۱۳ آبان از مهم‌ترین رویدادها در تاریخ مبارزه ملت با استکبار است

1

نوری همدانی

آیت‌الله حسین نوری همدانی ۱۳ آبان – سالروز تسخیر لانه جاسوسی – را از مهم‌ترین رویدادها در تاریخ مبارزه ملت ایران با استعمار و استکبار دانست.

به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید روز چهارشنبه (۵ آبان) در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، چهارم آبان را در تاریخ انقلاب اسلامی دارای جایگاه برجسته توصیف کرد.

وی با اشاره به تصویب کاپیتولاسیون و اعتراض شدید حضرت امام (ره) به این مساله در چهارم آبان ۱۳۴۳ تصریح کرد: همیشه دولت‌های مستکبر و جبار که بر سرزمینی مسلط می‌شدند، مردم آن کشور را تحت سیطره خود قرار می‌دادند و این مساله قبل از انقلاب برای ایران بوجود آمده بود.

این مرجع تقلید بیان کرد: امام روز چهارم آبان سخنرانی شدیدی علیه رژیم و کاپیتولاسیون انجام دادند، این حرکت سرآغازی برای حرکت‌های بعدی بود و البته ایجاد تبعاتی برای ایشان نیز قابل تصور بود و یک هفته بعد حضرت امام را دستگیر کردند.

آیت الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: مدتی حضرت امام را در تهران نگه داشتند، بعد ایشان را در سیزدهم آبان به نقطه ای در ترکیه تبعید کردند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ۱۳ آبان سالروز تسخیر لانه جاسوسی، این روز را یکی از مهم‌ترین رویدادها در تاریخ مبارزات ملت ایران علیه استعمار و استکبار ارزیابی کرد.

وی خاطرنشان کرد: این مساله درس‌های فراوانی برای همه داشت و مردم و جوانان ما با این اقدام انقلابی خشم و نفرت خود را از آمریکایی های جنایت کار نشان دادند.

این مرجع تقلید مطالعه آثار حضرت امام(ره) را بسیار سودمند توصیف و با توصیه حاضران به تامل در این آثار، گفت: درس های فراوانی در زندگی حضرت امام وجود دارد که باید به آن توجه کنیم.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ