آب انبار جاجرم مرمت شد

4

23665.jpg

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌شمالی از اجرای عملیات مرمت آب انبار شهرستان جاجرم خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر وحدتی گفت: آب انبارها در زمره بناهای عام المنفعه‌ای هستند که از طریق تامین آب مورد نیاز مردم نقش بسیار مهمی در زندگی جوامع داشته‌اند. هرچند این آثار با نام‌هایی چون “آب انبار”،” حوض انبار” و “استخر” در مناطق مختلف شناخته می‌شوند اما به طور کلی اکثر آن‌ها تابع یک نظام معماری و سلسله مراتب دسترسی هستند که در جزییات متنوع است.

وی ادامه داد: اصلی‌ترین عناصر مشترک آب انبارها “سردر و ورودی”، ” راه پله “، “پاشیر” و “مخزن” و مصالح مورد استفاده آنها عمدتا سنگ، آجر، شفته آهک و ساروج است. مهم‌ترین مسئله در رابطه با ذخیره آب حفظ سلامت آن است که  با روشی هوشمندانه و از طریق ایجاد “بادگیر و هواکش” در بالاترین نقطه پوشش مخزن آب انبار مرتفع شده است.

وحدتی افزود: آب انبار جاجرم در میانه بافت تاریخی شهر و در جوار مسجد جامع، موزه و نارین قلعه از تکدانه‌های ارزشمند بافت محسوب می‌شود. معماری آن متاثر از الگوی سایر آب انبارها دارای بخش‌های “سردر”، “راه پله”، “پاشیر”، و “مخزن” بوده و مهم‌ترین مصالح بکار رفته آن آجر و ساروج است.

گفتنی است، این بنا که سال‌ها در زیر خاک و آوار مدفون شده بود توسط شهرداری جاجرم شناسایی و عملیات اجرایی پروژه شامل؛ مرمت پاشیر و پله ورودی، تکمیل سردرب و اجرای گنبد چهاربخشی بنا با مشارکت و همکاری شهرداری جاجرم و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مهر ماه سال جاری به پایان رسید.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ