سی‌وهفتمین اثر طبیعی کشور به ثبت رسید

5

چشمه رامیان

با ثبت «چشمه گل رامیان» تعداد سراب، سرچشمه و یا چشمه‌های طبیعی کشور به ۳۷ اثر رسید.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، فرهاد نظری – مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی – ضمن اعلام «با ثبت چشمه‌ی جوشان «گل رامیان» از آثار استان گلستان تعداد سراب، سرچشمه و یا چشمه‌های طبیعی کشور که از سال ۱۳۸۷ تا کنون در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسیده است به ۳۷ اثر رسید» گفت: این آثار مربوط به استان‌های کرمانشاه، کردستان، همدان، خراسان جنوبی و شمالی، مازندران، چهارمحال و بختیاری ، فارس و گلستان است که ضمن رعایت حقوق مالکانه تخت حفاظت، نظارت، حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت آن شود ممنوع است.

به گفته او، «گل رامیان» واقع در بخش مرکزی شهرستان رامیان استان گلستان است که با شماره ۳۲۹ در فهرست میراث طبیعی قرار گرفته است. استخر طبیعی بیضی‌شکل به وسعت ۷۲۰ متر مربع با عمق ۴۴ تا ۸۰ متر در میان جنگل‌های انبوه پهن برگ به ویژه گونه با ارزش زربین به وسعت ۱۵۰ هکتار و مربوط به دوره دومین میانی تا بالایی کامبرین است.

رئیس گروه میراث طبیعی دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی نیز درباره‌ی نامگذاری این چشمه گفت: در زبان ترکی به منطقه‌ای گود و عمیق که در آن آب جمع می‌شود، “گل” می‌گویند. “گل” به معنی چشمه جوشان است و دلیل این نامگذاری به فرهنگ و زبان مردم بومی این ناحیه که از نظر تاریخی جمعیت غالب منطقه از نژاد ترک و تیره‌ای از ایل گرایلی هستند مربوط می‌شود.

علی قمی اویلی درباره‌ی نحوه شکل‌گیری این میراث طبیعی افزود: نحوه شکل‌گیری این چشمه‌ها به نوع سازندهای آهکی و تشکیلات کارستی بر می‌گردد که معمولا جنس مواد و ساختار شکلی آن‌ها از نوع آهک‌های دولومیتی است که در استان‌هایی همچون کرمانشاه، کردستان و همدان به آن‌ها سراب و در استان‌های شمالی، شرقی و مرکز ایران غالبا به آن‌ها چشمه، یا سرچشمه اطلاق می‌شود.

به گفته او قدمت چشمه‌ها و سراب‌ها به لحاظ زمین‌شناسی به دوران کرتاسه فوقانی تا دوران کواترنری بر می‌گردد. تشکیل طاقدیس‌هایی که به نظر می‌رسد با شکستگی گسل‌هایی ایجاد شده در سازندهای آهکی ایجاد می‌شود، منشاء پیدایش چشمه و سراب است.

قمی، لاک پشت خزری، خرچنگ آب شیرین، مارآبی، ماهیان سرآبی را از گونه‌های جانوری و عدسک آبی یک ریشه و چند ریشه‌ای، بومادران، جگن، نیلوفرآبی، بولاغ اوتی، پونه آبی، علف هفت بند، بارهنگ و … از گونه‌های گیاهی موجود در سراب‌ها و چشمه‌ها برشمرد.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ