«مادلین تین» جایزه «گاورنر جنرال» را از آن خود کرد

10

مادلین تین.jpg

«مادلین تین» نویسنده کانادایی که از کسب جایزه مهم «من بوکر» ۲۰۱۶ بازماند، به عنوان برنده جایزه ادبیات داستانی «گاورنر جنرال» معرفی شد.

به گزارش ایسنا، «سی.بی.سی» نوشت: «مادلین تین» رمان و داستان‌نویس کانادایی چینی‌تبار یکی از شش نویسنده‌ای بود که به فهرست نهایی این دوره جایزه «من بوکر» راه یافت اما با اعلام نام «پل بیتی» به عنوان برنده،‌ از کسب این جایزه باز ماند. با این حال، با اختلاف چند ساعت، «تین» توانست جایزه بخش ادبیات داستانی هشتادمین دوره «گاورنر جنرال» را از آن خود کند.

نام او که با رمان «نگو ما هیچ چیز نداریم» برنده این جایزه شده، در فهرست نامزدهای نهایی جایزه «گیلر» ـ از مهم‌ترین جوایز ادبی کانادا ـ هم دیده می‌شود.

«گری باروین» نویسنده رمان «زبان عبری برای دزدان دریایی»، «انوش ایرانی» با کتاب «بسته»،‌ «کاترین ورمیت» برای نوشتن «جدایی» و «کری لی پاول» برای مجموعه داستان کوتاه «قلم‌موی نقاشی ویلم دو کونینگ» رقبای این نویسنده کانادایی برای کسب «گاورنر جنرال» بودند.
داستان کتاب «تین» حول محور زندگی سه موسیقی‌دان بااستعداد است که تحت تاثیر تغییرات سیاسی قرن بیستم چین قرار می‌گیرند.
امسال ۱۴۵۰ کتاب در بخش‌های مختلف این رقابت ادبی شرکت کردند.

این جایزه ۴۵۰ هزار دلاری سالانه در هفت بخش ، آثار ادبی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی را مورد بررسی قرار می‌دهد و به هر یک از برندگان مبلغی ۲۵ هزار دلاری و به نامزدهای نهایی ۱۰۰۰ دلار اعطا می‌کند.

هفت بخش «گاورنر جنرال» شامل ادبیات داستانی انگلیسی و فرانسوی‌زبان، ادبیات غیرداستانی، شعر، ادبیات کودک و نوجوان، تصویرگری کتاب کودک، ترجمه و نمایشنامه می‌شود.

جایزه بخش ادبیات غیرداستانی «گاورنر جنرال» برای نگارش «دنیایی که از دست دادیم: ساسکاچوان پیش از ۱۹۰۵» به «بیل وایزر» تعلق گرفت. در بخش شعر نام «استیون هیتون» به عنوان برنده اعلام شد و جایزه ادبیات کودک و نوجوان به «کلوین» نوشته «مارتین لیویت» اعطا شد.
در بخش کتاب‌های مصور حوزه ادبیات کودک نیز «جان ـ اریک لاپانو» و «کلن هاتانکا» برنده شدند. جایزه «گاورنر جنرال» در بخش نمایشنامه‌ به «دختر خوکی» اثری از «کولین مورفی» و در بخش ترجمه نصیب «دیوار حزب» شد. این کتاب را «کاترین لروکس» نوشته و «لازر لدرتندلر» از زبان فرانسوی به انگلیسی ترجمه کرده است.


مرتبط:

چطور یک کتاب نامزد بوکر بنویسیم؟

 

جایزه «من بوکر» ۲۰۱۶ به یک آمریکایی رسید

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ