تشریح وظایف قرارگاه پدافند فرهنگی/تقدیر از مدیرعامل ایسنا

1

صالحی‌امیری

همایش پدافند غیرعامل با رویکرد فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با معرفی برگزیدگان این همایش برگزار شد.

به گزارش ایسنا، دکتر سید عباس صالحی سرپرست وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی با اشاره به این که ادبیات پدافند غیرعامل در یک دهه اخیر متولد شده است توضیح داد: موضوع تهدید فرهنگی و تبلیغات از دوران صدر اسلام وجود داشته است که به عنوان نمونه‌ می‌توان به عملکرد معاویه در برابر امام علی (ع) اشاره کرد چرا که دستگاه تبلیغاتی آن زمان پس از شهادت امام علی وقتی خبر را شنیدند که ایشان در محراب نماز ضربت خورده است تعجب کردند چرا که گمان می‌کردند امام علی نماز نمی‌خوانده است.

وی افزود:شرایط منقطقه به ویژه خاورمیانه و همچین شعاری که انقلاب ما عنوان کرد یعنی استقلال،باعث می‌شود که  کشور ما نسبت به سایر کشورها بیشتر به ادبیات پدافند غیرعامل نیازمند باشد چرا که بیشتر از بیش آن را در معرض تهدید قرار می‌دهد. تهدید به معنای ترسیدن نیست بلکه به معنای حفظ آمادگی است. ما باید مقاومت خودمان را دربرابر تهدید ارتقاء ببخشیم و آن را برطرف کنیم.

صالحی توضیح داد:زیر ساخت‌های هسته‌ای، شیمیایی، ‌اقتصادی و فرهنگی از جمله بسترهایی هستند که همواره مورد تهدید قرار دارند و به تبع آن، ما نیز در حوزه فرهنگی باید مقاومت‌سازی و پایداری امنیتی داشته باشیم که در این زمینه باید به چهار حوزه اصلی در فرهنگ که هر یک بخشهایی متفاوتی دارند توجه داشته باشیم. نخستین حوزه، پدافند فرهنگی در برابر جنگ نرم است که مفاهیم دال آن تنوع، ‌تکثر و شبکه‌ای است و توده وار و قدم به قدم موجب تغییر در جامعه می‌شود. همچنین با توجه به این که دانش‌های انسانی در حوزهای مختلف رشد داشته است جریان‌های راه‌اندازی جنگ نرم در برابر ملت‌هایی که ایستادگی می‌کنند تفاوت می‌کند.

وی ادامه داد:‌تکامل شیوه و ابزارها در این حوزه نیز بسیار بوده است. تبعا ما نمی‌توانیم جنگ نرم را حذف کنیم چرا که دولت‌های سلطه‌گر همواره به مقابله خواهند کرد. در این راستا قرار گاه اصلی پدافند فرهنگی باید در پنج حوزه‌ دین، دانش، رسانه و فضای مجازی،هنر و ادبیات و سبک زندگی عمومی ایجاد شود تا بتوانیم از تهدیدها پیشگیری کنیم.

سرپرست وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی با اشاره به دومین حوزه در پدافند فرهنگی یادآور شد: توجه به بخش مفهومی و منابع انسانی دو اصل مهم است. بخش مفهومی سه شاخصه مهم مانند ایمان‌، ولایت و خانواده را در بردارد. در حوزه منابع انسانی نیز باید از تجربه مفاخرمان که در گذشته بوده‌اند یا هم‌اکنون حضور دارند استفاده بکنیم.

وی گفت: سومی حوزه نیز این است که چگونه می‌توانیم اصول پدافند غیرعامل را با اصول فرهنگی تطبیق بدهیم. در این رابطه باید عنوان کرد اگر اصل استتار در پدافند غیرعامل یک اصل مهم است در حوزه فرهنگی نیز این اصل مصداق دارد که در این راستا نیازمند نوسازی فرهنگی هستیم. در این زمینه باید بگویم اگر چه پدافند غیرعامل در حوزه مادی جلو رفته است اما هنوز نیازمند مفاهیم‌سازی هستیم.

وی یادآور شد:چهارمین حوزه در زمینه فرهنگی،فرهنگ‌سازی است که در سه مقوله‌ تولید ادبیات و محتوا،آموزش و عملیات اصلی که اقناع‌سازی نام دارد خلاصه می‌شود. ما اگر اقناع‌سازی داشته باشیم باورها به رفتار فرهنگی  تغییر خواهد کرد که فرآیند این کار خودش مدل خاصی را می‌طلبد.

صالحی در بخش پایانی سخنان خود گفت:‌شناسایی وضعیت موجود و فعال‌سازی هسته‌هایی که علاقه‌مند به این حوزه هستند جزو وظایف ما است. ما باید در حوزه مطبوعات کتاب، فیلم‌سازی و تئاتر علاقه‌مندان را جذب کنیم و در اصل،برگزاری همایش گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل نقطه عطفی برای انجام کارهای تازه است.

در ادامه این همایش سردار علی اصغر زارعی جانشین سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به این که وقتی از پدافند غیرعامل صحبت می‌کنیم به طور طبیعی مفهوم آفند نیز در ذهنمان شکل می‌گیرد توضیح داد: بنابر این ضرورت دارد که آفندها را تشخیص بدهیم تا پدافند مناسبی داشته باشیم. توجه اصلی ما نیز به تهدیدهای انسان ساخته و ناشی از برنامه‌ریزی‌های دشمن برای کشور است. امروز تهدید نظامی اولویت خودش را تغییر داده است به گونه‌ای که آمریکا طرحی را با عنوان قدرت اعمال فشار را مطرح کرده است.

وی افزود :‌این طرح دربرگیرنده حوزه‌های اقتصادی و پولی‌، فضای سایبری،عناصرفرهنگی واپوزیسوین‌های داخلی است که به طور ویژه کشورهای ایران، روسیه و چین را مورد مطالعه قرار داده است. بنابر این حوزه‌های تهدید دیگر نظامی نیستند و بیشتر به حوزهای پدافندی تغییر شکل داده‌اند.قدرت فرهنگی و نفوذ فرهنگی ایران و نیروهای مسلح  در منطقه و جهان باعث شده است که آمریکا و دشمنان گزینه‌های دیگری را در نظر بگیرند.

سردار زارعی خاطرنشان کرد: آفندهای دشمن بسترهای مختلفی را دارد که مهمترین بستر، فناوری است چرا که بسیاری از عرصه‌های زندگی مدرن ما را در بخش‌های ارتباطی رسانه‌ و اقتصاد تحت تاثیر قرار داده است همچنین پیشرفت‌های نظامی نیز در حوزهای فن‌اوری ورود یافته‌اند. برای همین آشنایی با این آسیب یک اصل مهم است و در سطح راهبردهای کلان میانی و برنامه‌ریزی باید عنصر تهدید را در زیرساخت‌ها محاسبه کنیم که مبادا بستری را فراهم کنیم که زیرساختهایمان را در معرض تهدید قرار بدهد.

وی توضیح داد:‌تهدیدات در این راستا زمان پنهان دارد به نحوی که در حوزه فرهنگی مولفه‌های اقتدار ما را مورد هدف قرار می‌دهد. شکستن مقاومت و توقف پیشرفت کشور و زیرساخت‌های فرهنگی جزو برنامه‌های دشمنان است. این تهدیدها ترکیبی هستند و سطح بندی متفاوتی دارند. هر تهدید بخشی از  زیرساخت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ما در این راستا باید به قومیت‌ها و اقلیت‌های دینی نیز توجه داشته باشیم چرا که دشمنان همواره در زمینه فرهنگی قشرهای متنوعی از جامعه را در نظر می‌گیرند مانند ترویج بهائیت و جریان‌های تکفیری. در این شرایط ما به کار فکری و علمی نیازمند هستیم تا تهدیدها را طبقه‌بندی کنند.  

جانشین سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به ضرورت آگاهی نسبت به تهدیدها گفت: ‌بعضی‌ها تهدید را با توهم تهدید اشتباه گرفته‌اند. ما باید در این زمینه شناسایی کاملی از کانال‌های تهدید داشته باشیم و به نهاد خانواده توجه ویژه بکنیم تا مسیرهای نفوذ را با پاس‌خدهی به شبهات فرهنگی و تردیدها مسدود کنیم.

وی یادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از ستادها و قرارگاه‌های اصلی پدافند فرهنگی است که باید از ظرفیت موجود در آن بهره‌مند بشویم. انتظار ما این است که باید در فرهنگ‌سازی و گفتمان، هنرمندان واندیشمندان فرهنگی بیش از گذشته فعال بشوند. همچنین ظرفیت‌های فرهنگی را برای تولید آثار متنوع  در قالب‌های متفاوت  برای معرفی عنصر تهدید در زندگی فردی و اجتماعی لحاظ کنیم. علاوه بر این، حمایت از فعالیت‌های مردمی  در حوزه پدافند غیرعامل یک ضرورت است و در آخر نیز با توجه به فعالیت های شبکه‌های ماهواره‌ای در این زمینه،باید طرح و برنامه زیرساختی داشته باشیم.

 در بخش دیگری از این همایش حسین نوش‌آبادی رئیس کمیته پدافند غیر عامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: پدافند غیرعامل با مفهوم کلی دفاع در برابر تهاجم بدون استفاده از سلاح و جنگ‌افزار ریشه در عمر خلقت بشر دارد. چگونگی بهره‌گیری از عرصه‌های مختلف با توجه به این که شکل پدافند از سنتی به مدرن تغییر یافته است نیز مورد  توجه ما است. در این راستا باید از مراکز حساس نظامی و غیر نظامی و مراکز هسته‌ای، سیاسی، انبارهای نگهداری غذا و دارو یا کارکردهای فرهنگی نام ببریم.

وی افزود: پدافند غیرعامل در حفاظت از زیرساخت‌ها در سه بخش امنیت، ایمنی‌ و پایداری تعریف شده است که در نهایت موجب ایجاد امنیت ملی و مردمی می‌شود. در این زمینه باید به توسعه پایدار نیز اشاره داشت تا بتوانیم در زمینه توجه به مردم و رفع نیازهای اولیه آنها به نتیجه برسیم. همچنین باید از مواردی همچون اقتصاد مقاومتی، پیشگیری از نفوذ فرهنگی، توجه به ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و سبک زندگی ایرانی اسلامی که از اصول برنامه ششم توسعه هستند غافل نشویم.

نوش آبادی خاطرنشان کرد: در این بستر جنگ به صورت نرم‌افزاری است ما باید با توجه به فضای سایبری و مجازی نیز برنامه‌هایی داشته باشیم چرا که مهمترین عرصه آفند دشمن به شمار می‌آید بنابراین باید رسانه‌ها به واسطه فرهنگ ‌سازی در حوزه پدافند غیرعامل نیز اثرگذار باشند.

به گزارش ایسنا در بخش پایانی این مراسم از حمیدرضا کفاش مدیر مسئول انتشارات عابد، سید رضا محمد میرزمانی، ایوب آقاخانی، علی‌متقیان (مدیرعامل خبرگزاری ایسنا)، فرزانه جلالیان، علیرضا صالحی و سیدعلی حسینی در زمینه انتشارات،هنرهای نمایشی،رسانه،هنر و موسیقی،رسانه‌های دیجیتال و مطبوعات  که برگزیدگان همایش پدافند غیر عامل با رویکرد فرهنگی بودند تقدیر به عمل آمد.

انتهای

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ