متمرکزترین لیزر جهان ساخته شد

0

ایرنا – محققان انستیتوی ملی مترولوژی آلمان با همکاری محققان آمریکایی توانستند پرتو لیزری را بسازند که عرض خط آن به ۰٫۰۱ هرتز می‌رسد و متمرکزترین لیزر جهان محسوب می‌شود.

به گزارش ساینس دیلی، از دیدگاه علمی، لیزر ایده‌آل به‌گونه‌ای است که در آن پرتوهای نور تنها در یک طول موج خاص قرار دارند؛ اما فناوری کنونی امکان تولید چنین لیزری را در اختیار نمی‌گذارد. اندازه‌گیری پرتوهای لیزر در طیف نور با استفاده از مقیاسی موسوم به عرض خط (linewidth) انجام می‌شود.
معمولا عرض خط لیزرها در حدود چند کیلوهرتز است اما برای ساخت ابزارهای دقیق مانند مانند ساعت‌های اتمی نوری لازم است پرتوهای لیزر متمرکزتر باشند. یکی دیگر از معیارهای کیفی پرتوهای لیزر، فرکانس نور است.
بدین معنی که پس از مدتی، نوسانات موج از تعادل خارج می‌شود و در نتیجه هرچه این مدت طولانی‌تر باشد کارآیی لیزر بیشتر است.
یک ویژگی مهم لیزر جدید این است که طول موج پرتوهای آن برای ۱۱ ثانیه ثابت می‌ماند. در این مدت پرتوهای لیزر ۳٫۳ میلیون کیلومتر یعنی مسافتی به اندازه ۱۰ برابر فاصله زمین و ماه را طی می‌کنند.
یکی از کاربردهای مهم لیزرهای دقیق، ساخت ساعت‌های اتمی و اندازه‌گیری دقیق‌تر اتم‌های سرد شده است. محققان معتقدند با دستکاری ساختار دستگاه تولیدکننده لیزر می‌توانند راهکاری را بیابند که دقت آن را باز هم افزایش دهند و عرض خط آن را به مقادیری کمتر از ۰٫۰۱ هرتز برسانند..
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Physical Review Letters منتشر شده است.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ