«سهمیه خانم ها» در مسابقه والیبال

0
وزنامه اعتماد در گزارشی به نحوه سهمیه‌بندی حضور زنان در مسابقه والیبال پرداخت.
«متاسفانه سهمیه خانم‌ها به اتمام رسیده است.» بیشتر زنانی که هیجان‌زده از خبر فروش بلیت به تماشاگران زن، تا پیش از روز جمعه به سایت فدراسیون والیبال رفتند تا بتوانند برای بازی ایران- بلژیک بلیت بخرند با این پیغام مواجه شدند. خرید بلیت ممکن نبود و با وجود خالی ماندن برخی از صندلی‌های استادیوم آزادی به دلیل گران بودن بلیت مسابقه، انبوهی از علاقه‌مندان به حضور در استادیوم نتوانستند برای تشویق تیم ملی والیبال در سالن آزادی حاضر شوند.
حالا مشخص شده که تنها عده معدودی توانسته بودند از طریق سایت بلیت تهیه کنند، باقی زنانی که در بازی روز جمعه به عنوان تماشاگر حضور داشتند، مهمانان دعوت شده بودند. در فضای مجازی کاربران معترضی که نتوانسته بودند خود را به مسابقه برسانند معتقد بودند که ممانعت از حضور زنان در ورزشگا‌ه‌ها را نمی‌توان با «تماشاگران گزینشی» اصلاح کرد. عده‌ای دیگر اما گفتند که همین حضور برای شروع غنیمت است. «باوجود انتشار شایعاتی درباره اینکه زنان حاضر در استادیوم دست‌چین شده بودند، چنان که از وضعیت ظاهری این افراد در تصاویر، به نظر می‌رسد این‌‌طور نباشد.
با این حال بنابر پیگیری‌های بنده، زنان حاضر در ورزشگاه‌ متشکل از چند گروه مختلف بوده‌اند که بر این اساس گروهی را خانواده‌های ورزشکاران تشکیل می‌دادند، بخشی از صندلی‌ها به زنان ورزشکار اختصاص یافته بود، گروهی مدعوین بودند که ازسوی برگزارکنندگان دعوت شده‌اند و همچنین ۳۰ نفر از زنان نیز از طریق خریداری بلیت موفق به ورود شدند. درمجموع همین هم اتفاق فرخنده‌ای است که باید به فال نیک بگیریم.» پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی روز گذشته به «ایلنا» گفت که نباید فراموش کرد، خانواده یک ورزشکار در تمام طول دوران فعالیت حرفه‌ای آن ورزشکار آرزو دارند بازی‌های پدر یا برادران یا فرزندان خود را ببینند و به همین دلیل باید همین میزان گشایش را نیز به فال نیک گرفت.
در گفت‌وگوی دیگری طیبه سیاووشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم به «ایسنا» گفت که از میان ٣٠٠ سهمیه در نظر گرفته شده برای زنان تعداد کمی از طریق سایت موفق به تهیه بلیت شده‌اند بقیه مهمانان دعوت شده بوده‌اند: «من می‌دانم خانم‌هایی که امکان حضور در بازی روز گذشته ایران و بلژیک را پیدا نکردند، از این موضوع ناراحت هستند اما حضور تعدادی از زنان در ورزشگاه آزادی مقدمه، تجربه و «نخستین» خوبی بود و من قول می‌دهم که ما تلاش‌مان را خواهیم کرد تا با توجه به مقامات ذی‌صلاح راه را برای حضور زنان در ورزشگاه باز کنیم. وزارت ورزش هم در تلاش است که این امکان را فراهم کند تا خانم‌ها نیز بتوانند از طریق سایت بلیت تهیه کنند.»
«سهم ورزشگاه ١٢ هزار نفری آزادی برای تماشاچیان زن ٢٧٠ سهمیه ویژه‌ها، ٣٠ شهروند معمولی» این نوشته یکی از کاربرانی بود که با وجود راه پیدا کردن زنان به ورزشگاه آزادی همچنان معتقد است که استادیوم باید محیطی برابر برای حضور زنان و مردان باشد. مینا، کاربر توییتر که جزو همان معدود کسانی بود که توانست با بلیت تهیه شده از سایت وارد آزادی شود نوشته بود که به ازای هر چند تماشاگر زن، یک نفر مامور نظارت وجود داشت که در صورت نشان دادن هیجان و تشویق بلند زنان، به آنها تذکر می‌داد. آرش خوش‌خو، روزنامه‌نگار هم در یادداشتی که در سایت فرهنگستان فوتبال منتشر شد، نوشت‌: «در جلوی هر قسمت تماشاگران خانم و درست کنار نرده‌ها و پشت به میدان بازی، یک خانم با پوشش متفاوت ایستاده است و از روبه‌رو به آنها نگاه می‌کند، در راه‌پله میان سکوها هم دو خانم دیگر ایستاده‌اند و با وظیفه‌شناسی شگفت‌انگیزی چشم‌شان را روی تماشاگران خانم می‌گردانند.
مانند مبصرهایی سخت‌گیر… .» خبرگزاری ایسنا در گزارشی که از حال و هوای استادیوم با حضور زنان منتشر کرده نوشته است که زنان حاضر در مسابقه ایران و بلژیک طول کشید تا کمی به قلق تشویق‌های استادیومی وارد شوند چون تجربه‌ای از چنین مکانی نداشتند: «با پایان بازی و پیروزی ایران به نظر می‌رسید که دیگر شادی زنان و مردان در ورزشگاه تفاوت زیادی ندارد؛ یا لااقل آنقدر به چشم نمی‌آمد. انگار یخ‌ها آب شده بود و زنان به راحتی هیجان خود از حضور در این رویدادهای ورزشی را بروز می‌دادند.»

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ