«خط سوم» شبیه «ماه‌عسل» نیست

13

اخباربازیگران,اخبارهنرمندان,علیخانی

«یکی از دلایل مهم این طرزتفکر شاید به این دلیل باشد که افرادی‌که در تیم «خط سوم» هستند در برنامه «ماه‌عسل» هم فعالیت داشتند.»

به گزارش صبا، پیش از آن‌که بخواهیم عنوان مجری را به مصاحبه‌شونده این شماره از روزنامه نسبت بدهیم باید بگوییم آرش ظلی‌پور از تبار روزنامه‌نگارانی است که به تلویزیون راه پیداکرده و حالا امروز مخاطبان تلویزیون او را در قامت مجری شبکه‌های دو و سه‌سیما بیشتر می‌شناسند. ظلی‌پور برخلاف آن تصویر شروشور همیشگی اش که در برنامه‌هایی چون «دستپخت خودمانی»، «خوبی از خودتونه»،«صبح خلیج فارس»، خودنمایی می‌کرد این‌روزها در برنامه «خط سوم» که به‌مناسبت ماه محرم و صفر به‌روی آنتن شبکه سه‌سیما می‌رود، بُعد دیگری از تواناییش در اجرا را به‌نمایش گذاشته است و به همین بهانه با او به گفت‌وگو نشستیم که می‌خوانید.

 

سال‌هاست جای خالی برنامه مناسبتی برای ماه محرم و صفر در تلویزیون احساس می‌شود و حالا «خط سوم»، امسال در این راه قدم‌گذاشته، رویکرد این برنامه را چگونه می‌بینید؟ 

معمولا بعد از اتمام دهه اول محرم یا نهایتا هفتم امام حسین(ع)، تمامی برنامه‌هایی که رویکرد مذهبی داشتند به پایان می‌رسید، درحالی‌که همیشه بزرگان ما نصحیت می‌کردند که محرم و صفر رافقط در ۱۰روز اول نبینیم و درس‌های آن را همیشه همراه داشته باشیم. همین مسئله بهانه‌ای شد تا سازندگان «خط سوم» برای تداوم فضای عاشورا و آموزه‌های آن، درقالبی که جذابیت بصری دارد نزدیک به ۶۰برنامه را تدارک و به‌روی آنتن ببرند.

 

ما تا امروز آرش ظلی‌پور را در قاب برنامه‌های انرژیک‌تری دیده بودیم، از نگاه ما و مخاطب کمی دور از ذهن بود که شما با آن انرژی همیشگی در برنامه‌ای با این ساختار ظاهر شوید؟ علت این انتخاب چه‌بود؟ 

اگر قرار بود «خط سوم» برنامه‌ای صرفا با رویکرد مذهبی باشد و همان رویه برنامه‌های گذشته را پیش بگیرد، چه مخاطب داشت چه نداشت، از فرمولی تمام‌شده استفاده کرده بود اما سازندگان برنامه در انتخاب مجریان، هوشمندی به‌خرج دادند و کسانی را انتخاب کردند که خیلی از دید مخاطب با این فضا آشنا نبودند و چشم بیننده به تماشای نیما رئیسی بازیگر و یا آرش ظلی‌پور که معمولا در برنامه‌های انرژیک بیشتر ظاهرشده و به‌قول خود شما شروشور دارد، در این قاب عادت نکرده بود. همین مسئله در قدم اول برای مخاطب جذابیت ایجاد می‌کند چراکه سازندگان «خط سوم» سراغ مجریان تکراری این حوزه نرفتند، البته ضمن احترامی که برای تمام همکارانم در این زمینه قائل هستم اما به‌نظرم این تنوع در انتخاب مجری برنامه به‌نوعی هوشمندی است. نکته دومی که می‌توانم در پاسخ به سوال شما به آن اشاره کنم، این است که شاید در چند سال گذشته در برنامه‌ای مذهبی دیده نشدم اما من بچه‌هیاتی هستم و مثل همه از کودکی با فضای عاشورا و گوشه چادر مادر را گرفتن و رفتن به هیات و با این عشق بزرگ‌شدم چیزی‌که درنهاد همه ما وجود دارد و تنها استفاده از این پتانسیل به سلیقه کارگردان و تهیه‌کننده برمی‌گردد. خوشبختانه نوید محمودی و میثم نورانی باعث شدند تا من با تمام انرژی در این فضا حضور پیدا کنم.

 

برای جایگیری در قاب «خط سوم»، باید نحوه لحن و اجرای شما نسبت به اجراهای پیشین تغییر می‌کرد، برای نزدیک‌شدن نحوه اجرایتان به ساختار این برنامه چه تمهیدی داشتید؟ یا بهتر بگویم چگونه خودتان را مهندسی کردید؟ 

قبل از شروع برنامه احسان علیخانی، جمله‌ای را به من گفت و از آن استفاده کردم. احسان گفت نیازی نیست برای اجرای این برنامه خودت را عوض کنی و آدم دیگری باشی. مجری باید در هرشرایطی خودش باشد، تو فقط لحنت را تغییربده و متانتت را بیشترکن. من سعی‌کردم در شب‌های اول بیشتر و درحال‌حاضر کمتر این اتفاق بیفتد و با این‌همه انرژیک‌بودن، خودم را هم درکنار لحاظ این نکته، داشته باشم.

 

اگر «خط سوم» قرار باشد برند محرم و صفر تلویزیون ایران شود، فکر می‌کنید باید به چه سمت‌وسویی حرکت کند تا این اتفاق بیفتد!؟ 

از آن‌جایی‌که تلویزیون تا به‌امروز برنامه‌ای با چنین شکل‌وشمایلی در این ایام نداشته ما کاملا روی لبه تیغ راه می‌رویم، چراکه از طرفی نباید شبیه برنامه‌های مذهبی که تاکنون پخش شده باشیم و از سمتی دیگر نباید خیلی از این فضا فاصله بگیریم. ما باید پل ارتباطی میان سوژه‌های برنامه با اتمسفر عاشورا و فرهنگ حسینی باشیم، به همین دلیل سوژه‌هایمان را به‌گونه‌ای انتخاب کردیم که زندگیشان هرچند اندک، متاثر از عاشورا و آموزه‌های آن باشد. درجایی‌که امام حسین(ع) برای هدفش هزینه کرد، جوانی در عصرحاضر برای خواسته‌اش هزینه و تلاشی را متقبل می‌شود، اگر ما بتوانیم پل ارتباطی خوبی میان این دو هم باشیم می‌توانیم هم بیننده را جذب و هم حفظ کنیم.

 

با پخش برنامه «خط سوم» صحبت‌هایی از تشابه این برنامه با «ماه‌عسل» و تقلید ازآن به‌میان آمد و برخی «خط سوم» را به «ماه‌عسل» محرمی نسبت دادند، چقدر موافق این مسئله هستید و موضع شما که در هردو پروژه بودید به این مسئله چیست؟ 

یکی از دلایل مهم این طرزتفکر شاید به این دلیل باشد که افرادی‌که در تیم «خط سوم» هستند در برنامه «ماه‌عسل» هم فعالیت داشتند. از تولید محتوای برنامه گرفته تا نورپردازها، به‌علاوه این‌که دکوری که پیمان قانع برای «خط سوم» طراحی‌کرده، بی‌شباهت به قاب‌هایی که در «ماه‌عسل» دیدیم نیست اما فارغ از این‌ها، ما روز اولی که خواستیم برنامه را شروع کنیم به چند دلیل این اتفاق را پیش‌بینی می‌کردیم و اولین نکته موضوع برنامه بود. در تلویزیون تا برنامه‌ای اجتماعی باحضور انسان‌هایی که از دل جامعه و محوریت نقل داستان زندگیشان ساخته می‌شود، اولین چیزی‌که به ذهن مردم می‌رسد شباهت آن با «ماه‌عسل» است. همان‌طورکه قبل‌تر ازاین، در برنامه «کوچه رادیو» هم که از رادیو پخش می‌شد و همین شمایل را داشت ما با بازخوردهایی مثل «ماه‌عسل» رادیویی مواجه شدیم.

 

به‌نظر من در این ۱۰ سال «ماه‌عسل»، یک فرمول جدید برنامه‌سازی شده است چراکه قبل از حضور احسان علیخانی در «ماه‌عسل» ما شاهد برنامه‌ای که مهمان آن سلبریتی‌ها نباشد و مردمی از دل جامعه برای نقل داستان زندگیشان به‌روی آنتن بروند، نبودیم. همین مسئله باعث می‌شود تا هربرنامه‌ای در این فضا ساخته می‌شود، مخاطب ناخوآگاه به اصل آن برگردد. همه این‌ها به‌علاوه من و تیمی که در «ماه‌عسل» حضور داشتیم، کمپین‌های این برنامه و تداوم کمپین «خوب باشیم» و همچنین یکسان‌بودن حامی مالی هردو برنامه دلیلی می‌شود تا مخاطب تصور کند «خط سوم» تقلیدی از «ماه‌عسل» است، درصورتی‌که این اتفاق نیافتاده، شاید اگر من به‌جای نیما مجری بخش گفت‌وگو بودم این حرف تاحدی قابل‌قبول بود اما نیما رئیسی، فضای متفاوت و جدیدی را در بخش صحبت با مهمان‌ها دارد رقم میزند. «خط سوم» شبیه «ماه‌عسل» نیست، ضمن این‌که شبیه آن‌بودن اصلا بد نیست چون «ماه‌عسل» یک برنامه موفق تلویزیونی است.

 

شما و نیما رئیسی پارتنر هم در اجرای این برنامه هستید. چگونه باهم به یک ریتم و ضرباهنگ مشخص در اجرای کل برنامه رسیدید؟ 

در چند سال گذشته تجربه اجرای مشترک با دوستانی مثل احسان علیخانی، نسرین مقانلو، محمدرضا حسینیان، ژیلا صادقی و… داشتم و ضمن علاقه‌ای که به همه این عزیزان دارم باید در مورد نیما رئیسی این نکته را بگویم که تا به‌امروز نه در حیطه اجرا بلکه در تمام زندگیم انسانی به مهربانی نیما رئیسی ندیدم او اصلا ولع و طمع دیده‌شدن ندارد. بین ما تعاملی شکل‌گرفته که باعث‌شده مکمل همدیگر باشیم. درحال‌حاضر اگر نگاهی به برنامه‌هایی که با دو مجری ساخته‌شده بیندازیم، نبود تعامل و یا حس سبقت‌گرفتن ازهم را کاملا می‌بینیم چراکه یک مجری وقتی این راه انتخاب کرده پس یعنی می‌خواهد دیده شود و حرف بزند اما در میان من و نیما چنین اتفاقی نیفتاد و بخش ارتباط‌گرفتن با مخاطب به من و گفت‌وگو با مهمان برنامه به نیما سپرده شد.

 

شما که تجربه اجرای مستقل در برنامه تلویزیونی داشتید چرا حضور در «خط سوم» را پذیرفتید؟ 

٢۴ ساعت به شروع برنامه نوید محمودی با من تماس گرفت و پیشنهاد حضور در «خط سوم» را با من مطرح کرد. علت این اتفاق دقیقه نود هم آن بود که مجریان و چیدمان آن‌ها ۴٨ ساعت مانده به برنامه تغییر پیدا کرده بود. وقتی با این پیشنهاد مواجه‌شدم دو ساعت در کما بودم چون فرصتی نبود و من باید پاسخ می‌دادم و از طرفی باتوجه به این‌که در برنامه «صبح خلیج فارس» اجرا مستقل داشتم کمی برای حضور در «خط سوم» دودل بودم. با احسان علیخانی مشورت کردم و به من گفت شک نکن. این برنامه آینده خوبی دارد. برخلاف چهار شب اول برنامه که حضور کم‌رنگی داشتم رفته‌رفته نقشم جدی و پررنگ‌تر شد.

 

سوالم را طور دیگری مطرح می‌کنم، دلیلتان برای پیوستن به این برنامه چه‌بود؟ 

جدا از تیم خوب برنامه «خط سوم»، دلیل دیگری که باعث‌شد در این جمع حضور داشته باشم نوید محمودی کارگردان خوشفکر این برنامه است و همیشه آرزوی همکاری با او را داشتم. دلیل دوم برمی‌گردد به عشق به محرم و امام حسین(ع)، امیدوارم کسی‌که این حرف‌ها را می‌خواند شعار تلقی نکند ولی از زمانی‌که سریال «شب دهم» از تلویزیون پخش شد، آرزوی کارکردن در حال‌وهوای محرم را داشتم. دلیل سوم من، حضور دوباره در شبکه سه‌سیما بود. شبکه‌ای که همیشه به آن علاقه داشتم.

 

اگر بخواهید تا به این‌جای برنامه یک نقطه قوت و ضعف به «خط سوم» نسبت بدهید، آن چیست؟ 

باتوجه به این‌که سال اول برنامه است و تایم زیادی به پیش‌تولید اختصاص داده نشده بود به‌نظرم نقطه ضعف برنامه سردرگمی آن است و هنوز نتوانستیم آنچه را که می‌خواهیم به‌روی آنتن تلویزیون ببریم و مطمئنا تا چهار یا پنج قسمت دیگر این مسئله رفع و به‌ثبات می‌رسیم. نقطه قوت برنامه «خط سوم» تیم محتوایی آن بوده چراکه ما دستمان از نظر سوژه پر است و گاهی حتی تا چند ساعت قبل برنامه مهمان‌هایمان را جابه‌جا می‌کنیم. به‌نظرم اگر در «خط سوم» آنچه که در ذهن داریم، حتی۵٠ درصدش هم عملی شود، ما برای سال اول این برنامه، نمره قبولی گرفته‌ایم.

 

شما در کنار سوژه‌های برخاسته از دل جامعه در قسمت اول برنامه و چند قسمت پیش، میزبان دو هنرمند بودید. امکان حضور هنرمندان و چهره‌های شناخته‌شده در برنامه وجود دارد یا در ادامه هم تنها به سوژه‌های مردمی می‌پردازید؟ 

ما درنظر داریم فارغ از سوژه‌های مردمی، از چهره‌ها نیز همچون شب اول برنامه دعوت کنیم. مثلا در روزهای نزدیک به اربعین میزبان عوامل کمتر شناخته‌شده سریال «مختارنامه» و یا در روزهای آتی، عوامل فیلم سینمایی «هیهات» را پذیرا هستیم

 

 

 فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ