۲۹ شی ایرانی در ایتالیا سالم‌اند

5

زلزله ایتالیا

مدیر کل موزه ملی ایران تاکید کرد: ۲۹ شی تاریخی هخامنشی تا پایان دوره ساسانی ایرانی که از یک ماه پیش در شمالی‌ترین موزه ایتالیا به نمایش درآمده‌اند، پس از وقوع چهار زلزله در این کشور در سلامت کامل هستند.

جبرئیل نوکنده در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با وجود چند زلزله‌ای که متاسفانه با خسارت فراوان در روز چهارشنبه، پنجم آبان در چند بخش و شهر مرکزی «لاکوئیلا» (Aquila) در مرکز ایتالیا رخ داد و با توجه به نزدیکی نام شهر محل زلزله با شهر «آکویی له یا» (Aquileia)   محل برگزاری نمایشگاه «شیر و گاو در هنر ایران باستان»، با اطمینان می‌گویم که آثار ایرانی هیچ آسیبی ندیده‌اند.

او با بیان این نکته که محل وقوع زلزله در شهر محل برگزاری نمایشگاه نبوده و همه آثار ایرانی نمایشگاه در موزه ملی باستان شناسی «آکویی له یا» در سلامت کامل به سر می‌برند، تاکید کرد: این نمایشگاه چهارم تیرماه امسال در این مکان گشایش یافت و قرار است تا نهم آبان ماه ادامه داشته باشد و پس از آن به ایران و به موزه ملی ایران برگردانده می‌شوند.

وی آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه «شیرو گاو در هنر ایرانی» را شامل مجموعه‌ای از ۲۹ قلم اثر شیر و گاو ایرانی مربوط به هنر ایران باستان برشمرد که به دوره‌های هخامنشی تا پایان ساسانی تعلق دارند.

نوکنده توضیح داد: با توجه به این که هر دو حیوان شیر و گاو در فرهنگ ایتالیا و ایران دارای بارهای معنایی مشترکی بوده‌اند و از سوی دیگر طرف ایتالیایی پس از برجام اعتقاد داشت همان طور که در دوره کهن ایتالیا دروازه ورود فرهنگ ها از  ایران به اروپا بوده است، بنابراین پس از برجام نیز از طریق ایتالیا، گفت و گو یی بین موزه ها و فرهنگ ها می تواند آغاز شود.

وی اضافه کرد: به همین دلیل شهر «آکوئی له یا» یک محوطه میراث جهانی در  شمالی‌ترین نقطه ایتالیا به اروپا برای برگزاری این نمایشگاه انتخاب شد تا آن موزه به عنوان دریچه‌ای به اروپا این تصمیم را عملی کند.

چهاشنبه گذشته دو زلزله به بزرگی ۶.۴ و ۵.۴ ریشتری ایتالیا را لرزاند که با وجود نداشتن خسارت جانی، اما بسیاری از شهروندان ناحیه مرکزی این کشور را به وحشت انداخت.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ