دانشجوپزی در خوزستان!

1
زهرا چوپانکاره در روزنامه اعتماد نوشت: نیمه خرداد غبارآلودگی اهواز و گرمای خوزستان دست‌به‌دست هم دادند تا دختران دانشجوی کلافه از گرما از مسوولان خوابگاه و دانشگاه چمران توضیح بخواهند. آن زمان خودشان هم فکر نمی‌کردند که این‌بار برطرف نشدن مشکل همیشگی‌شان تبدیل به خبری شود که دست‌به دست در شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مختلف بچرخد.
اعتراض اهالی خوابگاه حضرت معصومه دانشگاه چمران به اتاق‌های گرم و وسایل سرمایشی کهنه و بی‌رمق این‌بار خودش را از دایره خبرهای دانشگاهی و محلی بیرون کشید و تبدیل به سر خط خبرهای ملی شد. «مدیرکل هواشناسی خوزستان از پیش‌بینی وقوع دمای ۴٩ درجه سانتی‌گراد و بیشتر طی روزهای سه‌شنبه تا پنجشنبه هفته جاری خبر داد.»
سه‌‌شنبه هفته گذشته گرمای هوای خوزستان نشان از این داشت که خرداد ماه قرار است در نقش تابستان ظاهر شود. این روزها همان روزهایی بود که ساکنان خوابگاه حضرت معصومه که پیش از این تک تک یا در گروه‌های کوچک به گرمای اتاق‌های‌شان اعتراض کرده بودند، دیگر طاقت نیاورند و روز سه‌شنبه همین طور که از شدت گرما از اتاق‌های‌شان بیرون زده بودند، دست به اعتراضی هماهنگ‌نشده بزنند. روز چهارشنبه هوا باز هم گرم‌تر شد و اعتراض‌های روز قبل‌ هم با سروصدای بیشتری برگزار شد اما آنچه سبب شد ناگهان صدای این اعتراض به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود، فیلمی بود که از سوی دانشجویان منتشر شد؛ فیلمی که در آن نشان می‌دادند که مسوولان خوابگاه پیش از تاریک شدن هوا با بستن درهای ورودی مانع از خروج دختران از خوابگاه شده‌اند تا دست به اعتراض بیرون از خوابگاه نزنند: «درهای خوابگاه دخترانه دانشگاه چمران برای جلوگیری از تجمع دانشجوهایی که به وضعیت رفاهی اعتراض دارن، قفل شدن.» با انتشار این خبر در توییتر و حتی دست‌به دست شدن فیلم در اینستاگرام، کم‌کم هشتگ #دانشجوپزی خودش را در میان باقی هشتگ‌ها در فضای مجازی بالا کشید.
کاربران با استفاده از این اصطلاح شروع کردند به همدردی با دانشجویان اهواز که در ماه رمضان و فصل امتحانات باید با گرمای ۵٠ درجه‌ای اهواز دست‌وپنجه نرم می‌کردند. برخی از کاربران اهوازی پیشنهاد دادند که میزبان بخشی از دانشجویان ساکن خوابگاه باشند.  روز پنجشنبه بخش خبری ٢٠:٣٠ با غلامحسین خواجه، رییس دانشگاه شهید چمران گفت‌وگویی انجام داد. در طی این مصاحبه و بعدتر در اطلاعیه‌ای که دانشگاه چمران منتشر کرد موضوع بستن در بلوک‌های خوابگاهی به روی دانشجویان تکذیب شد.
از آنجا به بعد بود که اعتراض دانشجویان دیگر تنها در مورد گرما نبود، آنها می‌خواستند که تکذیبیه رییس دانشگاه را تکذیب کنند برای همین به نشانه اعتراض به راهکارهای موقت برای رفع مشکلات رفاهی خود و حرف‌های خواجه، پنکه‌هایی که از سوی دانشگاه به خوابگاه فرستاده شده بود را بیرون انداختند. زهرا یکی از ساکنان خوابگاه حضرت معصومه می‌گوید که مشکلی که حالا به مدد توییتر سر از تیتر یک رسانه‌ها درآورد مشکلی قدیمی است: «خوابگاه ١٢ تا بلوک دارد، دو تا از بلوک‌ها که مخصوص دانشجویان ارشد و دکترا است کولر دارند و مشکلی ندارند. بقیه سیستم تهویه مطبوع دارند که با دو برج خنک‌کننده کار می‌کنند. این سیستم به صورت کلی قدیمی و فرسوده است و برای اینکه در گرمای هوا جوابگوی خنک کردن اتاق‌ها باشد قالب‌های بزرگ یخ در آنها می‌ریزند اما وقتی دمای هوا در چند روز گذشته بالاتر رفت دیگر یخ هم فایده‌ای نداشت. همان شبی که تجمع اعتراضی صورت گرفت هیات رییسه دانشگاه به خوابگاه آمدند، صحبت کردند پیشنهاد جابه‌جایی بخشی از جمعیت به خوابگاه ٢٢٠ نفره را دادند، کتابخانه مرکزی و سوله ورزشی باز است تا بتوانیم برای درس خواندن و ماندن از آنجا استفاده کنیم اما در فصل امتحانات جابه‌جا شدن سخت است و از طرفی وقتی روزه هستیم ترجیح می‌دهیم که در اتاق‌مان باشیم.
موضوع این است که مثلا ساکنان اتاق‌های چهار نفره بابت هزینه خوابگاه هر ترم ٢٢٠ هزار تومان می‌پردازند و انتظار هست که امکانات رفاهی برای‌مان فراهم باشد.» او هم مثل باقی دانشجویان ساکن خوابگاه تاکید دارد که دغدغه تنها دغدغه‌ای رفاهی است، همه انجمن‌ها و نهادهای دانشگاهی با هر سمت و سویی از آنها حمایت کرده‌اند و در مقابل آنها هم خوشحالند که هم نیروهای حراست خوابگاه حواس‌شان به آنها بوده و هم قرار نیست پای کسی به کمیته انضباطی باز شود. دغدغه تنها دغدغه گرما و شأن دانشجو است.
جای خالی شورای صنفی
پس از اینکه خبر اعتراضات صنفی دانشجویان سبب شد تا نگاه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی متوجه خوزستان شود، علاوه بر رییس دانشگاه و وزارت علوم که تلاش کردند قول‌هایی برای بهبود شرایط بدهند، استاندار خوزستان هم وارد عمل شد: «اگر دانشجویان همکاری لازم را انجام دهند و از اقدامات انجام‌ شده برای اسکان آنها در خوابگاه‌های دیگر استقبال کنند، تمام امکانات استان را برای حل مشکلات آنها بسیج خواهم کرد.»
غلامرضا شریعتی به خبرگزاری ایسنا گفت که برای حل مشکل گرمای خوابگاه دانشجویان مرکزی را در منطقه برومی اهواز با همکاری شرکت نفت آماده کرده‌ایم که دارای ۱۵۰ اتاق و بسیار شیک، مجهز و استاندارد است و به دانشگاه اعلام کردیم تا در صورت نیاز دانشجویان را به این خوابگاه منتقل کنند. دانشجویان می‌گویند خوابگاهی که استاندار از آن صحبت می‌کند ٣٠ کیلومتر با دانشگاه فاصله دارد. اما جدای از مساله انتقال دانشجویان، استاندار اعلام کرد که به نظر می‌رسد در مورد وضعیت سرمایشی خوابگاه کوتاهی‌هایی انجام شده است که قرار است با آنها برخورد شود: «طبق صحبت‌هایی که با رییس دانشگاه شهید چمران اهواز انجام شده، گفته شد که اعتبار لازم برای خرید چیلر نو و تعمیرات چیلرها فراهم شده است اما مسوولان مربوطه در این زمینه اقدامی انجام نداده‌اند.
در این زمینه از رییس دانشگاه خواسته‌ام که اگر واقعا چنین مساله‌ای صحت دارد، به طور جدی با کسانی که کوتاهی کرده‌اند، برخورد شود.» پس از دو روز که خبر خوابگاه دانشگاه چمران هم به داغی هوای خوزستان شد، حالا دانشجویان می‌گویند که اوضاع به نسبت آرام شده است، آنها منتظر ورود رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هستند و با وعده‌های استاندار و مسوولان دانشگاه قرار است روزهای باقیمانده را سرکنند تا با پایان ترم تحصیلی و خالی شدن خوابگاه کار تعمیرات اساسی آغاز شود.
«در سال‌های اخیر هیچ خبری از دانشگاه چمران این‌همه بازتاب پیدا نکرده بود، به نظرم خود بچه‌ها هم از این همه توجهی که به وضعیت‌شان شد غافلگیر شدند.» آزیتا جلالی، دبیرکل انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه چمران به «اعتماد» می‌گوید که خبری که این همه دامنه پیدا کرد در صورت وجود شوراهای صنفی شاید اصلا ایجاد نمی‌شد: «از سال ٨٨ به بعد شورای صنفی دانشگاه چمران هم مانند بسیاری دیگر از تشکل‌ها منحل شد. از سال ٩٢ ما دنبال بازگشایی انجمن اسلامی بودیم و خیلی هم خوب موفق شدیم کار را پیش ببریم و انجمن فعالی داریم اما هیچ‌کس به سراغ شورای صنفی نرفت. شورای صنفی است که موارد رفاهی دانشجویان را هم پیگیری می‌کند تا لازم نباشد دانشجویان تک‌تک و گروه‌گروه برای هر موضوعی اعتراض کنند، اگر این شورا مشغول به کار بود کار به اینجا نمی‌رسید اما متاسفانه از آنجایی که هشت سال است چنین نهادی در دانشگاه نبوده، دانشجویانی که از سال ٨٩ به بعد وارد دانشگاه شدند اصلا تصوری از شورای صنفی و کارکردهای آن ندارند.
آنقدر این موضوع ناآشنا است که در دو سال اخیر خود دانشگاه مجوز برای فعالیت شورای صنفی داده و اعلام کرده که انتخابات برگزار می‌کند اما حتی میزان کاندیداهای داوطلب برای فعالیت صنفی به حد نصاب برگزاری انتخابات نرسید.»در نبود شورایی برای پیگیری موضوعات صنفی دانشجویان، شبکه‌های اجتماعی و در صدر آنها توییتر بار رساندن صدای دانشجویان به گوش مسوولان بر دوش کشید و آن را برای یکی دو روز تبدیل به یک دغدغه ملی کرد. حالا با آرام‌تر شدن اوضاع دانشجویان منتظر می‌مانند که سیل تیترها و حمایت‌ها تبدیل به عمل شود.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ