برپایی همایش مقتل حسینی در ادبیات

3

همایش

موسسه "یونس امره"، همایش مقتل حسینی در ادبیات ترکی، فارسی-عربی را برگزار می‌کند.

به گزارش ایسنا،موسسه یونس امره با همکاری حوزه هنری مرکز آفرینش‌های ادبی در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۵ برابر با ۳ نوامبر ۲۰۱۶ برنامه مقتل حسینی در ادبیات ترکی، فارسی-عربی را برگزار می‌کند.

این همایش با حضور پروفسور دکتر عظمی بیلگین از اعضای هیئت علمی دانشگاه استانبول و استاد محمد اسفندیاری از پژوهشگران کتابخانه آیت الله العظمی مرعشی نجفی برگزار می‌شود.

علاوه بر این نمایشگاه، عکسی با موضوع محرم در ترکیه نیز در کنار این همایش برپا خواهد شد.

تورقای شفق مدیر بخش تهران موسسه یونس امره تهران گفت: آثاری با موضوع شهادت امام حسین (ع) هم در ادبیات ترکی هم در ادبیات فارسی و هم در ادبیات عربی جایگاه بسیار وسیعی دارد. شکل گیری این ادبیات انعکاس احساس اضطراب و تلخی است که مسلمانان از این حادثه جانسوز دارند.

 مقتل حسینی نام کلی آثاری است که بیانگر به قتل رسیدن امام حسین (ع) و یاران ایشان در کربلا است.

 شهادت امام حسین (ع) در کربلا در سال ۶۱ هجری (۶۸۰ میلادی) یکی از غم انگیزترین اتفاقات تاریخ اسلام است.تشنه ماندن ایشان و یاران با وفایش در بیابان و سپس قتل عام آن‌ها از طرف سپاه اموی تاثیر ژرفی بر مسلمانان گذاشته، به مرور زمان تاثیر جو و فضای ماتم به وجود آمده بر مرثیه‌ها منعکس شده، در پی آن با به وجود آمدن باورهای جدید و افسانه‌ها در میان مردم آثار زیادی در این موضوع به رشته تحریر در آمده است. در حالیکه حادثه کربلا ابتدا در کتاب‌هایی نظیر تاریخ، اخبار و انساب جای گرفته بعد از آن در کتاب‌های مستقلی با نام«مقتل حسینی» مکتوب شده است.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ