سفره امام رضا(ع) شاخص‌ترین سفره ایرانی در طول تاریخ است

5

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به برکات سفره مهمانسرای حضرت رضا(ع)، گفت: در طول سالیان گذشته زائران زیادی از حضور در این سفره بهره‌مند شدند و شاخص‌ترین و تأثیرگذارترین سفره ایرانی در طول تاریخ به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، مرتضی رحمانی‌موحد در مراسم اختتامیه چهارمین رویداد “سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری” که در هتل میثاق مشهد برگزار شد، با اشاره به برگزاری سه رویداد قبلی با این عنوان، اظهار کرد: رویداد چهارم در ماه محرم با رویکرد توجه به آیین‌های مذهبی- سنتی و سفره‌هایی که مختص این مناسبت‌ها است، برگزار شد.

وی با بیان اینکه سفره ایرانی قدمت تاریخی بسیار زیادی دارد، اظهار کرد: این سفره سرشار از عطوفت، مهربانی و صمیمیت است. سفره ایرانی نقش و حاکمیت خود را در همه ابعاد زندگی ایرانیان اعمال می‌کند، سفره‌های افطار، سحر، نذری و عقد همه حکایت از فرهنگ‌ها و آداب مختلفی دارد که نسل به نسل منتقل شده و پیام‌ها و ارزش‌های زیادی را برای ایرانیان تداعی می‌کند.

رحمانی‌موحد یادآور شد: سفره تنها مکان غذا خوردن نیست، بلکه سفره‌ای که امروز پهن شده است و در ایستگاه چهارم آن قرار داریم، می‌خواهد علاوه بر ایجاد فرهنگ گردشگری برای سفر در راستای تعاملات فرهنگی جاذبه ایجاد کرده و قدمت تاریخی ایرانیان را به نمایش بگذارد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه اثرگذاری فرهنگی را باید به وسیله سفره ایرانی به گردشگران نشان دهیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر غذا و خوراک یک ‌پنجم از سهم سفر و هزینه‌های سفر در مقصد را تشکیل می‌دهد و لازم است به این بخش از سفر توجه ویژه داشته باشیم زیرا این خوراک‌های سنتی بخشی از فرهنگ، ارزش و تاریخ ایران هستند.

وی سفره‌های ایرانی را در دهه‌های گذشته حاوی ارزش‌ها و انتقال پیام‌های تاریخی و فرهنگی زیادی دانست و افزود: نسل بزرگ ایرانی به نسل کوچک امروز آموخته است که چگونه در کنار هم با ناملایمات کنار بیاید.

رحمانی‌موحد در خصوص اهداف چهارمین رویداد سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری، گفت: این سفره اکنون با هدف توسعه فرهنگ گردشگری گسترانیده شده است. علاوه بر این تاثیرگذاری در شبکه منطقه‌ای، حمایت از تنوع فرهنگی در کشور، احیای غذای سنتی و بومی و تبدیل آنان به یک جایگاه گردشگری، استاندارد و رتبه‌بندی غذاها و… از دیگر اهداف ما در برگزاری این برنامه بوده است.
 
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام اینکه جشنواره غذای ایرانی سرآغاز تحولی بزرگ در توسعه پایدار گردشگری خواهد بود، تصریح کرد:‌ بخشی از فرآیند تاریخی و فرهنگی را باید از طریق سفره ایرانی در توسعه گردشگری نشان دهیم، خوشبختانه چهارمین رویداد سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری در شهری برگزار شد که بزرگترین و تأثیرگذارترین سفره را در بین سفره‌های ما در خود جای داده است و آن سفره امام رضا(ع) است.

وی با اشاره به برکات این سفره، عنوان کرد: روزانه سفره امام رضا(ع) پهن می‌شود و در طول تاریخ زائران زیادی از حضور در این سفره بهره‌مند می‌شوند. این سفره در ماه رمضان روزانه میزبان ۱۲ هزار نفر بوده است، بنابراین شاخص‌ترین و تأثیرگذارترین سفره در طول تاریخ بوده است.

رحمانی‌موحد ادامه داد: مشهد در رابطه با ظروف‌ غذا نیز دارای هویت مختص به خود است، به عنوان مثال در این شهر سنگ برکت یا همان هرکاره در پخت و عرضه غذا استفاده می‌شود که این روزها با نام دیزی سنگی شناخته شده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه باید به معرفی و پخت شاخص‌ترین غذاها در کلیه استان‌ها بپردازیم، اظهار کرد: به همین دلیل سلسله‌ رویدادهایی در ۸ منطقه کشور پیش‌بینی شده است. ۴ استان، میزبان این رویداد و جشنواره بودند و امیدواریم این جشنواره ایستگاهی برای حضور ایران در صحنه گردشگری بین‌المللی باشد.

وی به تاثیرات غذاهای سنتی در جذب گردشگر از کشورهای مختلف اشاره و بیان کرد: این نوع گردشگری، از نظر اقتصادی و فرهنگی سهم بزرگی را در دنیا به خود اختصاص می‌دهد لذا ما باید سهم خود را از این رویکرد و سیاست‌ افزایش دهیم.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ