نباید برای جشنواره‌ها اختتامیه برگزار کنیم

1

نشست ایران ساخت

دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی جشنواره «ایران ساخت» گفت: ما نباید برای جشنواره‌ها، مراسم اختتامیه برگزار کنیم، بلکه باید در پایان، برای آن دوباره مراسم افتتاحیه بگیریم تا آثاری را که خلق شده‌اند، مورد استفاده قرار دهیم. نگاه ما به جشنواره «ایران ساخت» این است که با اختتامیه تمام نشود و در طول سال، دبیرخانه آن برپا باشد و با تعامل آن را ادامه دهیم.

به گزارش ایسنا، مجتبی آقایی – دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی جشنواره «ایران ساخت» – درباره اهداف این جشنواره اظهار کرد:‌ بیشتر جشنواره‌هایی که در کشور ما برگزار می‌شود، رویکرد هنری دارند یا برای کشف استعداد هنرمندان برگزار می‌شوند؛ اما اصل این جشنواره هنر در راستای تحقق برای نیل به هدف ملی است که از جنس کاربردی و فرهنگ‌سازی است.

او ادامه داد: استفاده از رسانه‌های پرنفوذ از جمله هنرهای تجسمی به‌دلیل ترویجی و فرهنگ‌سازی آن می‌تواند به امر کاربردی و فرهنگ‌سازی در این زمینه کمک کند، زیرا امروزه رسانه‌ها از جمله دوربین در اختیار بسیاری از مردم  قرار دارد.

دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی جشنواره «ایران ساخت» افزود: اگر خوب به گستره کاربرد عکس و گرافیک فکر کنیم متوجه می‌شویم که مضمون این جشنواره کاربردی است و اهداف آن با ذوق هنری در تحقق هدف و کاربردی کردن آن مطرح می‌شود.

آقایی بیان کرد: اگر بخواهیم در بحث آسیب‌شناسی کارشناسی کنیم، بخش عمده آن به فرهنگ برمی‌گردد و کلیدواژه آن در حوزه فرهنگ است که رشته‌های پرنفوذی مثل هنرهای تجسمی، عکس و گرافیک می‌تواند به این موضوع کمک کند. متأسفانه نظام آموزشی ما کمتر به سمت هنرهای کاربردی رو می‌آورد و آموزش‌های ما کمتر به اشتغال‌آفرینی و تقویت برند ملی کمک می‌کند.

او گفت: امیدوارم جشنواره «ایران ساخت» علاوه بر این‌که بتواند هنرمندان صاحب ذوق را متوجه این موضوع کند، زمینه‌ای را برای اصلاح در حوزه آموزشی ما به‌وجود آورد، زیرا هیچ دستگاهی به تنهایی نمی‌تواند این امر سنگین را به دوش بکشد و باید هر کدام از ما این موضوع را دنبال کنیم.

دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی جشنواره «ایران ساخت» گفت: امیدوارم آثاری که در این بخش به‌دست ما می‌رسد بتواند به‌نحو مطلوب در گستره جامعه منتشر شود. این جشنواره تنها رقابتی صرف نیست، بلکه این مشارکت برای تقویت برند ملی، تولید، اشتغال و کارآفرینی در جامعه است. امیدوارم این جشنواره پلکانی برای استفاده درست از هنر باشد.

آقایی با بیان این‌که متأسفانه کشور ما پر از جشنواره‌های نخستین است که به دومین و سومین نمی‌رسد، افزود: استمرار این جشنواره در دوره‌های آینده می‌تواند خودش را نشان دهد.

او همچنین درباره بخش داوری عکس نیز توضیح داد: در این بخش عکس‌ها تابع متغیر عنوان هستند و اولین شاخص که در ذهن هر کسی بیاید می‌تواند یک اثر را با این عنوان و با محور جشنواره به ما ارائه دهد. ما از داوران این حوزه نیز خواسته‌ایم که ساختار فنی پیچیده رشته عکاسی را در این جشنواره لحاظ نکنند، زیرا ممکن است یک جوانی تحصیلات هنری نداشته باشد، اما ایده خوبی را مطرح کند. بنابراین از گروه داوران خواستیم که معیارهای سخت و پیچیده را لحاظ نکنند.

دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی جشنواره «ایران ساخت» درباره این‌که این آثار با توجه به این‌که تبلیغاتی نیز محسوب می‌شوند تا چه اندازه قابل استفاده هستند؟ گفت: شهرداری در این زمینه همراه ما است و در سطح شهر، بنرهایی نصب شد که افکار عمومی را متوجه این آثار می‌کند. برگزاری این جشنواره شرایط لازم را دارد، اما کافی نیست. باید نتیجه این آثار به جامعه بازگردد. همچنین دبیرخانه این جشنواره می‌تواند با کسب اجازه از صاحبان آثار آن‌ها را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

شهرام بابایی – مدیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی این جشنواره – نیز در نشستی که صبح امروز (۱۰ آبان‌ماه) در تالار امیرخانی خانه هنرمندان برگزار شد، اظهار کرد:‌ تا کنون ۷۳ شرکت‌کننده در هر رشته، آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارائه کرده‌اند که تعداد این آثار به ۹۷ می‌رسد. آخرین مهلت ارسال آثار، اول آذرماه است و قرار است نتایج آن ۱۵ آذرماه اعلام شود.

او ادامه داد: جوایز بخش تجسمی این جشنواره در دو سطح حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای پیش‌بینی شده است. در بخش حرفه‌ای نفر اول چهار میلیون تومان، نفر دوم سه میلیون تومان و نفر سوم دو میلیون تومان دریافت می‌کند. در بخش غیرحرفه‌ای یا مردمی نیز به سه برگزیده مبلغ یک میلیون تومان اهدا می‌شود.

مدیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی جشنواره «ایران ساخت» افزود: تا کنون برای دانشگاه‌های معتبر، پوستر و فراخوان ارسال شده است. همچنین با شهرداری تهران رایزنی‌هایی صورت گرفته تا بتوانیم از امکانات فرهنگسراها و گالری‌ها در این زمینه استفاده کنیم. بعد از انتخاب آثار نیز نمایشگاهی در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. ابراهیم حقیقی، محمدعلی بنی‌اسدی و محمد ستاری، گروه داوران تجسمی را تشکیل می‌دهند و هر شرکت‌کننده می‌تواند سه اثر را به دبیرخانه جشنواره ارسال کند.

جشنواره ملی فرهنگی و هنری «ایران ساخت» با شعار «فناوری ایرانی؛ کسب و کار ایرانی» و با هدف حمایت از تولیدات دانش‌بنیان ساخت ایران ۱۶ تا ۱۸ دی‌ماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ