افزایش صادرات در دوران پسابرجام

3

مهدی کریمی‌تفرشی

رییس هیات‌مدیره مجمتع صنایع غذایی گلها، از برنامه‌ریزی این مجموعه برای ورود به بازار غذاهای صنعتی نیمه‌آماده از اوایل سال آینده خبر داد و گفت: با اجرایی‌شدن برجام و رفع موانع، صادرات کالاهای ایرانی رو به افزایش است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، مهدی کریمی‌تفرشی گفت: مجمتع صنایع غذایی گلها فعالیت خود را از سال ۱۳۱۸ آغاز و در سال ۱۳۴۵ گام‌هایی را در زمینه صنعتی شدن آغاز کرد.

وی افزود: این کسب و کار خانوادگی، اکنون به یکی از صنایع برتر غذایی از لحاظ تعداد و تنوع محصول و از جمله شرکت‌های پرافتخار ایرانی در حوزه دریافت گواهینامه‌ها و تندیسی‌های ملی و بین‌المللی تبدیل شده است.

رییس هیات‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی گفت: شرکت گلها با تولید حدود ۳۰۰ نوع محصول و تاسیس نمایندگی در سراسر کشور، برای ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و هزاران نفر به صورت غیرمستقیم کارآفرینی کرده است.

کریمی‌تفرشی با اشاره به موفقیت مجمتع صنایع غذایی گلها در کسب رضایت مصرف‌کنندگان و دریافت گواهینامه مشتری‌مداری، بیان کرد: بر اساس چشم‌انداز این مجموعه برای کارآفرینی و گسترش سبد محصولات خود، واحدهای مختلف از جمله تحقیق و توسعه و تولید تلاش می‌کنند هر ۳۰ تا ۴۵ روز محصول جدیدی را به مرحله تولید برسانند.

وی ادامه داد: یکی از محصولاتی که در سال آینده به سبد محصولات گلها افزوده می‌شود، غذاهای نیمه‌آماده است که با توجه به رونق اقتصادی رخ داده در کشور در دوران پسابرجام و به دنبال آن افزایش فعالیت نیروهای انسانی که زمان برای پخت غذا را کاهش می‌دهد، نیاز به آن افزایش یافته است.  

فرصت برای افزایش صادرات فراهم است

عضو هیات‌مدیره خانه صنعت و معدن جوانان، با اشاره به بهبود فرایند صادرات کالاهای غیرنفتی در دروان پسابرجام گفت: مجمتع صنایع غذایی گلها محصولات خود را به استرالیا، کانادا و کشورهای آفریقایی، حوزه خلیج‌فارس و آسیای میانه صادر می‌کند.

کریمی‌تفرشی افزود: در کشورهای اروپای غربی و آمریکا هنوز به دلایل سیاسی مقاومت‌هایی برای برقراری روابط اقتصادی با بنگاه‌های ایرانی وجود دارد و مسائل بانکی نیز هنوز برطرف نشده اما دولت برای حل این موانع تلاش می‌کند.

وی بیان کرد: شرکت گلها اکنون تمرکز خود را بر آسیای میانه و روسیه قرار داده، به ویژه آن که حضور شرکت‌های اروپایی و ترک به دلیل مسائل سیاسی در روسیه محدود شده و بازار بکر خوبی در اختیار تولیدکنندگان ایرانی قرار گرفته است.

مرد سال صنعت غذایی ایران ادامه داد: شاید بتوان از این موضوع برای توقف فرصت‌سوزی‌ای که تا کنون در مورد صادرات وجود داشته استفاده کرد به ویژه آنکه در زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هیچ کشوری به اندازه ایران فرصت مناسب برای حضور در بازار کشورهای سی‌آی‌اس را در اختیار نداشت اما به دلیل سوءاستفاده برخی افراد و صدور کالاهای بی‌کیفیت، هنوز با وجود گذشت سال‌ها چهره کالاهای ایرانی در این کشورها تا حدودی مخدوش است.

کریمی‌تفرشی گفت: در شرکت گلها این رویکرد وجود دارد که هر کالا می‌تواند به عنوان سفیر صلح از کشور خارج شود و در صورتی که  کیفیت خوبی داشته باشد بهترین تبلیغ برای ایران است بر همین اساس تلاش می‌کند با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و توجه به کیفیت و استانداردهای کمی و کیفی، چهره محصولات ایرانی را در آسیای میانه بهبود بخشد.

رییس هیات‌مدیره مجمتع صنایع غذایی گلها، با اشاره به تنوع محصولات این مجموعه گفت: در حال حاضر در سبد کالاهای شرکت انواع محصولات از جمله خانواده نمک‌ها، ادویه‌جات و چاشنی‌ها، مکمل‌ها، غلات‌، خشکبار حبوبات، سبزیجات خشک، رشته‌ها، کافی‌ها و قند و شکر وجود دارد و استقبال از هر یک از این گروه‌ها در کشورهای مختلف متفاوت بوده است.

به گفته وی برای مثال در آفریقای جنوبی، نمک‌ها، در برخی کشورهای غیرآسیایی ادویه‌جات و چاشنی‌ها و در حوزه خلیج‌فارس غلات و حبوبات مورد استقبال بیشتری قرار گرفته‌اند.

کریمی‌تفرشی بیان کرد: شرکت‌ گلها در حال تلاش برای برنامه‌ریزی هدفمند به منظور صادرات همه گروه‌های کالایی خود به کشورهای مختلف است. 

رییس هیات‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان موادغذایی با اشاره به حضور موفق مجموعه گلها در استرالیا افزود: اکنون گلها در کانادا نیز با استقبال خوب جامعه بزرگ ایرانیان مقیم این کشور مواجه شده، به گونه‌ای که در ابتدای ورود خود تنها در فروشگاه‌های ایرانی عرضه می‌شد، در ادامه در فروشگاه‌های عربی و اسلامی حضور یافت و به تازگی نیز به هایپرمارکت‌های عمومی کانادایی راه یافته است.

 وی بازخورد مصرف‌کنندگان را در کشورهای مختلف مثبت توصیف کرد و گفت: درخواست‌هایی برای ارسال دیگر کالاهای تولیدی مجموعه و حتی پیشنهاداتی برای تولید محصولات جدید، به نمایندگان خارج از کشور شرکت گلها  ارائه شده است.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ