حمله شبانه به «اکسیدان»

4

وقایع‌اتفاقیه: اردیبهشت سال ۸۲ بود، اکران فیلم «مارمولک»؛ در سه هفته چنان فروش حیرت‌انگیزی داشت که اگر به همان منوال پیش می‌رفت تا سال‌ها نمی‌شد به گرد پایش هم رسید. در تهران که هر شب همه سانس‌های سینما‌ها پر بود. در شیراز و شهرهای دیگر هم صف‌های کیلومتری برای فیلم تشکیل شد. همه آمده بودند ببینند دزدی که آخوند شده، چه جوری است اما ناگهان فیلم از پرده پایین کشیده شد. چرایش را خود تهیه‌کننده و کارگردان فیلم هم شاید به‌درستی ندانند. فیلم از معاونت سینمایی آن زمان، پروانه ساخت و نمایش داشت و در بیست‌ویکمین جشنواره فیلم فجر هم با اقبال بی‌نظیر مردم، سیمرغ تماشاگران را گرفته بود اما کسی نفهمید چرا از پرده پایین کشیده شد. شاید خیلی‌ها با تهیه‌کننده فیلم، منوچهر محمدی که در زمان سیف‌الله داد مرحوم، رئیس اداره نظارت و ارزشیابی بود، خصومت شخصی داشتند و می‌خواستند حالش را جا بیاورند! شاید هم زمانی که او مدیرعامل خانه سینما بود، عده دیگری با او دشمن شده بودند. کسی نمی‌داند اما این روند درحال‌حاضر کاملا مدرن شده است. مدرن‌شده‌اش می‌شود اینکه فیلمی که ساخته می‌شود به کل توقیف نمی‌شود، یا از پرده کلا پایین کشیده نمی‌شود. فیلم را سینماهای تحت اختیار حوزه هنری نمایش نمی‌دهند؛ همین. این ماجرا باعث می‌شود نگاه جریان موازی سازمان سینمایی که در یکی از قدرتمند‌ترین کارتل‌های سینمایی نشسته است، به دیگرانی که مترصد فرصت هستند که ببینند در کجای فرهنگ و سینمای ایران اشکالی وجود دارد تا بریزند و قاعده بازی را به‌هم بزنند و بزنند زیر میز، علامت بدهد که وقت آن است که شدت به خرج بدهید و در برابر فیلمی که پروانه ساخت و نمایش قانونی دارد موضع بگیرید. گوش این عندالوقت‌های فرهنگی کاملا به زنگ حوزه هنری است. در تازه‌ترین توقیف مدرنی که چند روز قبل پیش‌بینی‌اش را کرده بودیم، فیلم «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی، پسر منوچهر محمدی در سینماهای حوزه پخش نمی‌شود و جلوی اکران این فیلم گرفته شده است. بنرها و بیلبوردهای تبلیغاتی فیلم هم دوشنبه‌شب از سینما آزادی و سینما پیروزی جمع شد تا حساب کار، دست سازندگان فیلم بیاید. در این اوضاع و احوال احتمالا از این کار غیرقانونی حوزه هنری که گسترده‌ترین شبکه نمایش فیلم را در ایران در اختیار دارد، از سوی مخالفان این نوع فیلم استقبال خواهد شد تا رقیبی از میدان به‌در شده و فضا برای جولان‌دادن دیگران فراهم‌تر شود.
وزارت ارشاد باید پیگیری کند
منوچهر محمدی با بیان اینکه تحریم فیلم «اکسیدان» توسط سینماهای حوزه هنری، قطعی شده است، ادامه داد: با این روند به یک مشکل حقوقی جدی برخواهیم خورد و در‌این‌زمینه وزارت ارشاد باید پیگیر یک راه‌حل و فکر جدی باشد. این تهیه‌کننده سینما در آستانه‌ اکران عمومی «اکسیدان» با بیان این مطلب به ایسنا گفت: شورای پروانه نمایش وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی در این سال‌ها نشان داده است که شورایی است که با وسواس، دقت و سخت‌گیری، فیلم‌ها را بازبینی و برای آنها پروانه نمایش صادر می‌کند و در صورت لزوم اصلاحیه‌های جدی هم به فیلم‌ها می‌دهد که پس از انجام اصلاحیه‌ها آن فیلم، قابل نمایش می‌شود.
او ادامه داد: طبعا اتفاقی که در زمینه فیلم «اکسیدان» افتاده، دوستان در حوزه هنری، نظرات و اصلاحیه‌های اضافه‌تری داشتند؛ حجم و ساختار اصلاحیه‌ها نسبتا زیاد بود و ساختار فیلم را به‌هم می‌ریخت و با وجود رایزنی‌ها، سرانجام اعلام کردند که فیلم در سینماهای تحت پوشش حوزه هنری به نمایش درنخواهد آمد.
پروانه نمایش، زمان دارد
منوچهر محمدی تصریح کرد: برای من به شخصه آنچه علامت سؤال بزرگی است، این است که پروانه نمایش ارشاد، دارای مشخصات و ویژگی‌هایی است که نکته مهم آن، درج مشخص زمان فیلم با قید دقیقه و ثانیه است و تهیه‌کننده به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند بعد از صدور پروانه نمایش به هر دلیلی، فیلم را کم یا اضافه کند و اگر این اتفاق بیفتد، وزارت ارشاد می‌تواند نسبت به این اتفاق، مدعی شود. او گفت: به نظرم این روند یک بن‌بست جدی برای تهیه‌کنندگان سینماست که به پروانه‌ وزارت ارشاد تمکین می‌کند و دیگر نمی‌توانند به درخواست نهادهای دیگر، دست به ساختار و زمان فیلم بزنند. فکر می‌کنم با این روند به یک مشکل حقوقی جدی برخواهیم خورد پس در‌این‌زمینه باید وزارت ارشاد به فکر یک راه‌حل جدی باشد چون معتبرترین مجوزی که از نظر قانونی مبنای، کار نمایش عمومی در سینماهای کشور است، پروانه نمایش وزارت ارشاد است؛ اگر این پروانه، اعتبار خودش را از دست بدهد سینما دچار چالش می‌شود.
وی در پاسخ به اینکه آیا در مجلس می‌توان قانونی را در‌این‌زمینه تصویب کرد، گفت: طبق قانون مصوب مجلس در مورد حوزه فرهنگ و سینما، وزارت ارشاد مرجع تشخیص بوده و مجوزها برعهده ارشاد است و هیچ مرجع دیگری از نظر قانونی نمی‌تواند این کار را انجام دهد؛ بنابراین چون ارشاد مسئول این ماجراست، می‌تواند پیگیری جدی داشته باشد.
با سینما آزادی قرارداد داشتیم
محمدی در پاسخ به اینکه آیا وزارت ارشاد پاسخی یا واکنشی در‌این‌زمینه داشته است، گفت: باید صبر کرد و دید که در روزهای آینده، وزارت ارشاد در‌این‌زمینه چگونه واکنش نشان خواهد داد. منوچهر محمدی درباره اینکه آیا سینما «آزادی» را طبق قرارداد برای اکران داشته‌اند، گفت: ما با سینما آزادی قرارداد داشتیم و این قرارداد در شورای صنفی نمایش ثبت شده است اما متأسفانه با تصمیم اخیر حوزه هنری، این فیلم در آن سینما اکران نخواهد شد. او در پاسخ به اینکه آیا خسارتی به آنها پرداخت خواهد شد، گفت: در روزهای آینده به این مسئله رسیدگی خواهد شد. تهیه‌کننده فیلم «اکسیدان» درباره‌ دلایلش برای بازگشت دوباره به ساخت فیلم‌های طنز و فضای آثاری چون «مارمولک» گفت: به‌هرصورت در این جامعه زندگی می‌کنم و روزمره با مردم ارتباط دارم، از طرف دیگر وضعیت گیشه‌ سینما هم وضعیت خوبی نیست.
او ادامه داد: به نظرم مشکلات اجتماعی و اقتصادی مردم باعث شده که جامعه به نشاط احتیاج داشته باشد و به‌همین‌دلیل در طول سال‌های گذشته مخاطبان از فیلم‌هایی استقبال کردند که از فشار روانی آنها کاسته است. اساسا من فکر می‌کنم باید دست‌اندرکاران سینما و مسئولان به این مهم فکر کنند چون فیلم‌های طنز می‌توانند به آرامش روانی جامعه کمک کند. مردم در طول روز با گرفتاری‌های مختلفی درگیرند و نیاز دارند که جایی تخلیه روانی شوند. محمدی در پایان گفت: به نظر بسیاری از کارشناسان، فیلم‌های سال گذشته در جشنواره‌ فجر فضای تلخی داشتند؛ به‌همین‌خاطر ما سعی کردیم که یک فیلم طنز بسازیم و امیدواریم که دوستان دیگر هم امسال فیلم طنز بسازند تا یک تعادل در سینما برقرار باشد.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ