دلخوری روحانی از مجاهدان شنبه

6
شنبه ی اخیر، رییس جمهور در جمع وزرا و مدیران خود لب به سخنانی گشود که باعث حیرت و البته خرسندی ناظران و حامیان دلسوز دولت شد.
به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب»؛ این اظهارات بی سابقه و تکاندهنده که حکایت از مظلومیت روحانی و تنهایی و غربت وی در ایام انتخابات دارد، باز هم توسط دفتر وی سانسور شد و به گونه ای منتشر شد که گویی رییس جمهور در حال تقدیر از “دولتمردان ساکت” و “مجاهدان شنبه” خود است!

اما واقعیت آن است که داستان خلاف انچیزیست که توسط دفتر رییس جمهور به رسانه ها قالب شده است؛ بطوریکه متاسفانه اصل این اظهارات، نه در سایت رییس جمهور قابل رویت است و نه حتی در متن ارسالی دفتر رییس جمهور به رسانه ها وجود دارد!

در متن دفتر رییس جمهور به نقل از روحانی چنین آمده است : رییس جمهور با بیان اینکه در ۴ سال دولت یازدهم به دلایل مختلف نسبت به مسئولان و نمایندگان ‏دولت در استان ها سخت گیری نکردیم، گفت: همه افراد زحمات بسیاری کشیدند و هیچ کس نیست که ‏از دولت دفاع نکرده باشد، اما در این بین همه یکسان نبودند بلکه بعضی افراد با همه توان به میدان ‏آمده و زمانی که به دولت حمله می شد با همه وجود دفاع می کردند.‏دکتر روحانی افزود: دفاع از دولت، دفاع از رأی مردم و اکثریت مردم است.‏رییس جمهور گفت: ما بار سنگینی بر دوش داریم و هر کس آمادگی دارد این بار را بر دوش بکشد باید ‏داوطلب شود.

اما رییس جمهور چه گفت؟

روحانی روز شنبه در ضیافت افطار با وزرا، روسای سازمان ها، مدیران و استانداران گفت: ما در ۴ سال دولت یازدهم، به دلایلی یک خورده سخت گیری نکردیم. الان وقت ندارم مگرنه توضیح می دادم. همه ی افراد در دولت بدون استثنا زحمت کشیدند. کسی نیست که زحمت نکشیده باشد و از دولت دفاع نکرده باشد. اما همه هم یک جور نبودند، مختلف بودند. بعضی ها با همه ی توان امدند. ما روستایی هستیم، به قولی بعضی ها گیوه را بر کشیدند و به میدان امدند، استین ها را بالا زدند و به میدان آمدند. اما بعضی ها پاشنه ی گیوه شان خوابیده بود و بر نکشیدند. لخ لخ کردند. یک مقدار راه امدند و مسیر را آمدند و زخمت کشیدند. سعی انان مشکور. یک عده وقتی به دولت حمله می شد، با همه ی قدرت امدند دفاع کردند، با همه ی وجودشان دفاع کردند. چون دفاع از دولت، دفاع از ملت است. اشتباه نشود، این بحث وکیل الدوله و .. لاطائلات است. دولت منتخب ملت است. ما چیزی نداریم جز رای مردم. دولت و ملت نداریم، ملت است که دولت را انتخاب میکند. همه چیز برای ملت است. کسی که از دولت دفاع میکند، از رای مردم دفاع میکند، از اکثریت دفاع میکند، از ملتش دفاع میکند. بعضی ها سخت شان بود دفاع کنند، خیلی نرم حرف میزدند و ارام. اگر در تنگنای ۳۰ خبرنگار قرار میگرفتند، در آن تنگنا یک کلمه ای می فرمودند. حرف نمی زدند و سینه سپر نمی کردند. نمی شود؛ ما یک بار سنگینی بر دوش داریم. هر کسی که اماده است که این بار را بر دوش بگیرد باید داوطلب باشد. باید با خدایمان عهد ببنیدیم. من کاملا برایم روشن بود. می دانستم چقدر این انتخابات سخت خواهد بود  و به دوستان مان هم گفته بودم. با خدایم عهد کردم، گفتم خدایا، جانم حیثیتم و ابرویم را با تو معامله می کنم و به میدان می آیم.
مخاطب سخنانی روحانی چه کسانی بودند؟
در عین حال یک منبع مطلع به خبرنگار «انتخاب» گفت که اساساً رییس جمهور هیچگاه در حوزه اخبار مرتبط با خود، کوچکترین دخالتی نمی کند و بدون شک، روح ایشان هم از این اقدام غیرحرفه ای دفتر خود اطلاعی ندارد. شان ریاست محترم جمهور و همینطور رفتار حرفه ای نیز حکم می کند دکتر روحانی وقت خود را صرف تنظیم و تایید اخبار مربوط به خود نکند، چرا که طبعاً ایشان نسبت به عوامل دفتر خود اعتماد کامل داشته اند.
وی افزود: البته باید دید علت این کار چه بوده ، شاید عزیزانی که دست به این کار زده اند، خود را مخاطب سخنان رییس جمهور می دانسته اند و ترجیح داده اند با سانسور آن، نه به رییس جمهور که به بقای خود کمک کنند.
مخاطبان فرهیخته “انتخاب” خوب است هم متن دفتر رییس جمهور را بخوانند و هم متن اصلی این اظهارات را (که در بالا آمده و فیلم آن نیز برای نخستین بار در “انتخاب” منتشر شده). پس از آن، بینندگان عزیز “انتخاب” می توانند ضمن تطبیق این دو اظهارنظر متفاوت، تاملی کنند که مخاطب این سخنان بسیار مهم رییس جمهور کیست؟
“انتخاب” بزودی با مجموعه گزارش های تحلیلی خود، بررسی خواهد کرد که مخاطب این سخن رییس جمهور مظلوم ایران کیست؟ چه کسانی در دل دولت و در راس کدامین وزارتخانه ها هستند که به تعبیر رییس جمهور، حتی حاصر به اظهارنظری کوچک در حمایت از دولت و اکثریت نبودند؟!

فیلم: سخنرانی گلایه آمیز روحانی


واکنش ها به سخنان روحانی

محسن رهامی در گفتگو با «انتخاب»:

برخی اعضای دولت در انتخابات نیم نگاهی به رقیب داشتند؛ می خواستند در صورت پیروزی رئیسی، پست هایشان را حفظ کنند / این ها باید کنار بکشند و جایشان را به کسانی دهند که به روحانی وفادارند / اگر درون دولت تغییر نکند، رای اصولگرایان در ۱۴۰۰، ۲۵ میلیون می شود

دبیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با اشاره به سانسور سخنان روحانی توسط دفتر رئیس جمهور گفت: ممکن است مخاطبان اقای روحانی، همین ها باشند که گردش فضای مجازی رئیس جمهور دست شان است. بنابراین خود اینها هم دوست ندارند که این نقد به جامعه منتقل شود.
برخی اعضای دولت در انتخابات نیم نگاهی به رقیب داشتند؛ می خواستند در صورت پیروزی رئیسی، پست هایشان را حفظ کنند / این ها باید کنار بکشند و جایشان را به کسانی دهند که به روحانی وفادارند / اگر درون دولت تغییر نکند، رای اصولگرایان در 1400، 25 میلیون می شود
حجت الاسلام والمسلمین محسن رهامی معتقد است که دولت برای موفقیت باید تغییرات اساسی در درون خود ایجاد کند.
دبیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در گفتگو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» اظهار داشت: متاسفانه انطور که انتظار می رود دولت منسجم نیست، چه از لحاظ وزرا، چه از لحاظ فرمانداران، بخشداران و مدیران ارشد و جز. در واقع، این اقایان در حمایت از دولت یکدست عمل نمی کنند.
وی با اشاره به گلایه های اخیر روحانی از برخی اعضای دولت گفت: در طول انتخابات، بعضی مسئولین دولتی در تهران و در شهرستان ها نه تنها حمایت انچنانی نداشته اند، بلکه بعضا در ستادهای رقبای روحانی حضور داشتند و بعضا امکانات اداری را تقدیم رقیب می کردند.
رهامی با اشاره به دیدار خصوصی اش با رئیس جمهور، اضافه کرد: ما به اقای روحانی هم گفته ایم که دولت باید یکدست شود. متاسفانه ارمان های دولت از سوی خیلی از افراد دنبال نمی شود. انتظار این است که باتوجه به حمایت بی نظیر مردم از روحانی، ایشان تغییرات اساسی در دولت ایجاد کند. اجزای دولت مانند اجزای یک ماشین است، اگر باهم کار نکنند. انرژی را هم هدر می دهند. الان توقع این است که حامیان روحانی و اعتدال و اصلاحات در درون دولت تقویت شوند.
وی ادامه داد: اگر مردم خواسته ی دیگری داشتند که به جناح رقیب رای می دادند که بعضا شعارهای جذابی هم داشتند. اگر دوستان مواضع و شعارهای روحانی را قبول ندارند، صادقانه کنار بکشند و جایشان را به کسانی دهند که به ارمان ها و شخص روحانی پایبند و وفادار هستند. برخی در طول انتخابات به نوعی محافظه کاری داشتند. انگار نیم نگاهی به روحانی داشتند و نیم نگاهی دیگر به رقیب داشتند تا در صورت پیروزی اش، بتوانند پست شان را حفظ کنند.
رهامی اضافه کرد: بسیاری البته غیر از ظریف، طیب نیا و قاضی زاده هاشمی، خود را ملزم به دفاع نمی دیدند یا زهد سیاسی به خرج می دادند که پذیرفته نبود. بالاخره وقتی اطلاع رسانی نمی شود، ابهام بوجود می آید و این مسبب تاثیرگذاری منفی بر افکار عمومی می شود.
رهامی با بیان اینکه موفقیت دولت موفقیت همه است و به حساب همه گذاشته می شود.، گفت: متاسفانه برخی از افراد در دولت موضع منفعلانه توام با سکوت دارند. در هر حال، امیدوارم دولت منسجم تری تشکیل شود. این ماجرا در دولت آیت الله هاشمی نیز مشهود بود. خصوصا در دوره دوم که به لحاظ مواضع به اردوگاه رقیب نزدیک بودند و ایشان را با چالش های جدی مواجه کرد. در واقع به شکلی امده بودند که خود را اماده همکاری با دولت بعدی کنند. اما ایت الله هاشمی توانست از آن عبور کند.
وی خاطرنشان کرد: فکر میکنم روحانی متوجه شده و دنبال زمینه سازی برای ایجاد تغییرات است. در حوزه تغییر وزرا هم اکنون مجلس با دولت همراه است و عذری پیذرفته نیست.
رهامی ضمن انتقاد از تیم اطلاع رسانی دولت گفت: متاسفانه در بحث اطلاع رسانی، تیم دولت روحانی در طول انتخابات خیلی ضعیف بود. ما به آقای روحانی گفتیم لازم نیست که شخصا شما ورود کنید، بلکه اطرافیان و نزدیکان شما باید مسائل را بگویند. اما متاسفانه اینگونه نشد.
وی افزود: البته در این میان، رسانه ها و روزنامه های خودجوش و همچنین سایت های مستقلی چون انتخاب مسائل را به نوعی منعکس می کردند. اما در حوزه های پیش پا افتاده ای مثل ۲۰۳۰ به خاطر انفعال و بی عملی علیه دولت فضاسازی سنگین شد.
رهامی ضمن هشدار به دولت، یاداور شد: در واقع، در حوزه اطلاع رسانی، باید دولت جدیت به خرج دهد و گذشته را جبران کند. اگر تلاشی نشود، مانند دوره اصلاحات، فضا به رقیب واگذار می شود و نهایتا مانند ۸۴ رقابت را واگذار می کنیم و مجددا به نقطه زیر صفر برمی گردیم. اگر افکار عمومی از مسائل مطلع نشوند، در ۱۴۰۰، مردم بی خبر خواهند بود و رای ۱۶ میلیونی امروز اصولگرایان به ۲۵ میلیون تبدیل خواهد شد.
دبیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با اشاره به سانسور سخنان روحانی توسط دفتر رئیس جمهور گفت: ممکن است مخاطبان اقای روحانی، همین ها باشند که گردش فضای مجازی رئیس جمهور دست شان است. بنابراین خود اینها هم دوست ندارند که این نقد به جامعه منتقل شود.
وی در پایان گفت: این نیاز احساس می شود و انتظار است که دولت دوازدهم دولت قوی تری از آب دربیاید و اعضای آن نوعی نماد حامیان اقای روحانی باشند. امیدواریم اقای روحانی طوری دولت را بچیینند که در ۱۴۰۰ بتوانند به دولتی که ادامه دهنده راه دولت اعتدال باشد، مملکت را تحویل داده شود، نه اینکه فضا از دست خارج شود و مجددا ۸۴ تکرار شود و تمام رشته ها پنبه شود.

محمدعلی نجفی مشاور رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود شما در دولت آینده یکی از ورزای کابینه دوازدهم خواهید بود و آیا این خبر صحت دارد؟ گفت:‌ اینکه چه افرادی در کابینه باشند در حیطه اختیارات آقای روحانی است و ایشان در این باره تصمیم می‌گیرند.

مشاور رئیس‌جمهور گفت:‌ پیش‌بینی من این است که ۵۰ درصد کابینه دولت تغییر خواهد کرد.

 

به گزارش انتخاب، محمدعلی نجفی مشاور رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود شما در دولت آینده یکی از ورزای کابینه دوازدهم خواهید بود و آیا این خبر صحت دارد؟ گفت:‌ اینکه چه افرادی در کابینه باشند در حیطه اختیارات آقای روحانی است و ایشان در این باره تصمیم می‌گیرند.

به نوشته تسنیم، وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما رئیس‌جمهور در کدام بخش از کابینه تغییراتی را ایجاد خواهد کرد؟ گفت:‌ باید منتظر ماند، اما پیش‌بینی من این است که ۵۰ درصد کابینه فعلی تغییر خواهد کرد.

لازم به ذکر است که در چندین سال گذشته، بسیاری از حامیان روحانی نسبت به ترکیب کابینه و مدیران ارشد دولت و عدم هماهنگی آنها با شعار دولت انتقاد داشته اند و خواستار انسجام بوده اند.


دلخوری روحانی از نزدیکانش قابل فهم است؛ او در انتخابات خیلی تنها بود / کمتر کسی در حلقه نزدیکان روحانی آستینش را بالا زد و پشت او ایستاد / اصلا انگار نه انگار که انتخابات است؛ فکر می کردند رئیسی پیروز می شود / دل همه از دست نهاوندیان و افرادی مثل ربیعی خون است و از اینها می نالند
صادق زیباکلام معتقد است که بسیاری از اعضای دولت حسن روحانی را در طول انتخابات تنها گذاشته بودند.
زیباکلام در گفتگو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» اظهار داشت: حقیقتش را بخواهید، من اصلا با دولت و حلقه ی نزدیک به روحانی ارتباطی ندارم و این برخلاف انچه همه تصور دارند، است. اما نکته ای را که می توانم در مورد سخنان اخیر روحانی، روی آن صحه بگذارم این است که او در جریان انتخابات بسیار بسیار تنها بود. مجددا تاکید می کنم روحانی به معنای واقعی کلمه بسیار تنها بود.
وی افزود: شما کمتر وزیر دولت را می دیدید، کمتر کسی را در حلقه ی نزدیک روحانی می دیدید که در انتخابات آستینش را بالا زده باشد و رخت کار تنش کرده باشند و قرص و محکم وارد میدان شده باشد. در واقع، هشتاد تا نود درصد. بار انتخابات را خود روحانی تنها به دوش می کشید. در استان ها و شهرستانها، روحانی تک و تنها بود. از آن حلقه ی نزدیک، مثل نهاوندیان، نوبخت، واقعا کسی را نمی دیدیم که ایشان را همراهی کند.
این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: در حلقه ی بعدی که شامل وزرا می شود هیچیک از وزرا پا جلو نگذاشتند و نیامدند که از روحانی و حتی دستکم از عملکرد خودشان دفاع کنند. چون همه ی استراتژی اصولگرایان در این انتخابات در مناظره ها و غیره، این بود که بگویند دولت روحانی کاری انجام نداده و فقط وعده داده است.
وی ضمن انتقاد از کم کاری اعضای دولت در انتخابات اضافه کرد: این وزرا و افراد لااقل برای دفاع از خودشان هم که شده بود، باید جلو می آمدند. نعمت زاده باید در وزارت صنایع  جلو می آمد، ربیعی در وزارت کار باید می آمد جلو و می گفت این کارها را کرده است. این آقایان عملا سکوت میکردند. سکوت این افراد، این تلقی را بوجود می آورد که انگار اصولگرایان درست می گویند. به جز زنگنه، ظریف و طیب نیا و قاضی زاده هاشمی واقعا کس دیگری را ندیدم که در حمایت از روحانی جلو بیاید البته دکتر رحمانی فضلی. باوجود انکه اصولگراست و هیچوقت ادعای اصلح طلبی نداشته، اما بعنوان وزیر کشور خوب عمل کرد و در مسیر قانون به روحانی کمک کرد.
وی ادامه داد: برخی وزرا و نزدیکان روحانی حتی به اندازه ی رحمانی فضلی اصولگرا هم پا به میدان نگذاشتند و حتی یک سفر همراه با روحانی نرفتند، البته به جز دکتر ظریف. واقعا هیچ حرکت خاصی از دستیاران و نزدیکان روحانی در طول انتخابات ندیدم. نمی دانم اینها چرا انقدر ملاحظه کاری و محافظه کاری می کردند.
زیباکلام با بیان اینکه پیروزی روحانی مرهون تلاش های خود اوست، اظهار داشت: من به جد معتدم که پیروزی روحانی ناشی از تمام سخنرانی و حرکت های شخص خودش بود. او واقعا بار انتخابات را به دوش کشید. البته در این میان استتثای بزرگی به نام مهندس جهانگیری وجود  داشت که در قامت یک کاندیدا ظاهر شد و از روحانی دفاع کرد. اگر جهانگیری، ظریف، طیب نیا و زنگنه و تا حدودی رحمانی را فاکتور بگیریم، ما باقی کابینه و حلقه نزدیک به روحانی یعنی نوبخت و نهاوندیان، حرکتی نکردند، اصلا انگار نه انگار که انتخابات است و روحانی رئیس انهاست. کافی است عملکرد این اقایان را با نزدکان احمدی نژاد مقایسه کنید. هنوز که هنوز است، باوجود اینکه احمدی نژاد کاملا به حاشیه رانده شده، اما افرادی مثل مشایی، جوانفکر و هاشمی ثمره قرص و محکم پشت او هنوز ایستاده اند و رهایش نکرده اند. روحانی در نهایت در ضیافت افطار دلخوری خود را بروز داد که خیلی هم دور از انتظار نبود و ناراحتی اش از نزدیکانش کاملا قابل درک بود. واقعا نمی دانم شاید فکر میکردند رئیسی برنده می شود و نمیخواستند همه تخم مرغ ها را در سبد روحانی بگذارند.
وی اضافه کرد: جدا از اینکه نمی دانم دغدغه اقایان جه بوده، باید بگویم اینها اصلا توانی هم ندارند. واقعا نمی دانم ادمی مثل نوبخت چرا باید چنین جایگاه مهمی داشته باشد. من ظرف این سه سال گذشته، بارها به رشت رفته ام، دل اصلاح طلبان رشت از ایشان خون است. میگویند زمان احمدی نژاد اینقدر خوار و درحاشیه نبوده ایم. باتوجه به اینکه نوبخت خود اهل رشت است ولی کوچترین دست دوستی و رفاقت به نیروهای معتدل و میانه روی دراز نکرده است. رشت که شهرشان است تو خود بخوان حدیث از این مجمل. همه از دست نهاوندیان و نوبخت می نالند و دلشان خون است.
وی در پایان گفت: البته ناگفته نماند، تنها چیزی که از این اقایان در طی این مدت و همچنین برخی وزرا دیدیم این بود که طوری رفتار نکنیم که مخالفان و اصولگرایان از ما برنجند و به تریج قبایشان بربخورد. این تاسف اور است که افرادی در ان جایگاه قرار داده شده اند و همه فکر و ذکرشان این است.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ