پیام شفاهی روحانی به امیر قطر

0
ایرنا: وزارت خارجه قطر روز یکشنبه اعلام کرد که امیر این کشور یک پیام شفاهی از رئیس جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده است.
سایت وزارت خارجه قطر نوشت: تمیم بن حمد آل ثانی روز گذشته (شنبه) پیام شفاهی حسن روحانی را که از سوی حسین جابری انصاری معاون عربی آفریقایی وزیر خارجه ایران ارسال شده بود دریافت کرد.
جابری انصاری در دیدار با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر این پیام را به وی منتقل کرده است.

وزارت امور خارجه ایران به دنبال قطع رابطه عربستان سعودی و چند کشور دیگر از جمله بحرین، امارات و مصر با قطر از پنجم ژوئن (۱۵خرداد) با متهم کردن قطر به حمایت از ‘ گروه‌های تروریستی’ تاکید دارد که اختلاف کنونی تنها از طریق روش‌ های سیاسی و مسالمت آمیز و گفت‌ وگوهای شفاف و صریح قابل حل است.

 

همچنین در دیدار محمدجواد ظریف با عبدالقادر مساهل همتای الجزایری وی موضوعات مختلف روابط دو جانبه و مسائل منطقه‌ای به تفصیل مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

به گزارش ایسنا،‌ در این دیدار عبدالقادر مساهل ضمن خوشامدگویی به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه اظهارکرد: ما معتقدیم کشورهای منطقه اختلافات را باید با گفت‌وگو حل و فصل کنند.

وی افزود: احترام به حاکمیت کشورها از دیگر اصول ماست. از این‌ رو موضع ما یک موضع مستقل است. ما اولویت‌هایی در سیاست خارجی خود داریم که یکی از آنها مبارزه با تروریسم است. ما قربانی تروریسم هستیم و در سال‌های نه چندان دور بیش از ۲۰۰ هزار شهروند خود را از دست دادیم. تحربیات زیادی داریم و می‌دانیم منشاء آن چیست و کجاست.

وزیر خارجه الجزایر گفت: اختلافات در جهان عرب همیشه وجود داشته است. بحران سوریه یکی از نمونه‌هاست. اگر  همه به حق حاکمیت ملت‌ها و دولت قانون و خواسته مردم احترام بگذارند چنین وضعیتی به وجود نمی‌آید. در لیبی هم دخالت‌های خارجی کار را به اینجا کشاند. اگر دخالت خارجی در سوریه، لیبی و یمن نبود مشکلات زودتر حل می‌شد. امروز شاهد اختلاف در جهان اسلام و عرب هستیم. امیدوارم گفت‌وگوها بتواند شروع شود و بدانیم هیچ راهی جز گفت‌وگو نداریم.

وی هم‌چنین در خصوص مسائل خلیج فارس هم ابراز امیدواری کرد که تلاش‌ها برای گفت‌وگو نتیجه دهد.

در ادامه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هم با اشاره به تحولات منطقه افزود: با شما موافقم که تروریسم‌ مشکل اصلی منطقه است و راه‌حل آن هم دموکراسی است؛ البته دموکراسی که از داخل کشورها باشد. باید اولویت همه مبارزه با افراط باشد. همه باید کمک کنیم برای رسیدن به راه‌حل و نه تحمیل راه‌حل. ما نمی‌توانیم برای مردم کشورهای مختلف راه‌حل تعیین کنیم. اصل موضوع این است که ما به عنوان کشورهای خارجی باید کمک کنیم، نه تعیین تکلیف کنیم. دخالت خارجی عامل اصلی طولانی شدن بحران در کشورهای منطقه است و به پیچیده شدن آن انجامیده است.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: از این وضعیت دو گروه استفاده می‌کنند: تندروها و صهیونیست‌ها؛ صهیونیست بدون هیچ هزینه‌ای دارند از این مساله سوء‌استفاده می‌کنند.

وی در عین حال تاکید کرد که ایران در دام دسیسه‌ها نمی‌افتد و زمینه سوء استفاده صهیونیست‌ها فراهم نخواهد شد.

ظریف با اشاره به شرایط به وجود آمده میان کشورهای خلیج فارس نیز اظهار کرد: ما نگران تشدید وضعیت میان قطر و همسایگان آن هستیم و معتقدیم بهترین راه گفت‌وگو هست. ما هم آماده‌ایم در این زمینه کمک کنیم.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ