کنترل دیابت با کلم بروکلی

4

 

 اخبارپزشکی ,خبرهای  پزشکی,دیابت

یک ماده شیمیایی به نام سولفورافان که در کلم بروکلی وجود دارد، ممکن است گزینه‌ای جدید برای به بیماران دیابت نوع ۲ باشد که قند خونشان به‌راحتی کنترل نمی‌شود.

به گزارش همشهری آنلاین،سولفورافان ماده شیمیایی است که در سبزی‌های کروسیفروس مانند گل کلم، کلم فندقی و کلم براکلی یافت می‌شود. جوانه‌های براکلی به خصوص منبعی غنی از این ماده هستند.

 

به نوشته نیوزویک در این بررسی که نتایج آن در ژورنال Science Translational Medicine منتشر شد، پژوهشگران سوئدی ۹۷ فرد مبتلابه دیابت نوع ۲ را به‌طور اتفاقی به دو گروه تقسیم کردند، یک گروه عصاره بسیار غلیظ جوانه بروکلی حاوی سولفورافان یک‌بار در روز برای ۱۲ هفته مصرف کردند و یک گروه شاهد که دارونمای شبیه این عصاره را خوردند.

 

همه این افراد به‌جز سه نفر داروی متفورمین که داروی استاندارد برای کنترل قند خون است، هم مصرف می‌کردند.

 

نتایج نشان داد که تولید گلوگز (قند خون) در بیمارانی که عصاره بسیار غلیظ حاوی سولفورافان را خورده‌اند، کاهش یافته است. این ماده شیمیایی باعث شد که میزان قند خون ناشتا و هموگلوبین گلیکوزیله‌ شده (HbA1c)- یک شاخص میزان قند خون – در بیماران چاقی که دیابت نوع ۲ آن‌ها از کنترل خارج شده بود، بهبود یابد.

 

تا ۱۵ درصد از ۳۰۰ میلیون فرد مبتلابه دیابت نوع ۲ در جهان به علت خطر بیماری کلیوی نمی‌توانند متفورمین مصرف کنند. نتایج این تحقیق ممکن است به راه جدیدی برای درمان این بیماران بینجامد.

 

البته این پژوهشگران تأکید می‌کنند که با توجه به کوچک و کوتاه‌مدت بودن این بررسی هنوز نمی‌توان مصرف دوزهای بالای سولفورافان را به بیماران توصیه کرد و نیاز به پژوهش‌های بیشتری در این مورد وجود دارد.


 

طرز تهیه لازانیای لوله ای با سس کلم بروکلی

  پخت لازانیای محبوب با سس کلم بروکلی لازانیا یکی از غذاهایی است که از کودکان گرفته تا سالمندان همه عاشق اش هستند. من که تاحالا کسی…
با کلم بروکلی و گوجه فرنگی به جنگ سرطان پروستات بروید

کلم بروکلی و گوجه فرنگی؛ برای نبرد با سرطان پروستات

 به گفته دانشمندان، اگرچه کلم بروکلی و گوجه فرنگی هر دو دشمن سرطان هستند اما اگر این دو سبزی باهم ترکیب شود و به…
اندر فوائد کلم بروکلی

اندر فواید کلم بروکلی

هیچ می‌دانستید بروکلی (گیاه کلم بروکلی) با آن ساقه‌ها و گل‌های کوچکش که ظاهری درخت‌ مانند به آن داده یک گیاه ساخته دست بشر…
طرز تهیه کلم قمری پلو پخت پلو با کلم قمری , پخت انواع پلو , طرز تهیه کلم پلو , پخت کلم قمری پلو

خواص درمانی جادویی کلم قمری

  کلم قمری از خانواده کلم ها می باشد که خواص درمانی فراوانی را دارد. بدین منظور برای شناخت بهتر این صیفی پرخاصیت به چند…

 

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ