معروفترین و خبرسازترین تصاویر مستند جهان

565

در تاریخ لحظاتی مهم و تاثیرگذار وجود دارد که برای توصیف آن میبایست، صدها صفحه مطلب توضیح داد، اما گاهی یک عکس میتواند به تنهایی بیش از هر متن و نوشتار دیگری مبین حس و حال آن بزنگاه زمانی مشخص باشد.

تصویر مارتین لوتر کینگ در سخنرانی رویایی خود که برخی سخنرانی مشهور اوباما در برلین را با آن مقایسه میکردند. تصویر کارگران ساختمانی که در سالهای رکود اقتصادی در دهه ۱۹۳۰ در امریکا روی تیرآهن ِ اسکلت یک برج بلندمرتبه نشسته بودند و یا تصویر کودکی که دست مادرش را میگیرد تا به پدرش که در صف نیروهای اعزامی به جنگ جهانی قرار دارد  برسد ویا عکس معروف کوین کارتر (کودک و لاشخور) که عکاس آن چندی بعد خودکشی کرد از آن جمله اند.

 

 

تاریخ پر از رمز و رازهای فراوان است و برخی اوقات صحنه های هیجان انگیزی از تاریخ توسط دوربین ها ثبت می شود. بعضی اوقات یکی از این صحنه های ثبت شده خودبخود جریانی را به راه خواهد انداخت.

معدنچی و نگهبان

980x-w750

بعد از مشاجره لفظی یک معدنچی و یک نگهبان در معدن سرا پلادا (Serra Pelada) در برزیل درگیری بزرگی بین طرفین رخ داد. در این تصویر معدنچی جسور به جای این که کوتاه بیاید لوله اسلحه نگهبان را گرفته و آن را به طرف خود می کشد چنان که تصور می شود قصد دارد سرباز را ترغیب کند که به وی شلیک کند.

احترام نظامی پسر خردسال جان اف کندی به تابوت پدر

980x-w750

پس از آن که جان اف کندی رییس جمهور آمریکا در شهر دالاس تگزاس ترور شد جهان به سوگ مرگ نابهنگام وی و خانواده به جا مانده از او نشست. در طول مراسم تدفین، یک ارابه که به وسیله اسب کشیده می شد تابوت وی را حمل می کرد. در عکس می بینیم که پسر ۳ ساله جان اف کندی در حالی که جلوتر از مادر خود ایستاده است به تابوت پدر درگذشته خود ادای احترام می کند.

ناهار در نوک یک آسمانخراش

980x-w750

در حالی که در سال ۱۹۳۲ ساختمان آر سی ای (RCA) در خیابان ۳۰ ام راکفلر سنتر (Rockefeller Center) در نیویورک سیتی در حال ساخته شدن بود، کارگران ساختمانی برای این که تبلیغی برای این ساختمان بکنند به صورت دسته جمعی در طبقه ۶۹ ام عکس گرفتند.

نازی نافرمان

معروفترین تصاویر خبری جهان,عکسهای خبری معروف جهان,عکسهای خبری,معروفترین تصاویر خبری جهان,عکس کودک و لاشخور,تاثیرگذارترین عکسهای جهان,معروفترین عکس های جهان

مردی که در تصویر مشخص شده است آگوست لندمسر (August Landmesser) نام دارد. وی در سال ۱۹۳۲ از اعضای حزب نازی بود که بعدها با یک زن یهودی به نام ایرما اِکلر (Irma Eckler) ازدواج کرد. در حالی که جمعیت زیادی برای تماشای مراسم به آب انداختن یک زیردریایی آلمانی جمع شده بودند وی از احترام گذاشتن به شیوه نازی ها امتناع کرده و به همین دلیل به خاطر ” بی احترامی به نژاد خود” دستگیر شد. بعدها نیز همسر وی دستگیر و هر دو برای مدتی زندانی شده و فرزندان آن ها نیز به یتیم خانه سپرده شدند. در سال ۱۹۴۱ آگوست آزاد شد اما بلافاصله وی را به جنگ فرستادند. بعد از آن که رسماً اعلام شد که در حین عملیات مفقود شده همه به این نتیجه رسیدند که در جنگ کشته شده است.

دختری سیاهپوست به نام لیتل راک ناین (The Little Rock Nine)

980x-w750

زمانی که الیزابت اکفورد (Elizabeth Eckford) 15 سال داشت یکی از دانش آموزانی بود که در دبیرستان لیتل راک (Little Rock) ایالت آرکانزاس تاریخ ساز شد. الیزابت که بعدها به “لیتل راک ناین” شهرت پیدا کرد یکی از ۹ دانش آموز سیاهپوستی بود که در دبیرستان لیتل راک در کنار دانش آموزان سفیدپوست دیگر تحصیل می کردند. در این عکس الیزابت همراه با دیگر دانش آموزان در حال ورود به مدرسه است و گروهی از والدین و جمعیت خشمگین در تعقیب او و در حال فریاد زدن و اعتراض به این موضوع هستند. در تصویر الیزابت را می بینید که دفتر یادداشت خود را در دست داشته و زنی در حال فحاشی کردن به وی دیده می شود.

عمل جراحی روی خود

980x-w750

یک دکتر روسی به نام لئونید روگوزوف (Leonid Rogozov) در حالی که در قطب جنوب در ماموریت به سر می برد دچار آپاندیس شد. از آن جا که هیچ دکتر دیگری در پایگاه وجود نداشت دکتر روگوزوف ناچار بود که عمل برداشتن زائده آپاندیس را روی خود انجام دهد.

من رویایی دارم (مارتین لوتر کینگ)

980x-w750

سخنرانی مارتین لوتر کینگ با عنوان ” من رویایی دارم” (I Have A Dream) در ۲۸ آگوست سال ۱۹۶۳ ایراد شد. این سخنرانی در یک راهپیمایی که برای برابری در قانون کار و آزادی سیاهپوستان برگزار شده بود انجام شد، راهپیمایی که بیش از ۲۵۰٫۰۰۰ نفر در شهر واشنگتن برای حمایت از پایان دوران نژادپرستی و برقراری حقوق مدنی برای تمام افراد جامعه ترتیب داده بودند. سخنرانی معروف مارتین لوتر کینگ به عنوان یکی از به یاد ماندنی ترین سخنرانی های تاریخ آمریکا و یک لحظه سرنوشت ساز در تاریخ جریانات خواستار حقوق مدنی شناخته می شود.

حرکات آکروباتیک بر فراز ساختمان امپایر استیت (Empire State Building )

980x-w750

در سال ۱۹۳۴ بود که جارلی اسمیت (Jarley Smith)، جِول وادک (Jewell Waddeck) و جیمی کریگان (Jimmy Kerrigan) با حبس کردن نفس تماشاگران در سینه، حرکات آکروباتیک متهورانه ای را در طبقه ۸۶ ام ساختمان “امپایر استیت” در شهر نیویورک انجام دادند.

اعجوبه لهستانی شطرنج

980x-w750

اعجوبه لهستانی شطرنج ساموئل رِشِفسکی (Samuel Reshevsky) با مهارت خود در بازی شطرنج بزرگان این بازی فکری را متحیر کرده بود. در این عکس که در سال ۱۹۲۰ گرفته شده است ساموئل ۸ ساله از میزی به میز دیگر می رود و استادان شطرنجی که روبروی او ایستاده اند را یکی پس از دیگری مقهور خود می کند. اگرچه او هیچ وقت به طور حرفه ای به این بازی فکری نپرداخته بود اما توانست به عنوان استاد بزرگی شطرنج در آمریکا دست یابد.

 

 

تصویری که بیشترین تاثیر را در تمام دوران بر جای گذاشته است، ۱۹۴۵

عکس جنگی
در تاریخ ۲۳ فوریه سال ۱۹۴۵ گرفته شده است عکاس: جو روزنتال

بالا بردن پرچم در ایو جیما، شاید مشهورترین عکس جنگی باشد که تاکنون گرفته شده است. این تصویر توسط پنج تفنگدار دریایی ایالات متحده آمریکا و یک پزشکیار دریایی در سال ۱۹۴۵ و در بالای کوه سوریباچی برافراشته شده است. عدّه کمی‌ از این حقیقت آگاه هستند که این پرچم، دومین پرچمی‌ بود که برافراشته شد؛ پرچم اوّل بسیار کوچک بود و توسط دریاداران دیده نمی‌شد و عکاس جو روزنتال، که جایزه پولیتزر را برای این تصویر به دست آورد، درست در زمان مناسب برای ثبت این تصویر به صحنه رسید.
ایو جیما، اولیّن بخش از خاک ملّی کشور ژاپن بود که توسط آمریکایی ها به اشغال در آمد- بنابراین، این منطقه به شدّت سنگربندی شده بود و به چهار روز جنگ خونین نیاز بود تا بتوان به بالای کوه سوریباچی رسید. جنگ یک ماه تمام ادامه یافت، که در آن سه نفر از برافراشتگان پرچم جان خود را از دست دادند. در سال ۱۹۵۱، این تصویر برای ساختن مجسمه بنای یادبود جنگ در خارج از شهر واشنگتن دی. سی، توسط فیلیکس وِلدون، مورد استفاده قرار گرفت.

 

کودک و لاشخور عنوان اطلاق شده به عکس معروفی است که در ماه مارس سال ۱۹۹۳ میلادی، توسط عکاس و فتوژورنالیست سرشناس، کوین کارتر ثبت شد و انتشار آن، در ۲۶ ماه مارس همان سال در نشریه معروف نیویورک تایمز، دنیا را تکان داد. گفته می‌شود که افسردگی و خودکشی عکاس این عکس، کوین کارتر که چند ماه بعد روی داد، تحت تأثیر بازتابها و واکنشهای متعددی بود که انتشار این عکس بدنبال داشت.
کودک و لاشخور عنوان اطلاق شده به عکس معروفی است که در ماه مارس سال ۱۹۹۳ میلادی، توسط عکاس و فتوژورنالیست سرشناس، کوین کارتر ثبت شد و انتشار آن، در ۲۶ ماه مارس همان سال در نشریه معروف نیویورک تایمز، دنیا را تکان داد. گفته می‌شود که افسردگی و خودکشی عکاس این عکس، کوین کارتر که چند ماه بعد روی داد، تحت تأثیر بازتابها و واکنشهای متعددی بود که انتشار این عکس بدنبال داشت.

در ماه مارس سال ۱۹۹۳ میلادی، و در جریان سفر کوین کارتر (عکاس خبری) به سودان، وی بطور اتفاقی امکان عکس برداری از یک لحظهٔ عجیب و تکان دهنده از قحطی مرگبار سودان در آن سال را پیدا نمود. در این لحظهٔ خاصّ، یک کودک خردسال و گرسنه در تلاش برای رسیدن به یک مرکز تغذیه (از مراکز کمکهای غذایی سازمان ملل متحد)، در نزدیکی این مرکز خسته و ناتوان از پای افتاد و درست در همین لحظه یک کرکس (لاشخور)، در نزدیکی او بر زمین نشست. گویی انتظار مرگ کودک را می‌کشید و نظاره گر جان دادن کودک بود تا پس از آن جثهٔ نحیف کودک را بدرد و خوراک خود سازد. در این لحظات کارتر به اقتضای موقعیت حرفه‌ای و عنوان شغلی خود، برای ثبت و گزارش این لحظه تلاش کرد و صحنه را با لنز دوربین خود شکار نمود.

هرچند که او بعدها و پس از انتشار این عکس، به خاطر این که برای کمک به دختربچه تلاشی نکرده و او را با لاشخور به حال خویش رها کرده‌است، تحت انتقادات بسیار شدید قرار گرفت.این عکس به نیویورک تایمز فروخته شد، و برای اولین بار در ۲۶ ماه مارس سال ۱۹۹۳ میلادی در این نشریه انتشار یافت. بلافاصله پس از انتشار عکس، و در همان روز، صدها نفر از مردم با روزنامه تماس گرفتند و همگی جویای سرنوشت دختربچهٔ حاضر در عکس شدند. امّا هیچ‌کس از سرنوشت نهایی دختربچه اطلاعی نداشت، و تنها گزارش ضمیمهٔ عکس حاکی از آن بود که این کودک در تلاش برای رسیدن به مرکز تغذیه بوده و این تنها نکتهٔ معلوم از سرنوشت وی بود.این عکس بعنوان عکس سال شناخته شد و بطور مکرر در نشریات و رسانه‌های مختلف انتشار یافت و بازتابهای وسیع و واکنشهای گسترده‌ای را به دنبال داشت. همچنین در سال ۱۹۹۴، این عکس برنده جایزه پولیتزر عکاسی شد و از آن پس به یکی از تلخترین و دردناکترین نمادهای قحطی و گرسنگی در جهان بدل گردید.

ژنرال نگویان لون در حال اعدام یک زندانی ویت کنگی، ۱۹۶۸

تصویر: اِدی آدامز این عکس که جایزه پولیتزر را نیز از آن خود کرده است، توسط اِدی آدامز گرفته شده است و یکی از معروف ترین عکس های جنگی تمام دوران می‌باشد.
تصویر: اِدی آدامز این عکس که جایزه پولیتزر را نیز از آن خود کرده است، توسط اِدی آدامز گرفته شده است و یکی از معروف ترین عکس های جنگی تمام دوران می‌باشد.

این عکس که جایزه پولیتزر را نیز از آن خود کرده است، توسط اِدی آدامز گرفته شده است و یکی از معروف ترین عکس های جنگی تمام دوران می‌باشد. مردی که اسلحه در دست دارد، ژنرال نگویان لون، رئیس پلیس ملی جمهوری ویتنام، در آن سالها است و مردی که قرار است به زودی بمیرد، سرباز ویت کنگی، نگویان وان لیم، می‌باشد. داستان از این قرار بود که زندانی نزدیک خندقی با اجساد ۳۴ افسر پلیس و وابستگان آنها پیدا شد؛ از جمله وابستگان ژنرال …
غوغا و همهمه ای که این عکس ایجاد کرد، فصلی کامل را در جهان عکاسی خبری باز نمود: تصویری که ارزش هزار کلمه را دارد. “این عکس به سرعت تبدیل به نماد ضد جنگ شد”؛ امّا آدامز پاسخ داد: من ژنرال را با این عکس کشتم … آنچه که عکس نگفته است این می‌باشد: اگر شما در آن زمان و مکان و روز بسیار گرم، در جای ژنرال بودید و پسر به اصطلاح بدی را دستگیر می‌کردید که یک، دو، یا سه سرباز آمریکایی را از بین برده بود؟”

 

خوشآمدگویی اشکبار ِ زن ِ چک تبار

زن چک تبار که با فتح کشورش توسط ارتش نازی با چشمانی اشکبار دستانش را به علامت خوشآمدگویی و درود به نیروهای متجاوز آلمانی بالا برد، هرچند که اندوه ناشی که از تصرف کشور خود توسط ارتش هیتلر را نتوانسته پنهان کند
زن چک تبار که با فتح کشورش توسط ارتش نازی با چشمانی اشکبار دستانش را به علامت خوشآمدگویی و درود به نیروهای متجاوز آلمانی بالا برد، هرچند که اندوه ناشی که از تصرف کشور خود توسط ارتش هیتلر را نتوانسته پنهان کند

جنازه آیلان کودک سه ساله سوری

این تصویر تاثر انگیز، جنازه یک پسر بچه ۳ ساله مهاجر سوری به نام “آیلان” از شهر جنگ زده “کوبانی” را نشان می دهد که در ساحل بدروم ترکیه به خواب ابدی فرو رفته است و یک مامور گارد مرزی بالای سر او ایستاده است.

تصویر آیلان در بیشتر روزنامه های جهان به عنوان عکس یک کار شد. بیشتر روزنامه های اروپایی تصویر این کودک سوری را با تیترهایی که نشان از عمق فاجعه انسانی جاری در سوریه است، انعکاس داده اند. بعدها تصاویر گرافیکال و انیمیشن و نقاشیهای متعددی با الهام از تصویر جنازه آیلان توسط هنرمندان و گرافیستها ساخته شد.

پس از نا آرامی های اخیر خاورمیانه (بخصوص در لیبی و سوریه) دسته های هزاران نفری از مهاجران ِ عمدتا عرب روانه اروپا شده اند و کشورهای اروپایی درباره نحوه مقابله با این موج گسترده انسانی به تکاپو افتاده اند.
مهاجران بیشتر از طریق قایق از شهرهای ساحلی ترکیه در دریای اژه راهی جزایر یونان می شوند تا از آنجا و از طریق بالکان به کشورهای آلمان و اتریش رفته و درخواست پناهندگی کنند.

تصاویر مربوط به حملات داعش و گروههای تکفیری

نمایش تصاویر مربوط به اقدامات و حملات وحشیانه داعشی ها و سایر گروههای تروریستی و تکفیری خود مجال دیگری را میطلبد. اما علی الحساب این دو عکس را با روایت تاریخی نهفته در آن برایتان انتخاب کردیم.

 ساکنان شهر منبج در شمال سوریه آزادسازی این شهر از نیروهای موسوم به گروه دولت اسلامی (داعش) را جشن گرفتند.

به نوشته بی بی سی، این شهر از دو سال پیش در اختیار این گروه قرار داشت.

اما در عملیاتی که نیروهای دموکراتیک سوریه اخیرا آغاز کردند، این شهر سرانجام از روز گذشته به طور کامل از کنترل داعش خارج شد.

پیرزن بینوا به دلیل ممنوع بودن سیگار 2 سال بود که سیگار نمیکشید و با آزادشدن شهر از چنگال داعش اولین چیزی که از سربازان طلب کرد یک نخ سیگار بود
پیرزن بینوا به دلیل ممنوع بودن سیگار ۲ سال بود که سیگار نمیکشید و با آزادشدن شهر از چنگال داعش اولین چیزی که از سربازان طلب کرد یک نخ سیگار بود
ساکنان شهر منبج در شمال سوریه آزادسازی این شهر از نیروهای موسوم به گروه دولت اسلامی (داعش) را جشن گرفتند.

مردم با ریختن به خیابان‌ها به خاطر به دست آوردن حقوق اولیه خود از جمله تراشیدن ریش و یا سیگار کشیدن که در دوران تسلط داعش از آن محروم شده بودند، به شادی پرداختند.

 

 

سایر تصاویر

(تصاویر) معروف‌ترین عکس‌هایی که به سرعت همه‌گیر شدند
مردی که پس از سونامی ۲۰۱۱ ژاپن دوباره توانست سگ خودش را در آغوش بگیرد
(تصاویر) معروف‌ترین عکس‌هایی که به سرعت همه‌گیر شدند
پدر الکلی توانی برای راه رفتن ندارد و کودکی که سعی می کند پدرش را به خانه ببرد
(تصاویر) معروف‌ترین عکس‌هایی که به سرعت همه‌گیر شدند
سگی که در تصویر زیر می بینید لیو نام دارد و این برای دومین روز متوالی است که در کنار قبر صاحبش به انتظار نشسته است. صاحب این سگ بر اثر یک زلزله وحشتناک در ریودوژانیرو جانش را از دست داده بود

 

روزیاتو / سیمرغ / ویکی پدیا / فرارو / عصرایران


مرتبط:

هنرپیشه هایی که نقش چهره های تاریخی را بازی کردند + تصاویر

جایی که سخن از چهره های کاریزماتیک و بیان تصاویری از زندگی شخصیت های فرهنگی، سیاسی و هنری جهان بر پرده هنر هفتم دارد…

تصاویر دیده نشده از “اشغال” ایران

۹۸ سال پیش در چنین روزهایی یعنی در نوامبر ۱۹۱۸ پس از آنکه آلمان مجبور به پذیرش شرایط متفقین برای ترک مخاصمه شد اولین…

چرا مردم دیدن تصاویر فاجعه بار را دوست دارند

یوریک کریم مسیحی در مقاله ای جالب که در ماهنامه اندیشه پویا منتشر شده، به بررسی دلایل اشتیاق مردم برای دیدن تصاویر فاجعه بارپرداخته…
شکنجه زندانیان در زندان قصر,شکنجه های ساواک,جنایات رژیم پهلوی

باغ موزه – زندان – قصر به روایت گاردین + تصاویر

روزنامه گاردین گزارشی مصور درباره تبدیل شدن زندان قصر به باغ‌موزه قصر منتشر کرده است که در آن تصاویری با کیفیت از این بخش…

اینجا تهران است؛ تابستان سال ۱۳۵۸ + تصاویر

اینروزها مصادف است با سالروز خروج آخرین شاه از ایران، سی و هفت سال پیش در چنین روزهایی تهران آرام و قرار نداشت. تحلیل و…

عکس های با کیفیت و تمام رنگی از ایران قدیم

عکس های با کیفیت و رنگی کن راسک  از تهران قدیم را ببینید. این تصاویر چهار دهه قبل گرفته شده, حالا ارزش تاریخی پیدا…

 

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ