«آوار ناهماهنگی» بر سرِ دانشکده حقوق دانشگاه تهران

7

دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

صدای کلنگ از اتاق‌های نخستین دانشکده دانشگاه تهران شنیده می‌شود، از حیاط‌خلوت میان دو ساختمان که عبور کنید، گرد و خاک شبیه دودی سفید از پنجره‌های دانشکده بیرون می‌زند، برخی شیشه‌های منتهی به حیاط شکسته‌اند و پنجره‌های سبزرنگ و قدیمی که هنوز برخی از آن‌ها دستگیره‌های قدیمی خود را دارند، نیمه بازَند و دور تا دور فضای خالی دانشکده را قفسه‌های آهنی پر کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزش عالی در ایران است که گفته می‌شود اگر پیشینه‌ی مدرسه علوم سیاسی را برای دانشکده حقوق و علوم سیاسی در نظر بگیریم، می‌توان گفت که این دانشکده ۳۵ سال بیش از خود دانشگاه تهران قدمت دارد. چون دانشگاه تهران بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در ایران در سال ۱۳۱۳ خورشیدی به دستور رضا پهلوی تأسیس شد.

اما حالا مدت زمان زیادی است که دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و کلاس‌های درس‌اش میزبان بیل و کلنگ کارگران است و طبقه اول این دانشکده با تابلوی «ورود ممنوع» بسته شده است. کلنگ کارگران تا امروز به بخش چوبی سقف و جداره‌های دانشکده رسیده‌اند و حتی عملیات استحکام‌بخشی آن‌ها انجام شده ‌است.

اما در این میان یک نکته وجود دارد؛ دانشکده حقوق و علوم سیاسی به عنوان جزئی از دانشگاه تهران در ۱۸ آبان ماه ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به  ثبت رسیده است، این یعنی استعلام از میراث فرهنگی تهران و ارائه‌ی نقشه‌های پروژه به میراث فرهنگی برای بررسی در شورای فنی اداره کل؛ یکی از وظایفی که مسئولان دانشگاه تهران قبل از آغاز طرح استحکام‌بخشی این دانشکده برعهده داشته‌اند.

اتفاقی که به گفته‌ی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در آن زمان رخ نداده، درست مانند آغاز ساخت سازه‌ی موقت روی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران در نوروز امسال.


حیاط دانشکده حقوق و دپو قفسه‌های آهنی در آن

دانشگاه تهران، ما را در عمل انجام شده قرار داد

سپیده سیروس‌نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در این زمینه به ایسنا توضیح می‌دهد: زمانی که ما مطلع شدیم، تقریبا اکثر کارها را برای استحکام‌بخشی کرده بودند، حتی لایه اول سقف‌ها را برداشته و به لایه‌ی چوبی آن رسیده بودند.

او با بیان این‌که معاونت میراث فرهنگی استان تهران از حدود دو ماه پیش متوجه این اتفاق شد، در حالی که از چند ماه  قبل از آن عملیات استحکام‌بخشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی کار خود را آغاز کرده بود، توضیح می‌دهد: زمانی که میراث استان تهران متوجه این اقدام شد، نخست نامه‌ی درخواست توقف پروژه برای آن‌ها فرستاده شد و پس از آن از  بنا بازدید کردیم، در آن زمان تیرهای چوبی سقف و دیواره‌ها را برداشته بودند و عملیات استحکام بخشی انجام شده بود.

وی اضافه می‌کند: در این شرایط فقط توانستیم به آن‌ها اعلام کنیم استحکام‌بخشی در رستوران دانشکده را متوقف کنند، وگرنه در بقیه بخش‌ها بخش زیادی از کار انجام شده بود و عملا امکان متوقف کردن کار را نداشتیم. در آن وضعیت با توجه به کاری که از گذشته انجام شده بود، فقط ساماندهی تاسیسات دانشکده بود که آن اقدام خاصی نداشت.


جرز چوبی سقف دانشکده حقوق در زمان انجام عملیات بازسازی

«سیروس‌نیا» با تاکید بر این‌که در حال حاضر یکی از کارشناسان این اداره کل به عنوان ناظر بر عملیات استحکام‌بخشی دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه تهران نظارت می‌کند، می‌افزاید: با اعتراض اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، آن‌ها برای‌مان توجیه آوردند که بنا دچار مشکل بوده است، بنابراین قول دادند با رعایت یک‌سری ضوابط کارشان را انجام دهند.

او درباره‌ی طرح و نقشه‌ی دانشکده حقوق برای استحکام‌بخشی ادامه می‌دهد: زمانی که ما متوجه عملیات آن‌ها شدیم، بخش زیادی از آن انجام شده بود، هرچند طرح را برای ما فرستادند، اما پیش از مطلع شدن ما و بدون تائیدیه میراث فرهنگی کار انجام شده بود، بنابراین میراث فرهنگی چه چیزی را می‌توانست بررسی یا تائید یا رد کند؟ در واقع آن‌ها ما را در کار انجام شده قرار دادند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران تاکید کرد: همه‌ی عناصر قدیمی ساختمان مانند پنجره و درهای قدیمی سرجای خود خواهند ماند، ناظر میراث فرهنگی نسبت حتما در این موارد ورود پیدا می‌کند.

وی درباره‌ی برخی اقدامات سطحی‌تر مانند رنگ‌آمیزی دیوارهای داخلی دانشکده ادبیات نیز اظهار می‌کند: قطعا رنگ ‌آمیزی انجام شده روی رنگ‌آمیزی قبلی انجام شده است؛ این‌ اقدام مشکلی ندارد و مجاز است.


از عناصر قدیمی در کلاس‌های دانشکده حقوق و علوم سیاسی

سازه روی سقف دانشکده داروسازی موقت است

«سیروس‌نیا» اما در پاسخ به ایسنا درباره‌ی ادامه‌ی ایجاد سازه‌ی موقت روی سقف دانشکده داروسازی دانشگاه تهران نیز به ایسنا توضیح می‌دهد: آن سازه بررسی شده و به نتیجه قطعی رسیده‌ایم که موقت است. تیرآهن‌های استفاده شده برای آن سازه از جنس پروفیل است و سازه‌ای دائم نیست.

او ادامه می‌دهد: از گذشته تا امروز از زیرزمین دانشکده داروسازی به عنوان آزمایشگاه استفاده می‌شود، که این اقدام احتمال بروز هر مشکلی را دارد، چون فضای زیرزمین جایی به عنوان فضای نفس کشیدن آن‌هم با توجه به آزمایشات دارویی نداشت، بنابراین نیاز به فضای بازتری داشتند. بنابراین آن سازه به طور موقت در حال نصب روی سقف دانشکده است.


یکی از بخش‌های دانشکده حقوق که در  دست استحکام بخشی است


طبقه اول دانشکده حقوق که در حال حاضر کارگاه عملیاتی است


پنجره‌های قدیمی دانشکده حقوق

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ