چند بیسواد در کشور داریم؟

0
فارس: علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور در خصوص «آخرین وضعیت سوادآموزی در کشور»، اظهار داشت: بر اساس سرشماری سال ۹۵ مرکز آمار ایران، چند گروه سنی داریم که مهم است و یکی از این گروه‌ها، افراد بالای ۶ سال است که شامل همه جمعیت می‌شود.

وی ادامه داد: در کل جمعیت، قریب به ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از افراد خود را بی‌سواد مطلق ثبت کرده‌اند، اما به نسبت سرشماری سال ۹۵، یک و نیم میلیون نفر کاهش آمار بی‌سواد در کشور داشته‌ایم.

* ۹۴ درصد گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، با سواد هستند

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور با اشاره به گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، یادآور شد: در این گروه درصد باسوادی به ۹۴٫۷ درصد رسیده است و تعداد بی‌سوادان کمتر از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است؛ یعنی با کاهش یک میلیون و ۱۱۳ هزار نفری بی‌سوادان مواجه بوده و با رشد ۲٫۳ درصد نرخ باسوادی روبه‌رو هستیم.

باقرزاده با بیان اینکه این آمار در مقایسه با میانگین جهانی بسیار خوب است، گفت: در مقایسه با مدت مشابه سال‌های ۸۵ تا ۹۰ نیز این آمار بسیار عالی است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت باسوادی در کشورهای مختلف دنیا، تصریح کرد: در تمام کشورهای آسیای میانه، اروپا، بخشی از کشورهای آمریکای شمالی و شرق آسیا بیش از ۹۹ درصد افراد باسواد هستند، اما کماکان نزدیک به ۷۵۰ میلیون بی‌سواد در دنیا وجود دارد.

* ۴۵ درصد مردم افغانستان و پاکستان بی سواد هستند

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با اشاره به وضعیت بی‌سوادی در کشورهای افغانستان، پاکستان، هندوستان و عراق، گفت: در کنار این کشورها، کشورهای عربی نیز شرایط بدی دارند؛ ضمن اینکه در کشورهای افغانستان و پاکستان درصد بی‌سوادی تا ۴۵ درصد رسیده است.

* ۹۸ درصد گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال،با سواد هستند

باقرزاده با اشاره به گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال، افزود: در این گروه، درصد باسوادی بالای ۹۸ درصد است و گروه جمعیتی در فاصله ۱۰ تا ۲۹ سال داریم که ۹۷٫۳ درصد این گروه باسواد هستند؛ ضمن اینکه ۱٫۱ درصد نسبت به ۵ سال گذشته رشد را نشان می‌دهد؛ در حالی که میانگین رشد باسوادی در دنیا در ۱۵ سال یک درصد بوده است و در حال حاضر در تمام استان‌ها حداقل ۱٫۵ درصد از میزان بی‌سوادی کم شده است.

وی با بیان اینکه در بعضی استان‌ها بیش از ۵ درصد رشد باسوادی داریم، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار بعد از ۱۵ سال در تعداد بی‌سوادان کاهش قابل توجهی داشته‌ایم؛ با توجه به اینکه در سال‌های ۷۵، ۸۵ و ۹۰ سه سرشماری در کشور انجام شده است، تقریباً تعداد بی‌سوادان ثابت بوده است، اما در حال حاضر نرخ باسوادی افزایش یافته و ۱٫۵ میلیون نفر از تعداد بی‌سوادان کشور کم شده است

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ