از «همجا» تا «چند ملاقات با یک زن» در سودای حقیقت

11

مستند

تقاضای مستند «همجا»، «چند ملاقات با یک زن» و «والسی برای تهران» برای حضور در جشنواره‌ی حقیقت از جمله خبرهایی است که ۸ آبان ماه در آستانه این رویداد سینمایی منتشر شده است.

فیلم مستند «همجا» ساخته «مهدی قنواتی» که ساخت و زندگی خانوادگی در یک روستای جنوب کشور را روایت می‌کند، متقاضی شرکت در دهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلم زندگی مردی بنام «عبدالحسن» را روایت می‌کند که یک روستا در جنوب ایران را برای خود و خانواده‌اش ساخته است. این روستا در استان بوشهر واقع شده و درآمد اصلی آنها هم از راه کشاورزی و دامداری است. روستا دارای یک حسینیه و یک مدرسه اختصاصی است که شاگردان مدرسه همگی خواهر و برادر هستند. عبدالحسن طی این سال‌ها توانسته برای روستای خودش برق‌رسانی کند. او چهار زن و ۲۷ بچه دارد…

پژوهشگر و کارگردان این فیلم که برای اولین نمایش عمومی تحویل دبرخانه‌ی دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شده، «مهدی قنواتی» است. صادق سوری (تصویربردار)، ابوذر هدایتی (صدابردار)، مهرشاد ملکوتی (صداگذار)، امیر ادیب‌پرور (تدوینگر)، محمد هوشمند و عبدالحسن هدایتی (مدیران تولید)، جاوید تفضلی (عکاس) و محمدکاظم بیات (تهیه‌کننده) نیز از دیگر عوامل تولید این اثر مستند هستند. «همجا» به مدت ۵۸ دقیقه، در شرکت فیلمسازی آنگ تصویر تهیه شده است.

مهدی قنواتی متولد سال ۱۳۶۰ در «هندیجان» خوزستان و دارای مدرک کارشناسی سینما از دانشگاه سوره است. وی از سال ۱۳۸۱ با ساخت فیلم کوتاه «مجنونین همیشگی» فعالیت فیلمسازی خود را آغاز کرده است و تاکنون آثاری چون عطسه، جاجیم، یافت‌آباد، پیشکسوتان صنعت مبلمان، موزه رشت و ۴ مستند صنعتی در حوزه نفت و دریا را کارگردانی کرده است.

زینب تبریزی: محدودیت‌های هنر موسیقی باعث توجه مستندسازان به این حوزه شده است

دبیرخانه‌ی دهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» میزبان چندین آثار با موضوع موسیقی شده که در همین ارتباط «زینب تبریزی» کارگردان مستند «والسی برای تهران» اعتقاد دارد محدودیت‌های هنر موسیقی باعث توجه بیشتر مستندسازان به این حوزه شده است.

وی در گفتگویی، پیرامون شکل‌گیری مستند «والسی برای تهران» گفت: دو مستند قبلی من درباره موضوعات خیابانی و اتفاقات شهری بود و مدت‌ها به فکر ساخت مستندی درباره موسیقی خیابانی بودم تا این که طرح ساخت مستند «والسی برای تهران» را به مرکز گسترش ارائه کردم و مورد پذیرش قرار گرفت.

این مستندساز ادامه داد: طی تحقیقاتی که داشتم به صفحه‌ای در فیس بوک با عنوان حمایت از موسیقی خیابانی برخورد کردم. در همان دوره این صفحه خیلی سر و صدا کرد و با بیش از یازده هزار فالوئر، کلیپ‌های بسیاری از سوی نوازنده‌های خیابانی روی این صفحه قرار گرفت. از طریق دوستانی که با موسیقی آشنایی داشتند سراغ برخی از این گروه‌ها رفتم، اما از آن جایی که علاوه بر موسیقی به دنبال کاراکتر هم بودم هیچ کدام از این گروه‌ها توجهم را جلب نکرد.

وی افزود: یکی از دوستانم که در رشت زندگی می‌کرد فردی را به من معرفی کرد که ساز می‌فروخت و در نهایت به مهرداد مهدی رسیدم. زمانی که با او صحبت کردم، گفت که او هم به فکر ساخت مستندی بوده و به این شکل ساخت مستند «والسی برای تهران» شروع شد.

تبریزی با بیان این که برای ساخت این مستند دو سال زمان صرف شده است، خاطرنشان کرد: تولید آلبوم «والس‌های تهران» پس از شروع ساخت این مستند شکل گرفت و زمان فیلمبرداری، از آلبوم رونمایی شد که این بخش را هم در مستند قرار دادم.

کارگردان «سلاطین خیابان‌ها» درباره دلیل علاقمندی مستندسازان به حوزه موسیقی طی سال‌های اخیر توضیح داد: برای عرضه و ارائه موسیقی محدودیت‌هایی وجود دارد و رسانه‌ای چون صداوسیما از نشان دادن ساز و پخش بسیاری از آهنگ‌ها خودداری می‌کند. ضمن اینکه موسیقی خیابانی و معضلاتش موضوعی اجتماعی است که در رسانه‌ها به آن توجهی نمی‌شود؛ در حالی که با مدیریت این نوازندگان می‌توان شکل شهر را تغییر داد و طراوتی همه‌جانبه به فضای شهری بخشید.

او ادامه داد: من محدودیت‌های موزیسین‌های خیابانی را درک کردم و تصمیم به ساخت مستند «والس های تهران» گرفتم. باقی مستندسازان هم مسلماً متوجه مشکلات اهالی موسیقی شده‌اند و ترجیح داده‌اند در این حوزه کار کنند. به هر حال هنر موسیقی جذاب است و نوازنده‌های فعال در این حوزه هم کاراکترهایی متفاوت برای مستندسازان هستند.

تبریزی در پایان با اشاره به تاثیر ساخت مستندهایی با محوریت موسیقی در توجه بیشتر مدیران و مردم به این حوزه تصریح کرد: اگر مستندی که من ساختم در جشنواره‌ها به خوبی نمایش داده شود و پس از نمایش به صورت یک پکیج در اختیار مدیران قرار گیرد و یا پس از مدتی لینک آن روی نت قرار داده شود تا مردم امکان تماشای آن را داشته باشند، مسلماً دیدگاه موجود درباره‌ی موسیقی به ویژه گونه‌ی خیابانی آن شکسته می‌شود! همان‌طور که درباره ورزش «پارکور» این اتفاق رخ داد و پس از این که «سلاطین خیابان‌ها» نمایش داده شد، بسیاری به این ورزش توجه کردند و حتی پارکور به عنوان ورزشی رسمی شناخته شد.

چند ملاقات با یک زن در سینماحقیقت!

فیلم مستند بلند «چند ملاقات با یک زن» ساخته «احمد جلیلی‌جهرمی»، در اولین نمایش عمومی متقاضی شرکت در دهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شده است.

در خلاصه موضوع این فیلم مستند ۸۸ دقیقه‌ای آمده است: «مرجان که از کودکی فروشنده مواد مخدر و اسلحه بوده، حالا به جرم سرقت مسلحانه و آدم‌ربایی در زندان بسر می‌برد. حمیده، طیبه، فاطمه، معصومه و صفیه پنج هم‌سلولی او هستند که به جرم قتل زندانی شده‌اند. آنها در زندان با دنیای هنر آشنا می‌شوند…»

پژوهشگر و کارگردان این فیلم «احمد جلیلی‌جهرمی» است. سجاد آورند (تصویربردار)، ساسان کاوه (صدابردار)، انسیه ملکی (صداگذار)، معصومه شاه‌نظری (تدوینگر) و علی موسوی (دستیار کارگردان) نیز از دیگر عوامل تولید این اثر مستند هستند. تهیه‌کنندگی «چند ملاقات با یک زن» هم برعهده احمد جلیلی‌جهرمی و دیدار شمالی بوده است.

احمد جلیلی‌جهرمی متولد سال ۱۳۵۸ در شهر شیراز و دارای مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس مهندسی برق از دانشگاه شیراز است. «چند ملاقات با یک زن» اولین فیلم مستند وی بشار می‌آید.

یک زندگی طبیعی در سینماحقیقت

فیلم مستند «یک زندگی طبیعی» ساخته‌ی «ادوارد کوئل و گائل برتون» در بخش مسابقه‌ بین‌الملل دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.

این فیلم که تولید سال ۲۰۱۵ کشور فرانسه است، زندگی «ونسان» یک جوان ۲۱ ساله‌ی مبتلا به «سندرم داون» را روایت می‌کند که دارای کمربند مشکی کاراته است! او می‌خواهد به طور مستقل زندگی کرده و مثل دیگران کار کند. پدرش «ادوارد» همه‌چیز را برای کمک به پسرش مهیا می‌کند، اما چگونه ممکن است که «ونسان» روی پای خود بایستد؟

فیلم مستند «یک زندگی طبیعی» Une Vie Normale به شکلی ظریف، حد پذیرش این افراد توسط جامعه را نشان می‌دهد.

این فیلم در بخش مسابقه بین‌الملل مستندهای نیمه‌بلند جشنواره سینماحقیقت، در کنار ۸ اثر مستند دیگر با عناوین جانشین (ماتیا اپیفانی/ ایتالیا)؛ توجه! (اونور بکر؛ پاناگیوتیس کارامیس/ ترکیه)؛ رادیو مهاجران (گتانو چریوارو، امانوئله میلاسی/ ایتالیا)؛ ساحل‌ها (ایرنه دیونیزیو/ ایتالیا)؛ عبور از مرز آیدا (لیلیانا رسنیک/ کرواسی)؛ کلانترهای اوکراینی (رومن باندارچوک/ آلمان، لتونی)؛ معدن هند (فلیکس روبن، آجای کلی/ آلمان) و منطقه عبور (فردریک زوبی/ اسکاتلند، انگلستان) روی پرده می‌رود.

* مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۴ تا ۲۱ آذرماه ۱۳۹۵، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

انتهای پیام 

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ