پخش جهانی سریال شهرزاد ۲

25

محمد امامی تهیه کننده ی سریال «شهرزاد» و حمید فرخ نژاد در جلسه ی پرسش و پاسخی در دانشگاه تورنتو کانادا پاسخگوی سوالات دانشجویان بودند.

ایسنا نوشت: تهیه کننده سریال شهرزاد از پخش جهانی فصل دوم این سریال همزمان با آغاز پخش آنلاین آن توسط سایت لوتوس پلی خبر داد.

محمد امامی که در جلسه پرسش و پاسخی به همراه حمید فرخ نژاد در دانشگاه تورنتو کانادا پاسخگوی سوالات دانشجویان بود، گفت: شهرزاد در مدیوم جدید و قابل دسترس همگانی طی قرارداد سایت نت فلیکس با پخش کننده جهانی عرضه خواهد شد و امیدواریم راه سریال های ایرانی را برای جهانی شدن باز کند.»

او درباره ی مدیوم جدید و منحصر به فرد شبکه نمایش خانگی در ایران و مشکلات کپی رایت و حق مؤلف، از مشکلات تهیه کنندگی چنین سریال هایی سخن گفت: «شهرزاد ٢ فصلی جدید در سریال سازی ایران است و کیفیت داستانی و ساختاری و تکنیکی این فصل از فصل قبلی بسیار بالاتر است و  مخاطبان سریال این نکته را در همان قسمت اول درخواهند یافت. جا دارد از آقای حسن فتحی کارگردان و همه عوامل سریال برای تلاشی که دارند تشکر کنم.»

امامی درباره حواشی ایجاد شده برای این سریال گفت: «ما این موارد را به مرجع اصلح یعنی قوه قضاییه سپرده ایم. ما به اصل دموکراسی معتقدیم و قضاوت را به مرجع قانونی می سپاریم. شهرزاد متعلق به ملت ایران است و حواشی ایجاد شده لطمه ای به آن نخواهد زد، چراکه اثری را که متعلق به مردم است را فقط مردم می توانند قضاوت کنند. از این پس از شایعه پراکنان و کسانی که از حواشی شهرزاد برای مطرح کردن خود استفاده می کنند، به مراجع اصلح شکایت خواهیم کرد.»

در این نشست دانشجویان و حضار سوالات زیادی هم درباره ی بازیگری، نقش های ماندگار، تکنیک های بازیگری و اقتصاد سینمای ایران از حمید فرخ نژاد و فعالیت های جدید او پرسیدند که فرخ نژاد از آینده ی بازیگری در سینمای ایران اظهار خوش بینی کرد.

او در پاسخ به سوال دانشجویی که از خاک سرخ به عنوان تنها ساخته سینمایی اش پرسید، گفت: کارگردانی را دوباره تجربه خواهد کرد.

فرخ نژاد در فضایی مفرح تجربه اش را از تئاترهای بهرام بیضایی تا امروز برای علاقه مندان تعریف کرد و دانشجویان را با فضای سینمای ایران آشنا کرد.

فرخ نژاد که دو فیلم اخیرش، خوب بد جلف و گشت ٢، در کانادا اکران شده اند، در سفری یک هفته ای به کانادا به دعوت دانشگاه تورنتو کارگاه بازیگری ای دراین دانشگاه برگزار کرد.

محمد امامی تهیه کننده شهرزاد و خوب بد جلف مهمان دیگر دانشگاه تورنتو بود که کارگاه آموزشی تهیه کنندگی را برگزار کرد. توزیع فصل دوم سریال شهرزاد از دوشنبه (۲۹ خرداد ماه) آغاز خواهد شد.

رییس انجمن صنفی VOD و IPTV اعلام کرد که سایت لوتوس پلی که قرار است «شهرزاد ۲» در آن عرضه شود، مجوز قانونی ندارد و خبر عرضه آن در نتفلیکس هم تایید شده نیست.
به گزارش مهر،  پیش از این محمد امامی تهیه کننده «شهرزاد۲» اعلام کرده بود که این سریال قرار است از سایت نتفلیکس و سایت لوتوس پلی پخش شود، اما محمد صراف رییس انجمن صنفی VOD و IPTV این کار را قانونی نمی داند.
رییس انجمن صنفی VOD و IPTV به خبر منتشرشده درباره پخش سریال «شهرزاد۲» واکنش نشان داد و ابتدا با تشکر از عوامل آن گفت: «شهرزاد۲» به عنوان سریالی پرمخاطب در ایران شناخته می شود که خوش ساخت است و هزینه های زیادی برای تولید آن می شود. در ابتدا جای تشکر دارد که می بینیم یک سرمایه گذار برای این سریال هزینه می کند تا محتوای داخلی تولید شود. وی در ادامه درباره خبر پخش سریال «شهرزاد۲» از سایت نتفلیکس بیان کرد: خبر عرضه سریال «شهرزاد» در نتفلیکس تأیید نشده است. ضمن اینکه نتفلیکس در ایران فیلتر است.
صراف همچنین درباره مجوز نداشتن سایت لوتوس پلی توضیح داد: سایت لوتوس پلی مجوز قانونی VOD یا IPTV از سازمان صدا و سیما و مؤسسه رسانه های تصویری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد. بنابراین اگر سریال «شهرزاد» از این سایت یا هر سایتی غیر از سامانه های دارای مجوز VOD و IPTV منتشر شود، غیرقانونی است و طی مذاکراتی که با نهادهای ذی ربط داشته ایم اقدامات قانونی لازم پیش بینی شده است. طبق گفته رییس انجمن صنفی VOD و IPTV، پیش از این، شرکت های VOD با تهیه کننده سریال «شهرزاد» برای قرار دادن این سریال در سایت های قانونی مذاکره کرده بودند اما به نتیجه ای نرسیده اند. وی عنوان کرد: پیش از این صنف VOD و IPTV در نامه ای از تهیه کننده سریال «شهرزاد» درخواست کردند که وارد مذاکره شوند و برای انتشار این سریال در سامانه های قانونی ایران قرارداد منعقد شود. مذاکراتی هم از قبل انجام شده که ظاهرا به نتیجه نرسیده و قصد دارند روی سایت لوتوس پلی که سایت خودشان است سریال را منتشر کنند. این کار خلاف قوانین و مجوزهایی است که صادر شده است. مثل این است که کارگردانی برای اکران فیلمش در سینما به جای آنکه با دفاتر پخش کننده سینمایی قرارداد ببندد، برود خودش سینما تاسیس کند.
صراف درباره چالش ها و کمک هایی که شرکت های VOD در مسیر ارائه فیلم ها در اختیار مخاطبان قرار می دهند، گفت: در ایران هم به یک سری از سایت ها مجوز قانونی داده شده که طی مراحل سخت گیرانه ای اعطا شده است. شرکت های VOD و IPTV دو سال است که مجوز گرفته اند و هزینه های سنگینی پرداخت کرده اند که مخاطب را به سمت خرید قانونی تشویق کنند. این شرکت ها هزینه هایی برای مالیات و بیمه هم پرداخت می کنند و علاوه بر کارآفرینی و اشتغال زایی، ۱۵ تا ۲۰ درصد از قاچاق محتوا در حوزه فضای مجازی را نیز به خرید قانونی تبدیل کرده اند. اما حالا که این بازار در حال شکل گیری است، ناگهان در خبر تأیید نشده ای می شنویم که محتوای سریالی مثل «شهرزاد» قرار است به شبکه نتفلیکس برود و یا در سایتی که اصلا مجوز ندارد منتشر شود.
رییس انجمن صنفی VOD و IPTV درباره این معضل در توزیع آثار تولیدشده در شبکه نمایش خانگی که به راحتی روی هر سایتی قرار می گیرد، اظهار کرد: معضلی که اتفاق افتاده این است که تهیه کنندگانی که در شبکه نمایش خانگی سریال تولید می کنند خودشان هم یک سایت راه اندازی می کنند و سریال شان را در آن سایت عرضه می کنند. اگر مجوزی صادر شده، همه باید آن قانون را رعایت کنند و به آن مجوز متعهد باشند. نمی شود شرکت هایی سرمایه گذاری سنگینی کنند و شبکه عرضه را در فضای مجازی ایجاد کنند اما آن سریال به جای اینکه در سامانه قانونی قرار بگیرد در یک وب سایت غیرقانونی توزیع شود.

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ