رشد صددرصدی آثار ارایه شده برای نشان شیما در سال ۹۵

2

کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گزارش آماری آثار دریافت کننده نشان شیما را منتشر کرد.

به گزارش ایلنا، در سال گذشته ۶۷۶۶ اثر برای دریافت شیما و گواهی مالکیت معنوی به بنیاد ملی مد و لباس ارائه شده است‌.

در این مدت تلاش‌های گسترده‌ای از سوی اعضاء کارگروه ساماندهی مد و لباس، طراحان، تولیدکنندگان، تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی و تخصصی صورت پذیرفته است. به طوری که نتایج حاصله حاکی از پیشرفت امور در حوزه‌های مختلف اعم از ایده، خلاقیت، طراحی و تولید است.

این گزارش نشان از رشد و افزایش سرعت ارائه الگوی لباس ایرانی و اسلامی به جامعه را دارد.

این آمار نشان می‌دهد که در حوزه ارائه آثار برای دریافت شیما رشد ۱۰۰ درصدی نسبت به سال ۹۴ رخ داده است‌.

همچنین این آمار نشان می‌دهد که ۴۴ درصد آثار برای درخواست گواهی مالکیت معنوی و نیز صد در صد برای دریافت شناسه شیما ارائه شده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که ۵۱۳۳ اثر برابر با ۷۶ درصد کل آثار پس از بررسی در کمیسیون ماده ۴ موفق به دریافت شناسه شیما شده‌اند.

این کمیسیون وظیفه انطباق آثار طراحی با شاخص های مربوطه را برعهده دارد.

همچنین ۵۱ درصد آثار ارائه شده برای دریافت شیما به مانتوی بانوان اختصاص داشته  و برابر با  ۳۴۸۴ اثر بوده است.

نکته قابل توجه این است که آمار نشان از رشد ۷۵ درصدی در این حوزه دارد.

براساس این گزارش و در تقسیم بندی و تحلیل داده‌های مرتبط با جنس لباس و نوع پارچه‌های بکار رفته و بهره‌مندی از آن، پارچه‌های کرپ ۱۱ درصد، ابریشم مصنوعی ۱۰ درصد، تترون و کتان هر کدام با ۸ درصد بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده‌اند که پارچه‌های مذکور برای طراحی و تولید با محوریت محصول ایرانی بوده است.

بر این اساس توزیع و فراوانی آثار بررسی شده براساس معیارهای گروه‌های سنی نشان می‌دهد که به ترتیب بزرگسال ۴۵ درصد، جوان ۴۳ درصد، کودک ۸ درصد و نوجوان ۴ درصد بوده که نشان از رشد ارائه آثار در گروه‌های سنی کودک و نوجوان دارد.

همچنین این گزارش نشان می‌دهد ۹۱ درصد آثار به بانوان و تنها ۹ درصد به لباس آقایان اختصاص داشته که نشان از پایین بودن نرخ طراحی لباس آقایان دارد اما نسبت به سال گذشته ۲درصد رشد  نشان می‌دهد.

در بخش فراوانی رنگ لباس‌های مشکی با ۲۲ درصد، سرمه‌ای ۷ درصد، آبی ۶ درصد، کرم ۶ درصد، طلایی ۶ درصد، سفید ۵درصد،سبز ۴ درصد، طوسی ۴ درصد، قهوه‌ای ۳ درصد، صورتی ۳درصد،  بنفش ۲ درصد و مابقی به سایر رنگ‌ها اختصاص دارد و در مجموع ۴۶ طیف رنگی مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین ۵۲ درصد آثار از پارچه ساده و ۴۸ درصد از پارچه طرح‌دار استفاده کرده‌اند.این نشان از گرایش طراحان به تنوع و بهره‌مندی از مفاهیم میان رشته‌ای دارد.

 این طرح‌ها توسط هنرمندان، طراح و تولیدکننده ایرانی و با بهره‌گیری از نمادها و شاخص‌های هنر طراحی و تولید لباس به جامعه ارائه شده است.

بررسی دقیق و تحلیلی دستاوردهای این گزارش بخشی از نقاط قوت و ضعف طراحی و تولید لباس ایرانی را نمایان ساخته و برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران مرتبط بویژه نهادها و تشکل‌ها و دستگاه‌های عضو کارگروه ساماندهی مد و لباس را ملزم به توجه و دقت بیشتر برای افزایش سرعت و کیفیت فعالیت‌ها و رفع اشکالات و اصلاح امور می‌نماید.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ