تدارکات یک مدیر تئاتری برای یک اجلاس منطقه‌ای

3

مهدی شفیعی

مدیرکل هنرهای نمایشی از تغییر احتمالی حضور نماینده‌ی دو کشور در اجلاس تئاتری هفته‌ی آینده و نیز برپایی تعزیه و نقالی در کاخ گلستان برای مهمانان خارجی خبر داد.

مهدی شفیعی در گفت‌وگویی با ایسنا در آستانه‌ی برگزاری نشست مدیران هنرهای نمایشی کشورهای غرب آسیا بیان کرد: با توجه به حضور مهمانان خارجی و برنامه‌هایی که برای معرفی ظرفیت‌ها  رویدادهای تئاتری ایران در نظر داریم، قرار است در کاخ گلستان هم تعزیه و نقالی برای مهمانان اجرا خواهد شد.

وی همچنین یادآور شد:‌ این برنامه در راستای دیپلماسی فرهنگی و با توجه به وضعیت موجود در منطقه بویژه در غرب آسیا با استناد به اینکه در حوزه‌ی ارتباطات فرهنگی اشتراکاتی میان ایران و کشورهای این منطقه وجود دارد، تدارک دیده شد و به دنبال این هستیم تا ایران به عنوان محلی که کانون تئاتری غرب آسیا در آنجا استقرار می‌یابد، شناخته شود.

شفیعی با تأکید بر اینکه این اجلاس و حضور دست‌اندرکاران تئاتری کشورهای دیگر می‌تواند به اقتصاد هنرمندان و ظرفیت کاری در این حوزه به ما کمک کند، گفت:‌ پیش‌نویس یک ساختار تشکیلاتی برای میهمانان فرستاده شده و قرار است در اجلاس به شور گذاشته شود تا برای راه‌اندازی آن اقدام کنیم.

او گفت: برای برگزاری این اجلاس به دنبال این بودیم تا با مدیران، ‌سیاست‌گذاران و تأثیرگذاران تئاتر این کشورها ارتباط نزدیک‌تری داشته باشیم تا برنامه‌ریزی بهتری هم تدارک ببینیم، بویژه آنکه کشور ما در حوزه‌ی تولید، آموزش و اجرای تئاتر وضعیت خوبی دارد و می‌تواند به عنوان کانون این اتفاق، محوریت داشته باشد.

وی با یادآوری اینکه با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات و همراهی رایزن‌های فرهنگی، ارتباط برای دعوت از میهمانان این اجلاس انجام شد، افزود: علاوه بر کشورهای آذربایجان، الجزایر، افغانستان، تونس، پاکستان، لبنان، عراق، قطر، سوریه، قرار است مدیر تئاتر گرجستان هم باشد که با توجه به اتفاقات سیاسی رخ داده در این کشور تا یکی، دو روز آینده حضورشان نهایی می‌شود. همچنین احتمال دارد نماینده‌ی روسیه هم سفرش با تغییر روبرو شود که آن هم به زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

مدیرکل هنرهای نمایشی تاکید کرد: با این حال هدف اصلی ما در این اجلاس هم‌اندیشی و هم افزایی برای رسیدن به راهکارهای اجرایی با توجه به اشتراکات میان کشورهاست و قرار است پیشنهاد ترجمه‌ی آثار نویسندگان ایرانی را هم مطرح کنیم و برای بازار تئاتری این کشورها نیز برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده‌ایم.

او ضمن تشریح برنامه‌هایی که در سه روز زمان برگزاری این اجلاس تدارک دیده شده است، هدف اصلی این برنامه را که می‌تواند دستاورد بزرگی برای ایران به همراه داشته باشد، موفقیت در همان بازار تئاتر دانست تا آثار ایرانی فرصت اجرا در کشورهای دیگر را داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به اینکه قرار بود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این اجلاس حضور داشته باشد و سخنرانی کند، گفت: با توجه به تغییراتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش آمده در حال حاضر حضور معاون هنری این وزارتخانه قطعی است.

به گزارش ایسنا، نگارش تفاهم‌نامه درباره‌ی فعالیت‌های مشترک و تهیه‌ی پیش‌نویس، معرفی جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر ایران از جمله فجر، تئاتر عروسکی، تئاتر خیابانی مریوان، آیینی و سنتی، آشنایی با مدیران مراکز و نهادهای تئاتری ایران، تماشای یکی دو نمایش و بازدید از تئاتر شهر از برنامه‌های تدارک دیده شده در این اجلاس سه روزه است که از نهم آبان‌ماه در هتل فردوسی تهران آغاز می‌شود.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ