بازدید سفیر فرانسه و نماینده سمنان از روند کاوش در محوطه باستانی میرک

2

54492.jpg

سفیر کشور فرانسه در ایران جمعه (هفتم آبان ماه) در سفری غیر رسمی، از روند کاوش در میرک استان سمنان بازدید کرد.

‌به گزارش ایسنا-‌ فرانسوا سنمو سفیر کشور فرانسه در ایران پس از بازدید از میرک، از مراحل مرمت خانه‌های تاریخی سمنان از جمله خانه کلانتر و طاهری، بخشی از بافت تاریخی و بازار سمنان بازدید کرد.

سفیر کشور فرانسه در ایران با بیان اینکه نخستین بار است که برای بازدید از یک محوطه باستانی به استان سمنان سفر می‌کند، از مشاهده همکاری مشترک علمی در زمینه باستان شناسی و انسان شناسی بین دو کشور ایران و فرانسه ابراز خرسندی کرد.

فرانسوا سنمو با تاکید بر اینکه حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان از این طرح، قابل ستایش است، گفت: سمنان با توجه به اجرای طرح مرمت خانه‌های تاریخی، در آینده نزدیک، مقصد مناسبی برای گردشگران خارجی خواهد بود.

نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید ‌به بیان تاریخچه و قدمت استان سمنان و فرهنگ مردم ایران و استان سمنان پرداخت.

احمد همتی با بیان اینکه از قابلیت‌های قابل توجه استان سمنان، تفاوت دمایی و اقلیمی و وجود معادن مختلف است، گفت: محوطه میرک نشانگر تاریخ و تمدن کهن استان سمنان و ایران و ابزارهای دستی به دست آمده از محوطه، حاکی از هوش سرشار مردم این منطقه است.

فصل دوم کاوش در محوطه میرک با همکاری متخصصان ایرانی و فرانسوی در زمینه‌های سنگ‌شناسی در حال انجام است.

در این مرحله، گستره دقیق لایه‌های زیرسطحی با استفاده از استوانه نمونه‌برداری و با کمک متخصصان سازمان زمین‌شناسی انجام می‌شود.

شناسایی لایه‌های مربوط به دوران گرم و مرطوب با استفاده از تکنیک ژئومغناطیس و ادامه کاوش در محدوده اصلی با هدف نمونه برداری بیشتر برای بازسازی‌های اقلیمی، تعیین سن مطلق توالی‌های یافت شده و شناخت هرچه بهتر نحوه شکل گیری محوطه و چگونگی دسترسی ساکنان محوطه به ماده خام از اهداف این فصل از کاوش است.

در دومین فصل کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک سمنان، هیأت باستان شناسی- زمین شناسی ایرانی و فرانسوی تا کنون به نتایج قابل توجهی دست یافته است، این کاوش‌های باستان شناسی و نتایج آزمایش‌های گاه‌نگاری محوطه پارینه سنگی میرک سمنان نشانگر ۶۳ هزار ساله بودن قدیمی‌ترین لایه های استقراری این محوطه است.


انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ