تصویب طرح احیای مقبره خواجه کمال جاجرم

0

سردابه جاجرم

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان‌شمالی از تصویب طرح مرمت و احیای مقبره خواجه کمال (سردابه) جاجرم و تهیه کلیات آن در شورای فنی میراث فرهنگی خبر داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی، محمد سویدانلویی با اظهار این خبر افزود: بنای تاریخی مقبره خواجه کمال بنایی تدفینی- یادمانی مربوط به دوره ایلخانی است و به منظور حرمت نهادن به «خواجه کمال» از مشاهیر و مفاخر جاجرم در محل مدفن ایشان در جنوب شرقی شهر جاجرم ساخته شده است.

وی گفت: جامعه ایران از دیر باز در نظام معنوی می زیسته و معماری سنتی از آفریده های آن است و از این رو است که تجسم کالبدی این نگرش به شکل برپایی یادمان ها ظهور پیدا کرده است.

سویدانلویی افزود: هرچند این نگرش پسندیده از عهد قاجار در ایران کمرنگ تر شده است اما همچنان حرمت نهادن به تاریخ، هنر و مفاخر بخشی از فرهنگ جامعه ایرانی به شمار می آید. در همین راستا و با توجه به ظرفیت های تاریخی و فرهنگی شهرستان جاجرم اداره کل میراث فرهنگی طرح ایجاد «بوستان مفاخر و مشاهیر جاجرم» را در محل مقبره خواجه کمال در دستور کار قرار داده و کلیات طرح یاد شده در شورای فنی میراث فرهنگی به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد:  با توجه به قرارگرفتن بقعه خواجه علی بن مهزیار در مجاورت مزار خواجه کمال و نیز وجود چهره های متعدد علمی، مذهبی، فرهنگی و ادبی دیگر در تاریخ جاجرم، ایجاد بوستان مشاهیر مکان بسیار مناسبی برای معرفی مشاهیر و چهره های نامدار تاریخ جاجرم خواهد بود که نقش اساسی در بازیابی هویت تاریخی شهر ایفا خواهد کرد.

سویدانلویی افزود: مقبره خواجه کمال که در منطقه با نام «سردابه» شناخته می شود بنایی سنگی با پلان مربع است که گنبد خانه آن (مدفن) در مرکز بنا قرار دارد و مردگردی (راهرو) آن را در بر گرفته است.

وی توضیح داد: بنای سردابه که در گذشته به منظور تدفین اموات استفاده می شده نیز در زیر زمین احداث شده است. این بنا از نظر پلان معماری یکی از فاخرترین بناهای تاریخی استان است که مرمت و احیای آن به عنوان نمونه بناهای آرامگاهی تاریخی استان اهمیت ویژه ای دارد. این بنا از آثار ارزشمند معماری جاجرم است.
انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ