ادامه آبیاری مزارع سبزی تهران با فاضلاب!

1
ایرنا: رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح ایمنی فاضلاب خبر داد و گفت:‌ آبیاری مزارع سبزی و صیفی در برخی شهرها از جمله جنوب تهران ادامه دارد.
خسرو صادق نیت افزود: متاسفانه آبیاری با فاضلاب در مزارع سبزی و صیفی برخی شهرها و استانها از جمله جنوب تهران همچنان ادامه دارد و متاسفانه هنوز این مشکل به طور کامل بر طرف نشده است.
وی گفت: برای برخورد با این پدیده به خصوص با توجه به احتمال بروز مواردی از بیماری وبا و انتقال این بیماری، از طریق آلودگی‌های ناشی از فاضلاب، استان‌ها و شهرهایی که مزارع آنها با فاضلاب آبیاری می‌شود با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو، شناسایی شده‌اند.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد:‌ برای مقابله اساسی و جدی با این پدیده غیر بهداشتی، برنامه جدیدی با عنوان «برنامه ایمنی فاضلاب» با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو آماده شده که بر اساس آن مسیرهای آبیاری با فاضلاب شناسایی شده تا از انتقال فاضلاب جلوگیری شود و به نوعی برنامه پیشگیرانه را اجرا خواهیم کرد.
وی ادامه داد: در گذشته برخورد با پدیده آبیاری مزارع با فاضلاب به این شکل بود که به صورت موردی با مواردی که آبیاری با فاضلاب داشتند، برخورد می‌شد و علاوه بر اینکه کشاورزان و استفاده کنندگان از فاضلاب در مزارع به دستگاه قضایی معرفی می شدند،محصولات آنها نیز معدوم می شد.
صادق نیت گفت: در برنامه جدید یک پله جلوتر رفتیم و با شناسایی مسیرهای انتقال فاضلاب و جاهایی که فاضلاب از سیستم خارج می‌شود تا به محل نهایی و مزارع برسد، این مسیرها را با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو مسدود می‌کنیم و به نوعی چرخه انتقال فاضلاب به مزارع بسته می‌شود و به این ترتیب امکان استفاده و بهره‌برداری از فاضلاب در مزارع کشاورزی از بین می‌رود.
وی افزود: این برنامه تدوین شده و از تیر امسال با همکاری وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در سراسر کشور اجرا می‌شود.

بیماری وبا یک بیماری میکروبی(باکتریایی) است که از طریق آلودگی های محیطی می تواند انتقال پیدا کند و با اسهال شدید، می تواند در مواردی به مرگ فرد مبتلا منجر شود.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ