کمپانی مرسدس بنز مطابق با برنامه قبلی و پس از انتشار چندین رندر نامفهوم ،امروز از  وانت پیکاپ مفهومی خود را رونمایی کرد.

 

وانت پیکاب مرسدس بنز,

وانتی که با نام X کلاس شناخته می‌شود و ترکیبی از کارایی وانت‌های سنتی را با ویژگی‌های لوکس این شرکت ارائه می‌کند. هرکدام از این طرح معرفی شده، شخصیت‌های متفاوتی دارند. یکی با نام «Stylish Explorer» که نسخه‌ای شیک و لوکس بوده و تجربه‌ای پریمیوم و اسپرت را ارائه می‌کند و دیگری با نام «Powerful Adventurer» که یک وانت آفرود قدرتمند مخصوص مسیرهای ناهموار است.

مدل Stylish Explorer که پیش‌نمایش دقیق‌تری از نسخهٔ تولیدی X کلاس است، دارای فضای داخلی پریمیوم، سپرهای اسپرت و رینگ‌های آلیاژی بزرگ ۲۲ اینچی است. از سوی دیگر مدل Powerful Adventurer دارای فاصله از سطح زمین زیاد، روکش‌های فلزی روی بدنه، گلگیرهای بزرگ‌تر و رینگ و لاستیک‌های آفرود است. رئیس مرسدس بنز «دیتر زتچه» دربارهٔ این وانت گفته است: «X کلاس یکی از آخرین شکاف‌ها در بین مجموعهٔ محصولات ما را پر می‌کند. هدف ما ارائهٔ این خودرو مطابق نیازهای خاص خریداران است. این وانت استاندارد جدیدی در بخش رو به رشد وانت‌ها ایجاد خواهد کرد».

مرسدس بنز جزئیات فنی X کلاس را اعلام نکرده است اما میدانیم که این وانت بر اساس نیسان ناوارا ساخته شده است. نسخهٔ پایهٔ X کلاس در حالت استاندارد به‌صورت دیفرانسیل عقب عرضه می‌شود و سیستم چهارچرخ محرک به‌عنوان یک آپشن سفارشی برای آن ارائه خواهد شد. موتورهای آن‌هم شامل نمونه‌های چهار سیلندر بنزینی و دیزل می‌شود که اطلاعات بیشتری آز آن‌ها منتشر نشده است. نمونه‌های به نمایش درآمده اما مجهز به یک موتور V6 دیزلی هستند که انتظار می‌رود به‌عنوان بالاترین نسخه در لیست موتورهای X کلاس ارائه شود. همچنین این کانسپت‌ها مجهز به سامانهٔ چهارچرخ محرک ۴Matic مرسدس بنز هستند.

سازندهٔ آلمانی ادعا می‌کند که وانت X کلاس توانایی حمل ۱٫۱ تن بار و کشش ۳٫۵ تن بار را دارد و می‌تواند به‌عنوان وسیلهٔ نقلیه‌ای هم برای خانواده و هم برای کار مورداستفاده قرار گیرد. مرسدس بنز مانند همهٔ محصولات خود به ایمنی X کلاس هم توجه زیادی داشته است و مجموعهٔ کاملی از سنسورها و جدیدترین سیستم کمک‌راننده را برای آن ارائه کرده است. کانسپت X کلاس قرار است وانت شیک و لوکس باشد که یک کارگر می‌تواند برای کار خود از آن استفاده کند درحالی‌که هیچ مشکلی جهت استفادهٔ خانوادگی هم ندارد. بدین ترتیب این خودرو آمیزه‌ای است از ویژگی‌های لوکس مرسدس بنز و وانت‌های سنتی.

X کلاس در جلو دارای طراحی نسبتاً صافی است که شباهت چندانی با طراحی نرم کراس‌اوورهای مرسدس بنز ندارد. در داخل آن‌هم از مواد بسیار باکیفیتی همچون چرم ناپا، روکش‌های چوبی و آلومینیوم جلا داده شده استفاده شده است. سیستم اطلاعاتی-سرگرمی خودرو از طریق یک صفحه‌نمایش بزرگ که در بالای داشبورد نصب شده است ارائه می‌شود و یک پد چندمنظوره هم برای کنترل آن در کنسول وسط تعبیه شده است.

نسخهٔ دو دیفرانسیل این وانت مجهز به دنده‌های ضریب سنگین، قفل دیفرانسیل در هر دو محور و یک سیستم کنترل کشش پیشرفته است که به خودرو برای حرکت در سخت‌ترین مسیرهای آفرود کمک می‌کند. شاسی فولادی X کلاس نیز با نیسان ناوارا و رنو آلاسکان مشترک است اما مرسدس بنز برای تعلیق جلو از سیستم مک‌فرسون و در تعلیق عقب از تنظیمات Five Link استفاده کرده است.

مرسدس بنز برای ساخت وانت X کلاس با گروه خودروسازی رنو-نیسان همکاری کرده است به‌گونه‌ای که کارخانهٔ نیسان در بارسلونای اسپانیا X کلاس را برای اروپا، استرالیا و آفریقای جنوبی تولید خواهد کرد و سپس در سال ۲۰۱۸ کارخانهٔ رنو در کوردوبای آرژانتین تولید این وانت را برای کشورهای آمریکای جنوبی آغاز خواهد کرد. فروش نسخهٔ تولیدی وانت مرسدس بنز X کلاس تا پیش از پایان سال ۲۰۱۷ در اروپا آغاز خواهد شد اما مرسدس بنز به دلیل حضور رقبای کهنه‌کار و سرسخت در ایالات‌متحده قصد عرضهٔ X کلاس را در این کشور ندارد.

این وانت پیکاپ که قبل از رونمایی با نام X-Class شناخته شده بود در دو مدل با رنگ های مختلف رونمایی شد.هر دو نسخه دارای دو کابین و ۵ صندلی می باشند اما نسخه سفید رنگ ظاهری لوکس تر دارد با نام “جستجوگر شیک “معرفی گردیده است. اما نسخه زرد رنگ که از بدنه نیرومند تر و ظاهری تهاجمی تری برخوردار بوده  با نام “ماجر جوی قدرتمند “رونمایی شد.

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

دکتر دیتر رئیس هیت مدیره مرسدس بنز در خصوص این خودرو گفت:پیکاپ جدید بنز پر کننده تنها شکاف بین محصولات ما خواهد بود و برای توسعه وگسترش مجموعه ما بسیار حیاتی است.

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

طراحی ظاهری هر دو نسخه در بیشتر قسمتها شبیه به یکدیگر می باشد.نسخه سفید رنگ که از چهره آرامتری برخودار بود مشخص است که برای رانندگی شهری و حمل و نقل بارهای سبک طراحی شده است. از نکات جالب طراحی این وانت می توان به چراغهای عقب اشاره کرده که بصورت یک نوار LED دور تا دور درب عقب امتداد یافته است.نمای جلو خودرو از یک جلو پنجره بزرگ و مشبک که از یک نوار کرمی بهره می برد تشکیل شده است . در این نسخه پروژکتور در بالای سپر خودرو جانمایی شده است .

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

نمای داخلی این نسخه بصورت دو رنگ قهوه ای و سفید طراحی شده که در بیشتر نقاط داشبورد از مواد به رنگ چوب استفاده شده است.صفحه نمایش تخت لمسی به همراه دریچه های هوای چهار پره به لوکس بودن فضای داخلی X-Class افزوده است.

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

اما طراحی ظاهری نسخه زرد سرتاسر تهاجمی و قدرتمند بوده بطوریکه مشخص است برای استفاده از در مواردی چون آفرود طراحی گردیده است . این خودرو بر روی لاستیک های غول پیکر با عرض ۱۱٫۵ اینچ و قطر ۳۵ اینچ سوار شده است .درب عقب خودرو برخلاف نسخه قبلی بصورت مشبک و برنگ مشکی طراحی شده که در نوع عجیب و غیر کاربری می باشد.همچنین در نمای جلو برخلاف نسخه سفید از دو  نوار کرمی برای تزیین جلو پنجره استفاده شده است .همچنین در این نسخه دیگر از پرژکتور موجود در سپر خبری نیست .ارتفاع ۱٫۹ متری این نسخه زرد رنگ حکایت از این خواهد داشت که کف این خودرو در رانندگی های خارج از جاده به زمین گیر نخواهد کرد.از دیگر تفاوات بین این دو نسخه می توان به نصب وینچ قدرتمند در جلوی و عقب نسخه زرد رنگ اشاره کرد.

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

نمای داخلی این نسخه زرد رنگ بطور کلی مانند نسخه سفید رنگ خواهد بود اما دیگر از لوکس بودن مفرط در آن خبری نیست. استفاده از مشکی و زرد رنگ حالت اسپرتی را به داخلی این وانت تنومند افزوده است.

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

پیکاپ مرسدس بنز X-Class

بر اساس اطلاعات منتشر شده این وانت ها  قابلیت حمل ۱٫۱ تن بار و بکسل ۳٫۵ تن را خواهند داشت .در خصوص پیشرانه وانت پیکاپ های بنز هم خبر تایید شده وجود ندارد ولی طبق اخبارمنتشر شده نمونه اولیه آن از یک موتور شش سلیندر دیزلی بهره خواهد برد که قدرت این موتور به هر چهار چرخ منتقل می گردد.البته قابل ذکر است وانت پیکاپ بنز به تکنولوژی ۴MATIC  مجهز خواهد بود که در این صورت اولین وانت در جهان خواهد بود که چهار چرخ آن قابلیت فرمان پذیری خواهند داشت.

 

 

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ