رقبای دیروز منتقدان امروز!

0

زبان رقبا و مخالفان رییس‌جمهور براتر شده است. از محمدباقر قالیباف و ابراهیم رییسی تا فلان جوان مداح یا دسته‌ای ٢٠ نفره؛ مراسم روز قدس باشد یا نماز عید فطر، همه جا حاضرند تا یا از مضرات برجام بگویند یا رییس‌جمهور را با بنی‌صدر مقایسه کنند یا با همه اینها به خاطر تنگ‌تر شدن فضای نقد به او بتازند.

خاصیت در قدرت نبودن و انتقاد کردن است یا پایبندی دولت به ایجاد فضای باز سیاسی، هر چه هست مخالفان رییس‌جمهور این روزها بیشتر از همیشه فعال شده‌اند.

حالا از «آزادی بیان» می‌گویند؛ موضوعی که البته باید از آن اسقبال کرد اما نباید از یاد برد که در موقعیت‌های مشابه چه برخوردی با منتقدین شده است.

گله قالیباف از مواجهه با مداحی سیاسی

ماجرای یادداشت محمدباقر قالیباف در حمایت از مداح جوان جنجالی و واکنش‌ها به آن در فضای مجازی ماجرای جالبی است. همان یادداشتی که قالیباف در آن اشعار مداح عید فطر را «صدای منتقد» خوانده است و از نحوه مواجهه معترضین به این ‌شعار گله مند شده است. همین رویکرد قالیباف بود که واکنش کاربران توییتر را به دنبال داشت. آن هم با استقاده از هشتگ‌های «گازانبر» و «لوله» نحوه برخورد قالیباف با منتقدان را به او یادآوری کردند.

اصرار قالیباف برای «برخورد گازانبری» با دانشجویان در اتفاقات سال ٧٨ را روحانی در جریان مبارزات انتخاباتی سال ٩٢ برای نخستین بار مطرح کرد. امسال هم او عبارت «لوله کردن» دانشجویان از جانب قالیباف را به کار برد که بلافاصله در فضاهای مجازی با نام قالیباف تبدیل به هشتگ شد و نحوه برخورد او با منتقدان را جاودانه کرد.

قالیباف یادداشت خودش را در کانال تلگرامی‌اش با این عنوان که: «‌نه به فرافکنی و هوچی‌گری/ صدای منتقدان را خاموش نکنید» منتشر کرده است. او نوشته «همانقدر که اهانت به رییس‌جمهور در روز قدس اسباب تاسف و قطعا محکوم است تلاش برای ساکت کردن صدای منتقدان هم نادرست است». به نوشته او «کسانی که آن تخریب و این نقد را مانند هم می‌دانند در واقع به دنبال ساکت کردن همه مخالفان هستند.

آنان که همیشه دم از تساهل و «زنده باد مخالف من»، «آزادی بیان» و «تحمل نقد» می‌زنند ولی در عمل با فشار رسانه‌ای ساکت کردن منتقدان را در دستور کار دارند.»

قالیباف این را هم نوشته که دیوار «هوچی‌گری کشیدن» بین مطالبات مردمی و وظایف مسوولان اقدام ناصوابی است و دودش به چشم ملت مظلوم خواهد رفت. هرچند او توضیح نداده منظورش از مطالبات مردمی همان اشعاری است که مداح جوان بیان کرده و حتی ستاد اقامه نماز جمعه هم از آن تبری جسته یا خیر؟

واکنش فضای مجازی به اظهارات قالیباف

اما کاربران توییتر بی‌معطلی با داغ کردن هشتگ‌های مختلفی از قالیباف پرسیده‌اند چرا صدای یاشار سلطانی که از یک تخلف آشکار با سند سخن گفت را خاموش کرده است؟ یا بر چه مبنایی اهانت سازمان‌یافته به رییس‌جمهور قانونی را نقد می‌داند؟

می‌گویند چالش با دشمن هزینه دارد، مگر سازش با دشمن هزینه ندارد؟

در کنار او اما ابراهیم رییسی دیگر رقیب روحانی هم بیکار ننشسته است و هر سخنرانی و دیدار و مراسمی را برای زیر سوال بردن سیاست‌های دولت از دست نمی‌دهد.

آن‌طور که فارس به نقل از آستان‌نیوز گزارش داده است او دیروز در مراسم گرامیداشت سالروز ورود حضرت امام رضا‌(ع) به نیشابور در بقعه امامزاده محروق این شهرستان گفته است: مهم‌ترین ارزش در سیره و سلوک حضرت امام رضا(ع) و همه امامان و پیشوایان دین، ایستادگی در مقابل قدرت‌های بزرگ و ستمگران و مستکبران است.

شاید روش‌های مقابله و ایستادگی در برابر قدرت‌ها و مستکبران در زمان امامان و پیشوایان دین تغییر داشته است اما ارزش‌ها تغییری نکرده و در اصل مبارزه هیچ تردیدی وجود ندارد. او البته از این رهگذر بدون اینکه نامی از رییس‌جمهور ببرد بقیه سخنانش را خطاب به او گفته است.

اینکه: «برخی می‌گویند چالش با دشمن هزینه دارد، سوال اینجاست که مگر سازش با دشمن هزینه ندارد؟ هزینه سازش با ابرقدرت‌ها بسیار بیشتر از هزینه چالش با آنهاست؟»

انتقاد رییسی از سیاست خارجی دولت و برجام
او انتقاد از برجام را هم از این بخش از سخنانش به بعد ادامه داده است: قرار بود با حل مساله هسته‌ای، تحریم‌ها برداشته شود اما دشمن روزبه‌روز تحریم‌ها را بیشتر کرد و مصوبه مجلس سنای امریکا نیز بر پایه تشدید تحریم‌ها علیه ایران استوار است.

بعد هم یادآوری کرده است: دشمن میثاق‌شکن است و نمی‌توان به آن اعتماد کرد و همان‌طور که حضرت امام رضا(ع) فرمودند، دشمن دست از مومنین برنمی‌دارد مگر آنکه آنان از توحید و دین‌شان دست بردارند.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه امروز در دنیا دو مکتب انتظار و انظلام وجود دارد، گفت: ٧ هزار کانال ماهواره‌ای فعال است تا فرهنگ انظلام را در دنیا القا کند اما امام راحل پرچم فرهنگ انتظار و ظلم‌ستیزی را در جامعه برافراشتند و ما نیز زیر این پرچم قرار گرفته‌ایم. مکتب انتظار، مکتب «ما می‌توانیم» است، بنابراین ما می‌توانیم در مقابل استکبار ایستادگی کنیم.

وی گفت: به برکت انقلاب اسلامی، خداوند در زندگی فردی و اجتماعی مردم ایران حاکم شده است و با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب، اجازه نخواهیم داد مستکبران سرنوشت ما را رقم بزنند. در کشورهای منطقه اوضاع و شرایط فرق کرده و مجاهدان در راه خدا زمام امور را به دست گرفته‌اند که به امید خدا پیروزی نهایی با مستضعفان جهان است.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ