دیدگاه آخرالزمانی یک هنرمند در «گرانش تباهی‌ناپذیر»

0

گرانش تباهی‌ناپذیز

نمایشگاه آثار چندرسانه‌ای سارا عباسیان شامل آثاری مفهومی در نقد دنیای معاصر با عنوان «گرانش تباهی‌ناپذیر» برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این نمایشگاه، این هنرمند که مدرک کارشناسی خود را در رشته نقاشی از دانشگاه پیام نور تهران گرفته، تا کنون نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی را در ایران، خاورمیانه و اروپا از جمله «توتال آرت» دبی، «گالری AB» لوسرن کشور سوئیس، «ایماگو موندی آرت» ونیز ایتالیا و گالری «مونوروکینگ» لس‌آنجلس آمریکا برگزار کرده است.

در توضیح این نمایشگاه چندرسانه‌ای آمده است: «سارا عباسیان در آثار چندرسانه‌ای خود به بررسی نقش خشونت در جامعه‌ بشری می‌پردازد. در چیدمان «ما هرگز گذشته را برای تلافی به خاطر نخواهیم آورد» (۱۳۹۴)، پیکره‌هایی واقع‌نمایانه از گوشت و استخوان در پس چهره‌هایی محو دیده می‌شوند. ظاهراً هنرمند این تصاویر را با اعمال نیرویی زیاد خلق کرده و سپس آن‌ها را از شکل انداخته است. بنابراین خود تصاویر نیز قربانی نوعی خشونت هستند. تصاویر سوژه‌ها از زوایای نیم‌رخ و روبه‌رو، تداعی‌کننده عکاسی‌های انسان‌شناسان قرن نوزدهم اروپاست که درگیر علم نژادپرستانه‌ی جمجمه‌سنجی بودند.

مجموعه‌ دیگر همان سال با عنوان «شب‌کورها به هم رحم نمی‌کنند» را نیز می‌توان به یکسری چهره‌نگاری با سوژه‌های غیرانسانی تأویل کرد. در این مجموعه، عباسیان گونه‌ای از خفاش‌های آدمخوار را موضوع کار خود قرار داده است. هدف او طبیعی جلوه دادن خشونت نیست، بلکه ارائه‌ی استعاره‌ای از بی‌رحمی و خودتخریبی نوع بشر است.

در نمایشگاه حاضر، عباسیان برای انتقاد از وضعیت معاصر به موضوع دیگری روی آورده است. در منطقه‌ای که هر روزه براثر فشارهای داخلی و خارجی، زندگی مردم به بی‌ثباتی کشانده می‌شود، هنرمند دیدگاهی آخرالزمانی را ارائه می‌کند که توأم با ابهام است، از سویی لاک‌پشت که نماد صبر و عمر طولانی است احساس می‌کند باید پناه بگیرد و آماده‌ دفاع از خود باشد و از سویی دیگر آن‌ها خود به جلادانی ترسناک و بی‌رحم تبدیل می‌شوند.

در بخش دیگر، بازدیدکنندگان به دپو وارد می‌شوند که بخش دائمی نمایشگاه‌های آینده سارا عباسیان است و بر چیدمان‌های تندیس‌گون و فضاهای مفهومی پساآخرالزمانی تمرکز دارد. سارا عباسیان هر بار در دپو براساس موضوع هر مجموعه، اشیا را به‌طور هجوآمیزی برای نمایش جنبه هلاکت‌آمیز انسانیت می‌انبارد.

این‌بار دپو در فضای داربست به یک انبار مهمات تغییر شکل یافته و انواع ماسک گاز، زره، جلیقه‌های انفجاری و نارنجک در ابعاد فیگور لاک‌پشت در آن چیده شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند این ابزار ترور را لمس کنند، آن‌ها را بپوشند، همزمان با شورشگر و قربانی همذات‌پنداری کنند و نزدیکی آن‌ را دریابند. در کنار این مجسمه‌های آهنی با ابعاد واقعی طراحی‌هایی قرار دارد که با فشار زیاد مداد از لاکپشت‌هایی در قامت مخلوقات چند سر و هیولاوار ترسیم شده، که ظاهراً به واسطه‌ درگیر شدن در جنگ از ریخت افتاده‌اند.

«گرانش تباهی‌ناپذیر» مجموعه‌ای تأمل‌برانگیز و در عین حال تکان‌دهنده است که نقش آیینه‌ای خیالی را برای جهان معاصر ما ایفا می‌کند و بازتاب نابودی و مرگی است که ما را احاطه کرده است. سارا عباسیان با هنرش، آگاهانه به مخاطب تلنگر می‌زند و به همه ما هشدار می‌دهد.»

نمایشگاه چندرسانه‌ای «گرانش تباهی‌ناپذیر» هفتم آبان‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری «محسن» به نشانی بزرگراه مدرس شمال، خیابان ظفر شرقی، کوچه ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوار مینای شرقی، شماره ۴۲ افتتاح می‌شود و تا ۲۶ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۰ برپا خواهد بود.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ