مراسم گردن زنی اردوغان

2

“رجب طیب اردوغان” رییس جمهور ترکیه در نخستین سالگر کودتای نافرجام ترکیه با انجام سخنرانی هایی در استانبول و آنکارا خواستار تشدید برخورد با طراحان کودتا شده و مخالفان حزب حاکم ترکیه و خود را حامی و طرفدار تروریست ها معرفی کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از رسانه های ترکیه همزمان با نخستین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه مراسم و آیین های مختلفی در این کشور برگزار شد و دهها هزار تن از حامیان حزب حاکم ترکیه در میتینگ ها و سخنرانی های مختلف شرکت داشتند.

اردوغان دیشب در اجتماع بزرگ حامیانش در مقابل پل “بسفر” که پس از کودتا به پل شهیدان ۱۵ ژوئیه تغییر نام داده است، سخنرانی کرد.

اردوغان در سالگرد کودتای نافرجام ترکیه: گردن کودتاچیان را خواهم زد

او در این سخنرانی خواستار تشدید برخورد با کودتاگران شد و گفت سر از گردن خائنان کودتاگر جدا خواهد کرد و در همین راستا در صورت تصویب بازگشت مجازات اعدام به نظام قضایی ترکیه، آن را امضا خواهد کرد.

او همچنین خواستار حضور کودتاچیان با “یونیفرمی واحد” در جلسات محاکمه در دادگاه ها مشابه زندانیان گوانتانامو شد و گفت: همان طور که دیدید بسیاری از این کودتاگران کوچکترین آثاری از پشیمانی در وجودشان نیست.. اینها البته در مدت زندانی طولانی خود وقت زیادی خواهند داشت تا فکر کنند… دیروز به نخست وزیر هم گفتم و پیشنهاد دادم این افراد باید مثل زندانیان گوانتانامو با لباس واحد و یکدستی در دادگاه حاضر شوند

اردوغان با تجلیل از شهدای مقاومت در برابر کودتا گفت این افراد جان خود را تقدیم تضمین آینده روشن کشور کردند و در عرض ۲۰ ساعت توطئه و برنامه ۴۰ ساله کودتاچیان را باطل کردند. او گفت چنین ملتی که با تکبیر گفتن در برابر تانک های کودتاگران می ایستند هیچ گاه تسلیم نمی شوند.

اردوغان حملات شدیدی را نیز نثار “کمال قلیچدار اوغلو” رهبر حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه کرد و گفت او در شب کودتا از ترس فرار کرده بود.

قلیچدار اوغلو دیشب در جلسه ویژه پارلمان ترکیه به مناسبت یک سالگی کودتای نافرجام در سخنانی از دستگیری ها و به حاشیه رفتن قدرت دموکراسی ترکیه در یک سال پس از کودتای نافرجام به شدت انتقاد کرد.

گفتنی است این رهبر اپوزیسیون ترکیه ماه گذشته مسیر یک راهمپیمایی نزدیک به ۴۵۰ کیلومتری مخالفان حکومت ترکیه از شهر آنکارا به استانبول را تحت عنوان ” راهپیمایی عدالت” رهبری کرده و در صف مقابل راهپیماهان پس از یک راهپیمایی ۳ هفته ای به استانبول رسید و در جمع دهها هزار نفری مخالفان حکومت ترکیه در استانبول سخنرانی کرد.

اردوغان در جریان سخنرانی دیشب حملات تندی را نثار قلیچدار اوغلو کرد و گفت این آقا با توهین به رشادت هزاران شهروند ترکیه ای که در برابر کودتاگران با نثار جانشان ایستادند، این کودتا را یک نمایش کنترل شده خوانده است.

او اتهاماتی را نیز متوجه قلیچدار اوغلو کرد و گفت: شب کودتا این آقا می خواست از فرودگاه استانبول فرار کند. ساعت ۲۳:۱۵ به فرودگاه آمد و چون فرودگاه بسته بود با اسکورت تانک های کودتاچیان پیش دوستانش در شهرداری “باکیر کوی” استانبول رفت. آن وقت ما این آقا را به مراسم “یِنی کاپی ” دعوت کردیم…

در یک سال پس از کودتا در ترکیه تا کنون حدود ۵۰ هزار شهروند ترکیه به ظن ارتباط با کودتا بازداشت و زندانی و بیش از ۱۴۰ هزار شهروند ترکیه ای نیز از کار خود اخراج شده اند. همچنین هم اینک دستکم ۱۳۰ روزنامه نگار در ترکیه به اتهامات مختلف امنیتی در بازداشت هستند.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ