کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) به کار خود پایان داد

4

ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) که از صبح امروز پنجشنبه ششم آبان با حضور اندیشمندان، علما و محققین در بندرعباس آغاز شده بود با معرفی و تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، عصر پنج‌شنبه (۶ آبان) در مراسم پایانی ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) از برترین‌های بخش مقالات، پدیدآورندگان آثار مرتبط با حضرت سجاد(ع) و افراد تأثیرگذار در برگزاری این رخداد فرهنگی معنوی تجلیل به عمل آمد.

قریب به ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) ارسال‌شده بود که درنهایت ۱۰ مقاله برتر توسط هیات داوران انتخاب شد.

مقاله «ربیهُ انفس فی فکر الإمام السجاد (ع)» اثر دکتر حمود محمد الموسوی از کشور عراق، «بنیان‌های معرفتی و راهکارهای تحقّق اقتصاد مقاومتی از منظر آموزه‌های صحیفه سجادیه» اثر مرتضی خرمی از آمل و «بررسی تطبیقی مسئله علم الهی از نگاه امام سجاد(ع) و قرآن کریم» اثر مشترک عزیز علی زاده سالطه و پریوش علیزاده از خوی به‌عنوان مقالات برتر تجلیل شدند.

حجت‌الاسلام محمد سالار معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، مادر برادران میرانی حافظین کل قرآن و صحیفه سجادیه از روستای کشپیری شهرستان میناب و برادران فاضلی به خاطر حفظ قرآن و صحیفه سجادیه از دیگر تقدیر شدگان بودند.

***

رییس دانشگاه دارالحکمه شهر بیروت گفت: صحیفه سجادیه، رساله دین و زندگی است.

به گزارش ایسنا، کمال مبارک عصر پنج‌شنبه (۶ آبان) در ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) در بندرعباس، به دوران نوجوانی امام زین‌العابدین(ع) اشاره کرد و افزود: آن حضرت از شاعران شناخته‌شده در عهد جوانی بودند که ابتدا فکر کردم مورخان مبالغه کرده‌اند اما باکمی تحقیق و تفحص متوجه شدم شاعری ادیب بودند و تسلط بر زبان عرب یکی از ویژگی‌های برجسته آن امام همام بوده است.

وی ادامه داد: هدف از امامت آن حضرت هدایت معنوی و اجتماعی جامعه بود و مانند چراغی فروزان راه حق و خیر را به مردم نشان داد.

کمال مبارک اضافه کرد: امام سجاد(ع) به‌ عنوان با تقواترین فرد زمان خود بسیار اهل توجه به مردم و اجتماع بود و به فقرا رسیدگی می‌کرد و از نیازمندان غافل نبود که این مسئله نشات گرفته از سیره پیامبر اسلام(ص) و امام علی(ع) بود.

وی در تشریح ادعیه صحیفه سجادیه پرداخت و گفت: این کتاب ارزشمند بهترین راه ارتباط با  خداوند را به انسان‌ها می‌آموزد.

این استاد دانشگاه لبنان افزود: امام سجاد(ع) با توجه به محدودیت‌های آن دوران از روش دعا برای دفاع از دین استفاده کرد و توانست از طریق دعا دیوار امنیتی محکم در جامعه آن روز را فروریزد و صدای حق را به گوش مردم برساند و زمینه را برای حرکت انسان‌ها به‌سوی کمال فراهم سازد.

وی همچنین به وجوه مشترک امام سجاد(ع) با حضرت عیسی(ع) اشاره و بیان کرد: بسیاری از مطالب بیان‌شده در صحیفه سجادیه نقاط مشترک فراوانی با شیوه وزندگی حضرت مسیح دارد که می‌توان به این نقاط مشترک را برجسته ساخت.

***

امام جمعه شیعیان کشور آرژانتین گفت: به یاری خداوند و با استفاده از مطالب بیان‌شده در ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع)، تلاش می‌کنیم اندیشه‌های این امام بزرگوار را بهتر و بیشتر به مردم کشورمان بشناسانیم

عبدالکریم پاز عصر پنج‌شنبه(۶ آبان) در ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) در بندرعباس، تصریح کرد: دشمنان سعی می‌کنند الگوهای ناب الهی و دینی به دست مردم نرسد، بااین‌حال به برکت انقلاب اسلامی پرچم اهل‌بیت روزبه‌روز در دنیا برافراشته شده و فضایل و ویژگی‌های آن بزرگواران برای جهانیان  شناسانده می‌شود.

وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی صدای آزادی خواهان و مسلمانان در کل جهان پخش می‌شود و ارزش‌ها و سیایت های انقلاب اسلامی به گوش همگان می‌رسد.

امام‌جمعه شیعیان آرژانتین با بیان اینکه مسیحیان در کنار مسیح به محمد مصطفی(ص) ایمان می‌آورند، خاطرنشان کرد: برخی به مسیحیان تازه‌مسلمان شده می‌گویند چرا عیسی را رها کردید و به دین محمد پیوستید؟ اما این‌گونه نیست، ما مسیح را رها نکردیم بلکه در کنار عیسی (ع) دین محمد (ص) را پذیرفتیم. زیرا این دو بزرگوار در کنار هم و پیامبر الهی هستند.

عبدالکریم پاز ادامه داد: عدم رعایت حقوق بشر در جهان به فرموده امام راحل قانون جنگل است و استکبار علی‌رغم شعار حقوق بشر به‌راحتی آن را نقض می‌کند که جنایات آن‌ها در کشورهایی مانند یمن، بحرین، فلسطین، سوریه، عراق و سایر کشورها این را به‌خوبی نشان می‌دهد.

وی ابراز امیدواری کرد که از سال آینده با پیوستن آرژانتین به کنگره امام سجاد(ع) ابعاد مختلف شخصیت این امام بزرگوار بیشتر در بین کشورهای جهان شناسانده شود.

***

وزیر سابق اوقاف کشور یمن گفت: امام سجاد(ع) حافظ شریعت و مانع از انحراف در دین مبین اسلام شدند.

حمود محمد حمود عباد عصر پنج‌شنبه(۶ آبان) در ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) در بندرعباس، ضمن قدردانی از برگزیدگان این حرکت مهم و تأثیرگذار، عنوان کرد: این رویداد به یکی از بزرگان تاریخ و جهان اسلام و بشریت اختصاص دارد و کسی که شاگردان فراوانی را در حوزه توحید و نبوت تربیت و به جامعه ارزانی داشتند.

وی افزود: امام سجاد(ع) در برهه خاصی از تاریخ قرار داشتند که وظیفه حفاظت از میراث الهی، نبوی و ائمه اطهار(ع) بر عهده ایشان بود که به شایستگی توانستند از انحراف در این حوزه با سخنان و آثار گران‌قدرشان جلوگیری کنند.

وزیر سابق اوقاف کشور یمن و استاندار کنونی استان اذیمار بیان کرد: امام سجاد (ع) برای محقق کردن این اهداف به ترویج معارف معنوی با بسط اخلاق و ترویج باورهای صحیح پرداخت و از این طریق پرچم توحید را برافراشت و ظالمان را در رسیدن به اهداف خودشان ناکام گذاشت.

وی به وضعیت کنونی یمن و ظلم بی‌سابقه بر مردم این خطه اشاره کرد و گفت: در حملات بی‌رحمانه به یمن هزاران کودک کشته شدند و بسیاری از خانواده‌ها بی‌خانمان گشتند این در حالی است که سازمان‌های جهانی تنها نظاره‌گر هستند.

حمود محمد حمود عباد بابیان اینکه امروز صدای مظلومیت مردم یمن بلند است، ابراز امیدواری کرد که از این تریبون کنگره بخشی از فریاد تظلم خواهی مردم یمن به گوش جهانیان برسد.

***

عالم اهل سنت هرمزگان گفت: صحیفه سجادیه یکی از بزرگ‌ترین راهنماهای معنوی مسلمانان است

شیخ محمدعلی امینی عصر پنج‌شنبه(۶ آبان) در ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) در بندرعباس، اظهار کرد: سراسر زندگی پربرکت امام سجاد(ع) دارای پیام‌های عمیق و ژرفی است و آن حضرت بهترین پیشوای زندگی برای بشریت به‌ویژه شیفتگان حق است.

وی افزود: امام سجاد(ع) در عمر بابرکت ۵۸ ساله خود توانست به اخلاق و سیره واقعی اسلامی عینیت بخشد و به‌عنوان الگویی شایسته در زندگی درخشش فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

شیخ امینی به کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه اشاره کرد و گفت: کتاب صحیفه سجادیه در قالب دعا و نیایش برای تمامی جوانب حیات برنامه دارد.

وی به تشریح شرایط پرورش و زیست امام سجاد(ع) پرداخت و افزود: آن حضرت از منبع زلال و شفاف وحی سیراب شده و در مکتب جد بزرگوار و پدر گرامی‌شان، معارف الهی را کسب نموده که همه این‌ها را در آثار گران‌مایه خود به‌ویژه صحیفه سجادیه منعکس نموده است.

این عالم اهل سنت در بخش پایانی سخنان خود به ابعاد مختلف صحیفه سجادیه ازنظر توحید، خودشناسی، نبوت، فرشتگان، انسان‌شناسی، تربیت نسل، حقوق بشر اشاره کرد که موردتوجه حضار قرار گرفت.

***

هم‌زمان با ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) و با حضور اندیشمندان و علمای برجسته داخلی و خارجی از آثار مرتبط با حضرت امام زین‌العابدین(ع) رونمایی شد.

مراسم رونمایی از دو کتاب، دو پوستر و سایت جدید کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) عصر پنج‌شنبه(۶ آبان) در سالن شرکت ملی گاز در بندرعباس برگزار شد.

در این مراسم، کتاب«سجاده خورشید ۶» مشتمل بر سخنرانی‌های منتخب کنگره پنجم و کتاب «۴۰ جرعه معرفت» شامل چهل‌منبر کوتاه از نیایش نامه مکتوب شیعه(صحیفه سجادیه) رونمایی و به ساحت مقدس امام سجاد(ع) اهدا شد.

رونمایی از پوستر «حق الصلاه» رساله الحقوق امام سجاد(ع) و پوستر «حدیث امام سجاد(ع) پیرامون حضرت عباس(ع) » از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

رونمایی از «سایت جدید کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع)» به نشانی اینترنتی kongere-emamsajad.tk و اعطای حکم حجت‌الاسلام محمدصادق کفیل به‌عنوان رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه بخش دیگر از این برنامه‌ها بود

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ