رفع حصر و ممنوع‌التصویری گزارش یک مطالبه

0

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,الیاس حضرتی

 

اعتماد: الیاس حضرتی، در ویدیویی با تشریح عملکرد یک‌ساله‌ خود در مجلس روندی از فعالیت‌ها درباره دو موضوع مهم سیاسی را ارایه کرد

 

حالا ١٣ ماه از حضور نمایندگان در مجلس دهم می‌گذرد؛ مجلسی با چهره، دغدغه و رویکردهای جدید که می‌رود تا آن نگاه سابق به پارلمان را به فراموشی بسپارد. آخر هفته این‌بار اما با نخستین گزارش یکی از نمایندگان مجلس از این ١٣ ماه همراه بود.

 

الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران با انتشار یک ویدیوی ١٢ دقیقه‌ای در کانال شخصی تلگرامی خود(به نشانیelyas_hazrati) اقدامات، موضوعات و دغدغه‌های یک سال اخیرش را با مردم در میان گذاشته است. گزارشی که خودش آن را یک گزارش کپسولی می‌خواند و در پایان آن ابراز امیدواری می‌کند که این فرهنگ در میان سایر نمایندگان مجلس هم ایجاد شود تا گزارش دهند که مردم بدانند ٢٩٠ نماینده مجلس در یک سال و یک ماه اخیر چه کرده‌اند، چه دغدغه‌هایی داشته‌اند و چه چشم‌اندازی برای سال‌های بعد دارند.

 

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در این گزارش ١٢ دقیقه‌ای از آن پرده برداشته است تلاش‌هایش برای حل دو مساله مهم در عرصه سیاست است. یکی حل مساله حصر و دیگری حل مساله ممنوع‌التصویری سید محمد خاتمی، رییس دولت اصلاحات. او از جلسه‌ای یک ساعت و نیمه با محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا و پیشنهاد تشکیل یک هیات رایزنی‌کننده پنج نفره از حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی خبر می‌دهد؛ موضوعی که با موافقت محسنی اژه‌ای مواجه شده است و حضرتی را به حل مساله حصر تا پایان سال خوش‌بین می‌کند.

 

تلاش برای رفع حصر تا پایان سال

نخستین موضوعی که الیاس حضرتی در گزارش ویدیویی خود به آن پرداخته همان موضوعی است که مردم و گروه‌های سیاسی در دو انتخابات مهم اخیر کشور یعنی انتخابات مجلس دهم و ریاست‌جمهوری دوازدهم آن را بارها فریاد زده بودند. الیاس حضرتی در این گزارش کار تاکید کرده است: «یکی از موضوعاتی که من در مجلس از روز اول به صورت نوشته و نانوشته از طرف مردم به عنوان یک خواسته تلقی می‌کردم توجه جدی و حساب شده به بحث حصر بود.» وی در ادامه به فعالیت‌های خود در راستای این موضوع اشاره کرده و گفته: «ملاقاتی یک ساعت و نیمه را با آقای محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه به عنوان موثرترین فرد در این موضوع برگزار کردم. در این جلسه پیشنهاد دادم تا بتوانیم موضوع حصر را به صورت مرحله‌ای حل کنیم. »

 

نماینده مردم تهران در توضیح بیشتر در مورد حل مساله حصر به صورت مرحله‌ای تصریح کرد: «به این صورت که ابتدا ٢٠ نفر از دوستان آقایان کروبی و موسوی اجازه دیدارهای مرتب، هفتگی و مستمر را پیدا کنند و به مرور این موضوع تعدیل و به سمت حل شدن پیش رود.» وی در مورد نظر سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با این پیشنهاد گفت: «ما تقریبا توانستیم روی پنج نفر با آقای محسنی‌اژه‌ای به نتیجه برسیم. همچنین در ادامه با وزیر محترم اطلاعات و معاون مربوطه ایشان و آقای شمخانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی جلسات مفصلی در این زمینه داشتم. این داستان همچنان ادامه دارد و فکر می‌کنم که ان‌شاءالله بتوانیم امسال این موضوع را به یک نتیجه‌ای برسانیم.»

 

دو جلسه با دادستان تهران برای حل ممنوع‌التصویری سید محمد خاتمی

موضوع دومی که حضرتی در گزارشش به آن پرداخته است، بحث ممنوع‌التصویری رهبر جریان اصلاحات است. او در ادامه گزارشش گفت: «در کنار موضوع حصر، موضوع ممنوع التصویری آقای خاتمی ماموریتی بود که احساس می‌کردم بر دوش من است. به همین علت دو جلسه با آقای دادستان محترم تهران داشتم و با او در این مورد صحبت کردم. در مصاحبه‌ها و جلساتی که در مجلس پیش می‌آمد هم این موضوع را پیگیری می‌کنم تا به جایی برسانیم.»

 

حمایت از روزنامه‌نگاران

الیاس حضرتی علاوه بر آنکه یک نماینده مجلس باشد یک مدیر رسانه است و به همین دلیل بخشی از گزارش سالانه خود را به گزارش از اقدامات صورت گرفته برای حل مشکلات روزنامه‌نگاران اختصاص داده است و تاکید می‌کند که « احساس می‌کردم که باید نمایندگی بکنم برای اهالی رسانه و روزنامه‌نگاران. » او در این مورد گفته است: «اتفاقاتی مثل تعطیلی روزنامه قانون یا فیلتر شدن سایت جهان نیوز یا توقیف روزنامه آقای رسایی و سایر روزنامه‌ها موضوعاتی بودند که من به صورت مرتب پیگیر آن بودم تا نگذارم روزنامه‌ای تعطیل شود و اگر اتفاقی افتاد برای رفع توقیف اقدام کنیم. از سوی دیگر پیگیر بودم تا اگر در دادگاه مشکلی وجود دارد یا خبرنگارانی که در این موضوعات گرفتار می‌شدند را مورد حمایت قرار دهیم.»

 

او در توضیح روند پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی نیز گفت: «در جلسات مختلفی که با رییس‌جمهور و رییس قوه قضاییه بود، موضوع روزنامه‌نگاران زندانی همچون آقای احسان مازندرانی یا سایر دوستان گرفتار در زندان را پیگیری می‌کرده‌ام.» او همچنین در ارتباط با پیگیری وضعیت مدیران کانال‌های تلگرامی بازداشت شده نیز گفت: «پیگیر موضوعاتی مثل پرونده ادمین‌ها که خودش پرونده ویژه‌ای است و دوستان بسیار زیادی که من می‌شناسم، بوده‌ام یا در مورد موضوعاتی همچون آرش صادقی که اعتصاب غذا کرده بود و کارش به شرایط بحرانی رسانده بود من را به عنوان یک نماینده مجبور می‌کرد تا به رییس قوه قضاییه نامه بنویسم و درخواست اقدامات فوری کنم.»

 

حمایت از اهالی فرهنگ و هنر

الیاس حضرتی اما در ادامه گزارشش از روند پیگیری مطالبات هنرمندان در مجلس گفته است. او در این مورد گفته است: «جلسات خوبی با خانه سینما برگزار کردیم. در این جلسه یکی دو نماینده موثر از هیات رییسه و کمیسیون فرهنگی همچون جناب آقای وکیلی و آقای مازنی حضور داشتند. یکی از بخش‌هایی که به آن توجه کردم و در نطقم آن را گنجاندم موضوع سینما بود. پیگیری وضعیت فیلمی مثل خانه پدری که مدت‌ها در توقیف بود و اعتراضات بسیاری به آن وجود داشت از جمله دیگر موضوعات بود. » او در ادامه به موضوع کپی‌رایت اشاره کرده و گفته است: «حتی با آقای سعید سهیلی تماس گرفتم که چطور شده است که این مشکل گریبانگیر تهیه‌کنندگان و کارگردانان شده است که سی دی فیلمی که هنوز روی پرده است در بازار توزیع و خسارت وحشتناکی را بر اهالی سینما تحمیل می‌کند؟»

 

موسسات مالی و اعتباری

یکی دیگر از موضوعاتی که الیاس حضرتی در ماه‌های اخیر به عنوان نماینده مجلس عضو کمیسیون اقتصادی پیگیر آن بوده است وضعیت موسسات مالی و اعتباری است. او در این گزارش هم گفته است: «مرتب پیگیر پرونده ثامن‌الحجج، میزان و پرونده کاسپین که قبلا عناوین دیگری داشتند و مردم گرفتار آن شده‌اند، هستم. همین‌طور وضعیت بانک‌های رسمی کشور که گهگاه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند را نیز رصد ‌کرده‌ام. تلاش‌هایی در جهت پایین آوردن نرخ بهره، حل و تسهیل مشکلات وام مسکن داشته‌ایم تا بشود مردم را صاحب مسکن کنیم.»

 

مردم نقد کنند

حضرتی در پایان این گزارش از مردم خواسته است که انتقادهای‌شان را مطرح کنند تا مشکلات بهتر حل شود. در میان موضوعات این گزارش مسائل دیگری همچون حل مشکل باشگاه استقلال و حمایت از دانشگاه‌ها و تشکل‌های دانشجویی نیز مطرح شده است که حضرتی در یک سال اخیر پیگیر آنها بوده است.

 

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ