خون‌های غیرتازه مضر نیستند

4

  اخبارپزشکی,خبرهای پزشکی,انتقال خون

محققان دانشگاه مک مستر می‌گویند استفاده از خون‌های ذخیره شده برای انتقال خون می‌تواند به اندازه خون‌های تازه کارایی بالایی داشته باشد.

 به گزارش  ایسنا و به نقل از پایگاه خبری وب‌مد، همواره بحث استفاده از خون تازه و غیر تازه به عنوان موضوعی پر دغدغه و قابل بحث در امور پزشکی محسوب می‌شود اما نتایج این تحقیق پایانی است بر باور مضر بودن خون‌های غیر تازه.

 

در این مطالعه پژوهشگران اطلاعات حدود ۳۱ هزار و ۵۰۰ بیمار در شش بیمارستان آمریکا، کانادا و استرالیا که روند انتقال خون در آنها صورت می‌گرفت را مورد تحلیل قرار دادند.

 

میزان مرگ بیمارستانی در افرادی که خون تازه دریافت کرده بودند ۹٫۱ درصد و برای افرادی که خون به اصطلاح کهنه استفاده کردند، ۸٫۷ درصد گزارش شد.

 

در واقع نتایج این تحقیق می‌تواند مدرک محکم و قابل قبولی مبنی بر کارایی مثبت خون‌های غیر تازه باشد چرا که تا به حال نتایج حدود ۴۰ پژوهش قادر به اثبات این امر نبوده‌اند. 

 

بنابراین گزارش پیشرفت‌های امروزی در  ذخیره سازی خون، اجازه نگهداری ۴۲ روزه را پیش از انتقال فراهم می‌سازد و تا پیش از این پژوهش نگرانی‌ها درباره تغییرات بیوشیمیایی، ساختاری و عملکردی خون در طول ذخیره سازی منجر به نگرانی و گرفتن موضع در برابر این خون‌ها شده بود.

 

این توصیه‌ها در مجله “New England Journal of Medicine” منتشر شده است.

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ