کاهش ۵۰ درصدی قیمت داروهای بیماری های خاص

0
رئیس سازمان غذا و دارو از کاهش و افزایش‌های مثبت و گام‌های پیموده شده‌ای گفت که حوزه متبوعش در تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به آنها نائل آمده است.
به گزارش ایلنا،  رسول دیناروند درباره برنامه‏‌ها و اقدامات اجرایی حوزه غذا و دارو در راستای سیاست‏‌های کلی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت:  سازمان غذا و دارو براساس بند ۲ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، حمایت از شرکت‌‏های دانش‌بنیان برای تولید دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی به خصوص تجهیزات گران قیمت وارداتی را در دستور برنامه و اقدامات خود قرار داد.
رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: به‌منظور تحقق بند ۶ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از تولید محصولات باکیفیت ایرانی حمایت بعمل آمد و همین امر  موجبات کاهش ۵۰ درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماران خاص  را فراهم آورد.
وی با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی واردات دارو در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ تصریح کرد: واردات این فراورده سلامت از حدود یک‌میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار در سال ۹۲ به ۹۶۰ میلیون دلار در سال ۹۳ کاهش یافت ضمن اینکه سال بعد آن یعنی ۹۴ نیز واردات دارو  بیش از حدود یک میلیارد و شصت میلیون دلار  محاسبه نشد.
دیناروند تولید بیش از یک‌صد قلم داروی جدید در ۳-۴ سال اخیر را از جمله دستاوردهای حمایت از صنعت داروسازی و شرکت‌های دانش‌بنیان دانست که  در پرتوی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تحقق یافت.
دیناروند در ادامه گفت: به منظور تحقق بند ۷ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و در راستای طرح تحول نظام سلامت، سازمان غذا و دارو تامین داروهای مورد نیاز بیماران بیمارستان‌ها را به نحوی شایسته سیاستگذاری کرد تا کاهش چشمگیر ارجاع بیماران به خارج از مرکز درمانی نسبت به سال قبل نتیجه این اقدام قابل توجه به حساب آید.
رئیس سازمان غذا و دارو افزود: کاهش هزینه‌های پرداختی و فرانشیز  بیماران سرطانی و صعب العلاج به ۱۰ درصد در سال اخیر و تلاش برای رایگان شدن این ۱۰ درصد در همان سال ۹۴را از دیگر اقدامات اقتصاد مقاومتی حوزه متبوعش نام برد و از کاهش۵۰ درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماری‌های خاص، صعب‌العلاج و مزمن در سال ۹۳ نیز سخن به میان آورد.
وی با اشاره به افزایش ۵ هزار نفری دسترسی بیماران مبتلا به ام اس در همان سال نسبت به سال قبل آن، تسهیل دسترسی و فراهم نمودن داروهای این بیماران را دلیل اصلی این افزایش برشمرد.
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو  در پایان خاطرنشان کرد: هر بار که گزارشی از اقدامات خود  ارائه می‌دهیم، مثلا براساس آمار و مستندات اعلام می‌کنیم تعداد کمبود اقلام دارویی از بیش از ۳۰۰ قلم در سال ۹۱ به کمتر از ۳۰ قلم در سال‌های اخیر رسیده یا ورود داروهای تک‌نسخه‌ای از ۱۹۴ میلیون دلار به ۴۴ میلیون دلار کاهش یافته واقعا چیزی جز لطف و  امداد الهی را در تمامی شئون فعالیت‌های خود  احساس نمی‌کنیم.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ