کانادا، ایران را از لیست «دولت های حامی تروریسم» حذف نکرد

1

فارس: وزارت خارجه کانادا در بیانیه‌ای اخیراً اعلام کرده که پس از انجام بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیده که نام ایران و سوریه را در فهرست کشورهای حامی «تروریسم» حفظ کند.

وزارت خارجه کانادا سال ۲۰۱۲ با مشورت وزارت «امنیت عمومی و آمادگی اضطراری» اقدام به تهیه فهرستی از حامیان ادعایی تروریسم کرده و نام ایران و سوریه را در آن فهرست قرار داده است.

قوانین کانادا، وزارت خارجه این کشور را ملزم می‌کند هر دو سال این فهرست را بررسی کرده و تعیین کند که آیا هنوز «دلایل منطقی» برای باقی ماندن نام کشورها در فهرست مورد نظر وجود دارند یا خیر.

وزارت خارجه کانادا در بیانیه‌ای به تاریخ ۲۰ ژوئن ۲۰۱۷ نتایج این بررسی برای سال ۲۰۱۶ را اعلام کرده و نوشته پس از اتمام بررسی‌ها بر روی این این فهرست به این نتیجه رسیده که نام ایران و سوریه را کماکان جزو «دولت‌های خارجی حامی تروریسم» حفظ کند.

دادگاه تجدید نظر استان «انتاریو» روز دوشنبه به استناد همین نتیجه‌گیری وزارت خارجه کانادا حکم به قابل مصادره بودن ۱٫۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در کانادا به نفع عده‌ای از شهروندان آمریکایی داد.

پایگاه خبری «وایس» هم روز سه‌شنبه با اشاره به اینکه دولت کانادا نام ایران را در فهرست «دولت‌های حامی تروریسم» حفظ کرده نوشته است: «باقی ماندن نام ایران در فهرست حامیان تروریسم، راه را برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک ایران و کانادا ناهموار می‌کند.»

ایسنا: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: اقدام دادگاه کانادا در شناسایی احکام غیابى دادگاه‌هاى آمریکا مغایر‌ رویه جارى بین‌المللى و مردود است.

بهرام قاسمی اظهار کرد: اصولا صدور حکم علیه یک دولت خارجى مغایر اصل برابری دولت‌ها و ناقض مصونیت  آنها در حقوق بین‌الملل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران حق اعتراض و پیگیری این حکم را برای خود محفوظ می‌داند. بدیهی است که فارغ از تقسیم‌بندی‌های داخلی قوا در کانادا، دولت این کشور مستقیما مسئول هر گونه خسارت مادی و معنوی احتمالی در اثر  این قبیل اقدامات خلاف حقوق بین‌الملل توسط بخش‌های مختلف حاکمیت کانادا خواهد بود.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ