تجارت غم و غصه؛در ماه عسل

4

دکتر مجتبی ارحام‌صدر، روان‌پزشک در روزنامه شرق نوشت : ماه‌عسل، برنامه‌ای که همواره با نمایش و دراماتیزه‌کردن غم و گرفتاری و مصیبت آدم‌ها ساخته می‌شود، چندسالی است جای خودش را میان مردم باز کرده؛ اما چرا چنین نمایش هیستریکی از غم و اشک و ناکامی مورد استقبال جامعه واقع می‌شود؟ به نظر می‌رسد دست‌اندرکاران ماه‌عسلی رگ‌خواب فرهنگ ما را پیدا کرده‌اند و اینکه آن رگ‌خواب جامعه‌شناختی و روان‌شناختی چیست، مجالی دیگر می‌طلبد اما عجالتا بساط خوبی راه افتاده است. اگر کاری به جزئیات سینمایی و هنری و تلویزیونی برنامه ماه‌عسل نداشته باشیم، این سؤال مهم مطرح می‌شود که ماه‌عسل چه می‌کند؟
نمایش و فروش روایت شخصی
در جامعه‌ای که حریم خصوصی و ملحقات آن از قبیل عشق و نفرت،  خشم و بیم و امید مغفول و مهجور و مشمول سانسور است، یک نمایش تلویزیونی پرده‌هایی روایی را عرضه می‌کند از همین اندرونی احساسات و عواطف آدم‌ها که با چاشنی اتصال به واقعیت، امکان فروش خوبی  به مخاطب تشنه و گرفتار ایرانی پیدا می‌کند… . به اینها اضافه کنید مجری جوان و زیرکی که به‌موقع از جذابیت‌های بصری و کاراکترش بهره می‌برد و شهرتی که از دریچه دوربین برنامه زنده تلویزیون ملی، راویان غافل داستان‌ها را اغوا و تحریک می‌کند… تبعات این سفره نمایش و فروش داستان زندگی آدم‌ها، بر شرکت‌کنندگان و جامعه چیست هم ظاهرا خیلی اهمیت ندارد!
مدل جدید روایت
در  چند برنامه اخیر ماه‌عسل اما تغییراتی در محتوای سناریو‌های زندگی آدم‌ها رخ داده است… تم برنامه‌های جدید تمرکز واضح  روی مشکلات سلامت روان، افسردگی و مسائل زناشویی دارد. احتمالا از روی حسن‌نیت، سازندگان برنامه قصد دارند روی مشکلات سلامت روان جامعه تمرکز کنند و به ظن خودشان راهی بگشایند اما این فقط ظاهر مسئله است… با ذکر مثالی از روند واقعی ماه‌عسل سعی دارم مسئله را توضیح دهم… زنی میان‌سال مشغول روایت زندگی شکست‌خورده زناشویی با مردی است که حالا شوهرش نیست!! مرد کار ثابت نداشته و پرخاشگری،  عصبانیت و مشکلات رفتاری بروز می‌داده و در نهایت «شیطنت» هم می‌کرده…زن با مشاهده شیطنت طاقتش طاق شده و طلاق گرفته و این میان کودکی هم هست که حاصل وصلت زن و مرد است… در میان بغض،  اشک و آه زن، مرد وارد می‌شود و گناهش را پشیمان و نادم قبول می‌کند… برای افزایش چگالی احساسات کودک هم وارد می‌شود و مجری هم گل می‌آورد و در اوج دراماتیک نمایش زن و مرد آشتی می‌کنند و زندگی شیرین می‌شود! به‌عنوان یک روان‌پزشک می‌دانم  سناریوی بالا اگرچه نادر نیست،  اما در بطن خود چند‌لایه و مستحق بررسی‌های همه‌جانبه است… این بررسی‌ها اگر با رضایت طرفین انجام شود و ممنوعیت‌های خاص علمی هم در میان نباشد، تازه جلسه زوج‌درمانی با مختصات کاملا ساختارمند و علمی برقرار می‌شود و ان‌شاءالله در  جلساتی که قطعا متعدد خواهد بود  درصدی از مشکلات حل خواهد شد و احتمالا  درصدی هم لاینحل باقی می‌ماند و شاید درمان دارویی هم لازم باشد!! تمام این سیر تقویمی و وقت‌گیر و حساس درمان زوج، ظاهرا نزد سازندگان ماه‌عسل خوراک یک برنامه چنددقیقه‌ای است! تقلیل مسائل تا کجا و پرداخت ابتدایی و سرسری به مشکلات بغرنج رابطه انسان‌ها تا چه حد؟؟!!
عوارض افشای راز
نسخه و مدل جدید ماه‌عسل روی لبه تیغ راه می‌رود. ورود بی‌پروا به حوزه‌های حساس و خطیر عاطفی و احساسی آدم‌ها گاهی تبعاتی دارد که ماه‌ها و سال‌ها بعد دامن افشا‌کننده یا تشویق‌کننده به افشا را می‌گیرد… .
از آن گذشته این راویان جلوی دوربین، خانواده و بستگانی دارند که در موارد فرهنگی خاصی که ماه‌عسل رویشان انگشت گذاشته به‌راحتی شرکت‌کنندگان ظاهرا خشنود و راضی برنامه، از کنار افشای نام و شهرت و هویتشان نخواهند گذشت و هرگونه اعتراض آنها می‌تواند مسبب گرفتاری‌های بسیار شود. آیا دست‌اندرکاران ماه‌عسل به این تبعات آشکار و پنهان فکر کرده‌اند؟ 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ