طوفان ولایتی

3

«طوفان ولایتی» این تعبیری بود که خبرگزاری دانشجو در حمایت از رویکرد رییس جدید هیئت امنای دانشگاه آزاد بکار برد

محمدصالح سلطانی یادداشت خود در اینباره را با متن حکم مقام معظم رهبری آغاز کرده است؛ «با عنایت به فقدان تأثرانگیز رئیس محترم هیأت مؤسس و هیأت امناء دانشگاه و سکوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رئیس هیأت مؤسس و ضرورت تسریع در انتخاب فرد عهده‌دار این مسئولیت، جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی از اعضای آن هیأت را به‌عنوان رئیس هیأت مؤسس منصوب میکنم تا هیچگونه وقفه‌ای در تمشیت قانونی امور آن دانشگاه- که نقش مؤثری در امر آموزش عالی کشور دارد- بوجود نیاید.» دیپلمات ۷۲ ساله‌ی کهنه‌کار، با این حکم دوباره به متن اخبار برگشت. وزیر اسبق امورخارجه، که پس از شکست در انتخابات سال۹۲ به مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت رفته بود و در حاشیه‌ی امن آن‌جا روزگار می‌گذراند، حالا دوباره در متن بود. ولایتی، با این حکم رئیس هیات‌امنای بزرگترین نهاد آموزشی کشور شد و در راس توجهات چندمیلیون دانشجوی «دانشگاه آزاد اسلامی» قرار گرفت. ولایتی جای هاشمی نشسته‌بود. جای مردی که  پیوندهایی ناگسستنی با او داشت.

دیپلمات کهنه‌کار مشغول یک خانه‌تکانی عظیم در دانشگاه آزاد اسلامی است

انتصاب دلگرم‌کننده

نخستین واکنش‌ها به انتصاب ولایتی مثبت بود. حمید میرزاده، رئیس وقت دانشگاه آزاد، این انتصاب را «دلگرم کننده» توصیف کرد و آن را ناشی از تدبیر رهبر انقلاب می‌دانست. کمی بعد، ۱۹۲ نماینده مجلس هم در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای، از ایشان برای این انتصاب تشکر کردند. آن‌ها در نامه خود نوشته‌بودند:« انتصاب جناب آقای دکتر ولایتی که چهره ای علمی و دانشگاهی شناخته شده، مقبول و مورد اعتماد امام، رهبری عزیز و مرحوم آیت الله هاشمی یار همیشه در صحنه انقلاب و امام و رهبری بود، با تدبیر حکیمانه حضرتعالی و یادآوری اثربخش بودن این دانشگاه در حکم ایشان مایه مباهات و امتنان است.»

حمید میرزاده، انتصاب ولایتی را «دلگرم‌کننده» خوانده بود

طوفان تغییرات

در ابتدای اردیبهشت. هنوز چهل روز از آغاز سال۹۶ نگذشته بود که هیات امنای دانشگاه آزاد رای به برکناری حمید میرزاده داد. میرزاده‌ای که کوشیده بود از همان روز اول روابط خود را با ترکیب جدید هیات امنا حسنه کند، خیلی زود کنار گذاشته شد. به نظر می‌رسید برای اصلاح رویه‌های دانشگاه پرحاشیه‌ی آزاد، باید از ریاست آن آغاز کرد. جانشین میرزاده، علی‌محمد نوریان بود. دانش‌آموخته دکترای مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه ولز انگلستان. نوریان هم همان کاری را آغاز کرد که از او انتظار می‌رفت. سیل تغییرات در سطوح مدیریتی دانشگاه آغاز خیلی زود اوج گرفت. معاون دانشجویی و فرهنگی، معاون پارلمانی، معاون پژوهش و فناوری، معاون آموزشی و مدیر دفتر پیگیری‌های ویژه تنها بخشی از کسانی بودند که در طوفان تغییرات دانشگاه آزاد، جابجا شدند. حجم تغییرات برای همه شوکه‌کننده بود و نشانه‌ای از عزم جدی برای «تغییر» در دانشگاهی که به جز سال‌های معدودی در اوایل دهه نود، در تمام دوران حیاتش با یک شیوه و تحت هدایت یک خاندان مدیریت می‌شد.

علی‌محمد نوریان تغییرات گسترده‌ای را در دانشگاه آزاد آغاز کرده

نامه‌ی عجیب روحانی جوان

یک‌ماه پس از ورود نوریان به دانشگاه آزاد، نامه‌ای مهم و عجیب منتشر شد. از سیدحسن خمینی به حسن روحانی. سیدحسن در آن نامه ادعا کرده بود عزل «برادرمان آقای میرزاده» از وجاهت قانونی برخوردار نیست و یا حداقل شبهه‌دار است. تولیت حرم امام خمینی از روحانی خواسته بود تا به مساله ورود کند. این نامه، چند روزی در رسانه‌ها چرخید و چرخید و بی‌جواب ماند و حالا پس از یک ماه و نیم، به عنوان سندی از ورود عجولانه یک روحانی جوان به روند قانونی تحول در دانشگاه آزاد، در تاریخ ثبت شد.  محمودصادقی و چند نفر دیگر که حسابی از جریان تحولات دانشگاه آزاد شاکی هستند هم هرازچندگاهی، با نامه‌ای و تذکری و توئیتی تلاش می‌کنند خللی در روند تغییرات ایجاد کنند که کاربردی بیش از نامه‌ی سیدحسن، ندارند.

سیدحسن با انتشار نامه عجیب خود درباره دانشگاه آزاد نشان داد که راه زیادی تا تبدیل شدن به یک سیاستمدار پخته در پیش دارد

تحول در حیاط‌خلوت

یکی از پرحاشیه‌ترین جابجایی‌های دانشگاه آزاد اما مربوط به بازوهای رسانه‌ای دانشگاه بود. علی‌محمد نوریان طی یکی از احکام خود، صالح اسکندری، دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق و مدرس ارتباطات، را به عنوان «مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه‌های دانشگاه آزاد» منصوب کرد. انتصابی که مشخص بود اولین ثمره ملموس آن، خروج رسانه‌های دانشگاه آزاد از انحصار یک جریان سیاسی خاص خواهد بود. کمی بعد از انتصاب اسکندری، تغییرات در رسانه‌های دانشگاه آزاد، یعنی روزنامه فرهیختگان، خبرگزاری آنا و و سایت ایسکانیوز بیشتر شد تا صدای گروهی خاص از یک جریان سیاسی خاص بلند شود. آن‌ها تحمل تغییر در حیاط‌خلوت‌شان را نداشتند و برای همین، هجمه به ولایتی و نوریان را تشدید کردند.

انتصاب صالح اسکندری به عنوان مدیر روابط‌عمومی دانشگاه آزاد صدای برخی از اصلاح‌طلبان تندرو را در آورده

پایان میراث پدری

واکنش‌ها به موج تغییرات در دانشگاه آزاد اما بیش از آن‌که منفی و ستیزجویانه باشد، مثبت و همدلانه بوده. کمتر از یک ماه پیش، ۲۱۴ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به ولایتی نوشتند:« از اعضاء محترم هیات موسس وامناء در انتخاب شایسته جنابعالی به عنوان رییس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی و تحولات اخیر در هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، به خصوص انتصاب رئیس دانشگاه (جناب دکترنوریان)که از اقدامات شایسته و در خور توجه جنابتان است نیز تشکر می‌نماید.» گروهی از دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه آزاد هم طی بیانیه‌هایی از تغییرات ملموس ولایتی و نوریان تشکر کرده‌اند.  مریم عصارزاده ماهانی، نماینده دانشجویان دانشگاه آزاد هم در مراسم افطاری دانشجویان با رهبر معظم انقلاب گفت:« اکنون که به برکت تدبیر حضرتعالی، دانشگاه در حال بازگشت به ریل اصلی انقلاب است و فساد زدایی در دستور رییس محترم هیات موسس دانشگاه قرا گرفته و نور امید در چشمان دانشجویان روشن گشته است، بنظر می رسد اقداماتی برای حل مشکلات دانشگاه ضروری باشد.» عصارزاده ماهانی در آن دیدار از آقازاده‌هایی گفت که هنوز به دانشگاه آزاد به چشم «میراث پدری» خود نگاه می‌کنند. آقازاده‌ها البته آرام آرام در حال خداحافظی با میراثی هستند که مال همه مردم ایران است.

مریم عصارزاده در دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب حرف‌های صریحی درباره دانشگاه آزاد داشت

محسن ماندنی، یاسر رفتنی

خرداد ماهی پرحادثه برای همه ایرانی‌هاست اما خرداد۹۶ بعید است به این زودی‌ها از خاطر دانشگاه آزاد پاک شود. در اوایل همین ماه پرحادثه بود که یاسر هاشمی، پسر کوچک آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از پست ریاست دفتر هیات‌امنای دانشگاه آزاد برکنار شد. یاسر هاشمی، تغییر و تحول در دانشگاه آزاد را حق دکتر ولایتی دانست اما با کنایه گفت:« خوشحال هستم که حداقل در این مورد اقدام قانونی انجام شده است.»

کمی بعد هم، یاسر هاشمی به خبرنگاران سابق رسانه‌های دانشگاه آزاد نامه‌ای نوشت و آن‌ها را سرداران قلم خواند(!).  خشم یاسر هاشمی، از تغییرات بزرگ در میراثی که آن را ابدی می‌دانستند قابل انکار نیست. برادر بزرگترش اما رویه متفاوتی دارد. محسن هاشمی، معاون عمرانی دانشگاه آزاد، از معدود معاونین این دانشگاه است که در تغییرات گسترده‌ی اخیر، از جایش تکان نخورده و تلاش کرده باب تعامل با مدیران جدید را حفظ کند. نحوه برخورد متفاوت مسئولین جدید دانشگاه آزاد با محسن و یاسر هاشمی نشان می‌دهد آن‌ها برای تغییرات اتوبوسی نیامده‌اند.

خشم یاسر هاشمی از تغییرات در دانشگاه آزاد زیاد است. برخلاف برادر بزرگترش محسن

ریل‌گذاری تازه

«کاهش شهریه مناطق محروم»، «آغاز حسابرسی دانشگاه آزاد» و «بهره‌مندی از توان‌مندی‌های مدیران داخلی  دانشگاه آزاد» سه اولویتی هستند که ولایتی برای دانشگاه آزاد درنظر گرفته. عملکرد این دانشگاه همواره محل ابهام بوده و به نظر می‌رسد دوران ایجاد شفافیت در این دانشگاه فرارسیده باشد.

دانشگاه آزاد پس از فوت هاشمی رفسنجانی روزهای متفاوتی را تجربه می‌کند. تصویر دانشگاه آزاد درحال بازسازی است. غبار ابهام و عدم شفافیت آرام آرام از پیکره دانشگاه آزاد کنار می‌رود. ریل‌گذاری جدیدی برای دانشگاه آزاد شده. دانشگاهی که دیگر قرار نیست ملک طلق یک خاندان و یک جناح باشد.


مطلب مرتبط:

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ