حفاظت بیشتر از تپه‌ای به نام «بشر»

7

تپه بشر

گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه «بشر» شهرستان قزوین برای جلوگیری از تخریب و نابودی بیشتر این محوطه تاریخی انجام شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «حمزه کریمی»، سرپرست هیات باستان‌شناسی با اعلام این مطلب گفت: ویژگی‌های مناسب جغرافیایی تپه بشر شهرستان قزوین زمینه را برای به وجود آوردن استقرارهای موقت و دائم در دوره های مختلف در این منطقه فراهم کرده است.

 وی افزود: با توجه به نبود شناخت کافی اهالی منطقه نسبت به اهمیت میراث گذشتگان این تپه از گذشته تا امروز آسیب‌های جبران‌ناپذیری را متحمل شده است.

به گفته کریمی، ایجاد کانال آب و جاده خاکی در بخش شرقی که باعث جدایی بخش‌هایی از تپه شده است. همچنین تسطیح جنوب تپه به منظور کشت و زرع و ساخت تاسیسات و همچنین ساخت و سازهای مرتبط با گاوداری در بخش جنوب شرقی از دیگر آسیب‌های وارد شده به حریم تپه است.

 این باستان شناس گفت: عامل دیگری که انجام گمانه‌زنی را ضرورت بخشید، ارسال نامه یک شرکت خصوصی راه‌سازی در قزوین مبنی بر تجهیز کارگاه و ساخت تاسیسات در زمین خریداری شده توسط این شرکت در بخش شرقی تپه بشر بود که منجر به انجام اقدامات اولیه از سوی سازمان میراث فرهنگی شامل بازدید از محل و جلوگیری از روند انجام پروژه تا مشخص شدن وضعیت عرصه و حریم تپه بشر شد.

کریمی گفت:  23 گمانه آزمایشی (Test Trench) برای مشخص شدن وضعیت عرصه و حریم تپه در قسمت‌های مختلف این اثر با رعایت عرصه حفر شد که پس از مطالعات مقدماتی روی یافته‌های فرهنگی مانند سفال‌های سطحی و سفال‌های حاصل از کاوش می‌توان گفت این محوطه مربوط به دوران تاریخی و احتمالا ساسانی است.

 وی با اشاره به اینکه شواهدی از معماری منسجم دال بر وجود معماری گسترده به دست نیامده و تنها بقایای معماری به صورت سازه‌های سنگی خشکه‌ چین شناسایی شد، گفت: به دلیل قرارگیری روی بستر طبیعی تپه و عمق کم‌لایه‌های فرهنگی تپه استقرار این محوطه از نوع موقت است.

براساس این گزارش، تپه بشر (کهنه قلعه تپه بشر) با جهتی شمالی ـ جنوبی در ابتدای ورودی روستای بشر و در کنار جاده قزوین- رشت واقع شده است. مجوز تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه بشر توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ