نگرانی کشاورزان آسیایی از توافقات گروه ۲۰

0

– اتحادیه روغن پالم اندونزی با اعلام اینکه طرح فرانسه برای کاهش استفاده از روغن پالم در سوخت های دوگانه باعث تحریک سایر کشورهای اتحادیه اروپا می شود، نسبت به آسیب رسیدن به صادرات این محصول اظهار نگرانی کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، وزیر محیط زیست فرانسه گفت که دولت این کشور اقدامات محدودکننده ای برای استفاده از روغن پالم در سوخت های دوگانه به دلیل کاهش جنگل زدایی در کشورهای مبدا تولید این محصول انجام می دهد.
به نوشته تارنمای روزنامه ‘استار’، این طرح آخرین فشار بین المللی بر صنعت روغن پالم محسوب می شود.
چند ماه پیش، پارلمان اروپا خواست استفاده از روغن های گیاهی در سوخت های دوگانه که می تواند بی ثباتی به وجود آورد، متوقف شود.
علاوه بر کشورهای اروپایی، آمریکا نیز صادرات سوخت های دوگانه اندونزی را به اتهام ‘دامپینگ’ مورد بررسی قرار می دهد.
‘فزیل حسن’ مدیر اجرایی اتحادیه روغن پالم اندونزی، گفت: اگرچه فرانسه از واردکنندگان اصلی روغن پالم نیست، اما این طرح می تواند توسط سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز مورد پیروی قرار گیرد.
به گفته وی، در صورتی که سایر کشورها نیز از این رویه پیروی کنند، با توجه به اینکه بهانه های آنها نیز مشابه پارلمان اروپا است می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
اتحادیه اروپا با ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تن واردات روغن پالم از اندونزی سال گذشته پس از هند دومین مقصد صادراتی اندونزی بود.
اندونزی و مالزی به عنوان تولیدکنندگان اصلی روغن پالم در جهان با همکاری یکدیگر در تلاشند از اجرایی شدن قطعنامه اتحادیه اروپا مبنی بر گواهی متحد الشکل روغن پالم پایدار برای این اتحادیه جلوگیری نمایند.
این قطعنامه در ماه آوریل با هدف کسب اطمینان از تولید روغن پالم در یک روش پایدار در قبال محیط زیست توسط پارلمان اروپا صادر شده بود.
‘کاریانتو سوپریح’ دبیر کل وزرات تجارت اندونزی گفت که دولت هر اقدامی از جمله مطرح کردن این مساله در سازمان تجارت جهانی را انجام می دهد تا از منافع ملی خود دفاع کند.
وی افزود که فرانسه تلاش خود برای متوقف کردن استفاده از روغن پالم را پایان نمی دهد.
این مقام اندونزیایی با این عنوان که کشورش تلاش زیادی برای رسیدگی به مسائل محیط زیست انجام داده است، گفت که اگر اکنون مساله مربوط به محیط زیست باشد، ممکن است بعدها مساله دیگری مطرح شود.


 

– در شرایطی که امضای توافقنامه تجاری و سرمایه گذاری میان مقام های ژاپن و اتحادیه اروپا در بروکسل با استقبال روبرو شده، کشاورزان ژاپنی به شدت از این بابت ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش ایرنا، مقام های ژاپنی که به گرمی از این توافق استقبال کرده اند، می گویند این پیمان تجارت آزاد برای تولید کنندگان و بخش های صنعتی بسیار مفید خواهد بود.
اما کشاورزان این کشور نظر دیگری دارند و با اعتراض به این موضوع گفته اند، ممکن است توان رقابتی در برابر همتایان اروپایی خود بخصوص در زمینه تولید پنیر و گوشت را از دست بدهند.
اتاق بازرگانی و صنایع ژاپن روز شنبه با انتشار بیانیه ای در تارنمای خود، این توافق را باعث گسترش روابط طرفین دانسته و افزوده است که این حرکتی بر ضد حمایت گرایی تجاری یکجانبه در دنیاست.
بسیاری از کشورها بر این باورند که ژاپن برای اینکه از فشارهای اقتصادی آمریکا مصون باشد چنین توافقی را با اروپا منعقد کرده است.
از زمانی که دولت جدید آمریکا به توافق ترانس پاسیفیک موسوم به «تی پی پی» پشت کرد و از آن خارج شد ۱۱ عضو دیگر از جمله ژاپن درصدد تقویت همکاری های خود بوده اند.
نشریه ژاپن نیوز نیز امروز در گزارشی از توافق تجارت آزاد میان اروپا و ژاپن تمجید کرده و می نویسد: توافق مذکور نه تنها به ایجاد فرصت های بیشتر شغلی در اروپا و ژاپن منجر خواهد شد بلکه نظم نوینی به روابط تجاری طرفین می دهد و آن را قانونمند می کند.
شورای تجارت خارجی ژاپن هم این پیمان را اقدامی در مسیر تجارت عادلانه در جهان و جهانی شدن دانسته و افزوده است که هیچ نگرانی از بابت امضای این توافق وجود ندارد.
کشاورزان ژاپنی نگران هستند که کاهش تعرفه ها بر روی محصولات اروپایی موجب شود تا اقلامی چون پنیر، گوشت و برخی از سبزیجات با بهایی ارزان وارد بازار این کشور شود.
آنان افزوده اند که رقابت سختی در جریان خواهد بود. اروپا در این زمینه توان بیشتری از ژاپن دارد و این ممکن است باعث خروج بازار از چنگ کشاورزان ژاپنی شود و آنها را به قعر مشکلات فرو ببرد.
دو طرف بر اساس پیمان تجارت آزاد به توافق رسیده اند که در یک دوره ۱۵ ساله میزان تعرفه بر روی پنیر وارداتی از اروپا به صفر برسد.
کشاورزان ژاپنی تاکید کرده اند که درهای بازار وقتی به روی این محصولات باز شود ممکن است بسیاری از مشتریان به دنبال خرید اجناس اروپایی باشند.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ