایران / نارضایتی ترکیه از کاهش سفر ایرانی‌ها و پرداخت غرامت

سفیر ترکیه در تهران از کاهش ۳۰ درصدی سفر ایرانی‌ها به این کشور خبر داد و درباره جبران خسارتی که به دنبال وقوع کودتای این کشور به شرکت‌های ایرانی وارد شد، گفت: این انتظارِ به جایی نیست که ضرر و زیانی که شرکت‌های گردشگری به خاطر تصمیمات مقام‌های ایرانی متحمل شده‌اند، توسط ترکیه جبران شود.

رایزنی با عراق برای لغو روادید سفر به عتبات عالیات

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از رایزنی با عراق به منظور لغو روادید در سفر به عتبات عالیات خبر داد و گفت: عراق آمادگی لازم درخصوص لغو روادید را ندارد، اما با لغو این امر از مشکلات موجود کاسته می‌شود.

****

گزیده‌ای خبرهای «صفحه تجسمی و موسیقی»

وعده‌هایی که هنوز محقق نشده‌اند

وقفه‌های چند ساله در برگزاری دوسالانه‌ها به‌عنوان مهم‌ترین رویدادهای هنری از جاهای خالی در وزارت ارشاد در سال‌های گذشته بود؛ رویدادهایی که با وجود وعده‌های داده‌شده نتوانستند در موعد مقرر برگزار شوند.

سرنوشت مجسمه «باربر» چه می‌شود؟

منصور آذری – سازنده مجسمه باربر – گفت: با صحبتی که در واحد حجم سامان زیباسازی شهرداری داشتیم، ترمیم مجسمه باربر در دستور کار قرار گرفت.

سر کودک «مجسمه باربر» که در خیابان ناصرخسرو، ابتدای کوچه مروی قرار دارد، آسیب دیده است. این مجسمه ۵ / ۱  متر ارتفاع و ۸۰ / ۳ متر طول دارد.

اجرای طرح نشست‌های علمی صنایع دستی در ۱۳ استان

دبیر اجرایی طرح‌ نشست‌های علمی صنایع دستی از برگزاری نشست‌های تخصصی علمی این حوزه خبر داد.

یک پیشکسوت موسیقی جراحی می‌شود

«ملک‌ محمد مسعودی» پیشکسوت حوزه موسیقی که چند روزی در بیمارستان امیرالمومنین (ع) اصفهان بستری بود، برای عمل باز قلب به بیمارستان چمران اصفهان منتقل و آنجا بستری شد.

معاون صنایع دستی: به عراق پس از داعش فکر می‌کنیم

بهمن نامورمطلق با بیان این‌که باید دیدی همه‌جانبه در زمینه توسعه صادرات داشت، گفت: علاوه بر صادرات به کشورهای اروپایی، به صادرات در منطقه هم فکر می‌کنیم. یکی از این کشورها عراق است و به‌زودی جلسه‌ای با صادرکننده‌ها به عراق پس از داعش داشته باشیم، البته اکنون به عراق پس از داعش فکر می‌کنیم تا دوباره بتوانیم صادرات به این کشور را به روزهای پیش از داعش بازگردانیم.

****

گزیده‌ای از خبرهای «صفحه رسانه»

نقدی بر انتخابات تعاونی مطبوعات که برگزار نشد

انتخابات اعضای هیات مدیره تعاونی مطبوعات به دلیل تصویب نشدن اساسنامه توسط آرای حاضرین برگزار نشد. برخی از  مدیران مسؤول حاضر در مکان مقرر شده انتخابات به نحوه اطلاع‌رسانی تعاونی و رأی‌های وکالتی منتقد بودند که در این گزارش مصاحبه دو تن از منتقدان که در روز برگزاری انتخابات با ایسنا گفت‌وگو کرده‌اند، منتشر شده است.

سریال سردار تجلایی ساخته می‌شود

با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شهردار تبریز و معاون امور استان‌های سازمان صداوسیما، تولید مجموعه تلویزیونی سردار شهید علی تجلایی به زودی وارد فاز اجرایی می‌شود.

نویسنده «سیمپسون‌ها» درگذشت

«کوین کوران» نویسنده و تهیه‌کننده برنده جایزه «امی» سریال کارتونی «سیمپسون‌ها» در سن ۵۹ سالگی درگذشت.

«سیمپسون‌ها» کارتون آمریکایی است که نخستین‌بار در دسامبر ۱۹۸۹ از شبکه تلویزیونی «فاکس» به صورت مجموعه‌ای تلویزیونی نشان داده شد و از آن به بعد هر هفته پخش می‌شود. کارگردان «سیمپسون‌ها»، «مت گرونینگ» است. این مجموعه تلویزیونی با بیش از ۵۰۰ قسمت، رکورددار طولانی‌ترین مجموعه تلویزیونی در جهان است.

«قانون» از کی منتشر می‌شود؟

عضو شورای سردبیری روزنامه «قانون» درباره زمان بازگشت این روزنامه به پیشخوان‌ روزنامه‌فروشی‌ها گفت: تلاش‌مان این است که بتوانیم روزنامه را در همین ماه آبان منتشر کنیم.

****

گزیده‌ای از خبرهای «صفحه دین و اندیشه»

واکنش آیت‌الله‌ مکارم شیرازی به برخی شایعه‌پراکنی‌ها

«تا گناه کسی در محکمه اسلامی ثابت نشود، نقل آن ولو به صورت احتمال، گناه کبیره است؛ چیزی که ممکن است بعدا دروغ آن اثبات شود البته اگر راست هم باشد، باید در محکمه ثابت شود و حتی اگر ثابت شود نباید به رواج گناه دامن بزنیم.»

آیت الله نوری همدانی: ۱۳ آبان از مهم‌ترین رویدادها در تاریخ مبارزه ملت با استکبار است

آیت‌الله حسین نوری همدانی ۱۳ آبان – سالروز تسخیر لانه جاسوسی – را از مهم‌ترین رویدادها در تاریخ مبارزه ملت ایران با استعمار و استکبار دانست.

آیت‌الله جوادی آملی: با ربا نمی‌توان اقتصاد مقاومتی داشت

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی گفت: ربا جنگ با خداست و با ربا نمی‌توان اقتصاد مقاومتی داشت و اقتصاد مقاومتی با سفارش ایجاد نمی‌شود و باید بانک‌ها اصلاح شوند.

****

گزیده‌ای از خبرهای «ادبیات و کتاب»

جایزه «من بوکر» ۲۰۱۶ به یک آمریکایی رسید

برای اولین‌بار در تاریخ برگزاری جایزه «من بوکر»، یک نویسنده آمریکایی موفق به دریافت آن شد.‌

استقبال از نویسنده ایرانی در دانشگاه بلگراد

سخنرانی فرهاد حسن‌زاده در دانشگاه بلگراد با استقبال دانشجویان این دانشگاه همراه شد.

انتظارات نائب رئیس اتحادیه ناشران از وزیر ارشاد / «اصناف را جدی بگیرید»

محمدرضا توکل صدیق، کاهش تصدی‌گری دولت، انتخاب مدیران فرهنگی، مدیریت صحیح بودجه‌های فرهنگی و نگاه درازمدت به حوزه فرهنگ را از انتظارات ناشران از وزیر جدید ارشاد دانست.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ