خراسان طلوع‌گاه تاریخ پیامبران ایران است

0

حکمت‌الله ملاصالحی با تاکید بر اینکه خراسان و مناطق شهری طلوع‌گاه تاریخ اساطیری و پهلوانی است، گفت: خراسان بزرگ خاورستان تاریخ فرهنگ مدنیت، معدنیت و همچنین طلوع‌گاه تاریخ نبوی ما با تاریخ زرتشت است.

به گزارش ایسنا، این عضو هیات علمی دانشگاه تهران در مراسم بزرگداشت باستان‌شناسی با موضوع “از فلسفه دانش باستان‌شناسی تا فلسفه فرهنگ صیانت از مواریث فرهنگی” که در محل موزه بزرگ خراسان برگزار شد، اظهار کرد: اگر ابزارهای شناختی در دست ما نبود چیزی از قرآن را متوجه نمی‌شدیم ولی امروز شاهد آن هستیم که ایرانیان و عراقیان از سرزمین خود دفاع و برای میراث مشترک نبوی چند هزار ساله خود تلاش و جانشان را در این راه فدا می‌کنند.

وی افزود: خراسان طلوع‌گاه تاریخ نبوی ما است، ایران در خراسان و خاورستان متولد می‌شود و شهر مشهد در دوره اسلامی مرحله به مرحله به عنوان یک قلب تپنده برای خراسان بزرگ شکل می‌گیرد. 

ملاصالحی تصریح کرد: معماری این شهر برازنده خراسان و ایران نیست، همه زیبایی‌ها برای ایران تعریف شده بود اما امروزه با این زیبایی وداع کردیم زیبایی یک اصل متعالی است که به روح ما جان می‌دهد، ما به عنوان یک باستان‌شناس وظیفه داریم که پای به میدان گذاریم و مانند یک سرباز از میراث خود دفاع کنیم.   

وی عنوان کرد: هر چه قدر که باستان‌شناس بصیرت چشم داشته باشد فهم عمیق‌، آزموده‌ و ملموس‌تری نسبت به آثار خواهد داشت، در نتیجه نیازمند این است که با آثار ارتباط مستقیم داشته باشیم چرا که این موضوع نقش تعیین کننده‌ای دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار کرد: در واقع آثار باستانی زنجیره‌ای از آثار است ولی در تصور اغلب مردم باستان‌شناسی تنها یک رشته، حرفه، دانایی، مهندسی، مدیریت و مهارت است و این موضوع فقط بخشی از این‌هاست، باستان‌شناسی توجه هوشمندانه‌ای از همه علوم است.

وی ادامه داد: واژه باستان‌شناسی در همه علوم کاربرد دارد، به عنوان مثال به صورت استعاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند «نبش قبر کردن» و از این دست مثال‌ها که برای دیگر علوم هم کاربرد دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: باستان‌شناسی یکی از پیچیده‌ترین دانش‌های روزگار است و یکی از اهداف دانش باستان‌شناسی، ایجاد فلسفه فکر و فرهنگ صیانت از مواریث فرهنگی است که از اهداف فوق‌العاده این دانش به شمار می‌رود.  

ملاصالحی گفت: فلسفه صیانت از مواریث فرهنگی را باید در مردم جامعه بیدار کنیم زیرا افراد در گذشته حافظ تاریخ فرهنگ و میراث خود بودند ولی امروزه هیچ ملتی در درون تاریخ خودش نیست و زندگی گذشته و قدیمی خود را فراموش کرده‌، ما برای اینکه پلی به گذشته بزنیم باید صورت و اسکلت این میراث را حفظ کنیم.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ