گلاب آدینه در نقش سیاه

4

شرق: بازیگران نمایش «شیرهای خان‌باباسلطنه»، به نویسندگی و کارگردانی افشین هاشمی در حال کامل‌شدن هستند و این نمایش روزهای آخر تمرین‌هایش را سپری می‌کند که با حضور افشین هاشمی و گلاب آدینه در تماشاخانه شهرزاد به صحنه برود. وحید نفر، علیرضا ناصحی و محمدرضا آزادفر در تازه‌ترین نمایش افشین هاشمی، در نقش سه والی کمربسته به خدمت خان‌بابای قاجار بازی می‌کنند.
همچنین پیش از این فاطمه حیدری‌فر، مسیح کاظمی و الناز سلیمانی به‌عنوان سه بازیگر جدید به گروه نمایش «شیرهای خان‌باباسلطنه»، به کارگردانی افشین هاشمی پیوستند.
فاطمه حیدری‌فر، نماینده نقالی ایران در جشنواره تئاتر رومانی، مسیح کاظمی که به‌تازگی با نمایش «چهل‌گیس» روی صحنه بود و الناز سلیمانی که پیش از این در گروه‌های موسیقی فعالیت داشته، در سومین حضور حرفه‌ایِ خود، به نمایش «شیرهای خان‌باباسلطنه»، به کارگردانی افشین هاشمی پیوستند. این سه، در نقش‌های پیر، بزرگ و خُرد، یک صحنه‌ تعزیه را اجرا می‌کنند.
گلاب آدینه و مونا فرجاد دیگر بازیگران این اثر هستند و نرمین نظمی، طراح لباس و احمد ساکت، طراح صحنه، نیز در این نمایش حضور دارند.
گلاب آدینه در نمایش «شیرهای خان‌باباسلطنه»، به نویسندگی و کارگردانی افشین هاشمی، برای اولین‌بار در تجربه‌های بازیگری‌اش، در نقش سیاهِ نمایش سنتی ایرانی ایفای نقش می‌کند. سیاهِ او اما تختِ‌حوضیِ صرف نیست و سیاه نمایشی را بازی می‌کند که گونه‌های مختلف نمایش ایرانی؛ مانند تعزیه، بازی‌های زنانه و… را نیز در خود دارد.
«شیرهای‌خان‌باباسلطنه» اولین تجربه‌ آدینه در نمایش‌های سنتی ایران نیست؛ او دو دهه پیش‌تر (دهه ٧٠) نمایش‌نامه «سلطان مار» بهرام بیضایی را به صحنه برد که در مقام کارگردان، از بازیگر زن برای نقش سیاه استفاده کرده بود،‌ اما این اولین تجربه بازی او در نقش سیاه است. همچنین شهرام مسعودی و محمدرضا مالکی هم نقش‌های یقه‌چاک و قداره‌بند را که یکی نوچه است و دیگری گنده‌لات، در نمایش «شیرهای خان‌باباسلطنه» ایفا می‌کنند.
افشین هاشمی، نویسنده و کارگردان این نمایش، ایده‌ نگارش این نمایش‌نامه را از ساخته‌شدن اولین باغ‌وحش ایران در منطقه‌ دوشان‌تپه (میدان شهدای فعلی) ازسوی ناصرالدین‌شاه گرفته؛ باغی که سردرش با نقاشی‌های مختلف از اشکال شیر، ببر، پلنگ و مناظری از شکارهای عصر ناصری تزئین شده بود و روزهای تعطیل، به‌ویژه سیزده‌به‌درها جزء تفریحگاه‌های تهران‌نشین‌ها به حساب می‌آمد و جز در مواردی که شاه حضور داشت، بقیه اوقات مردم عادی می‌توانستند در آن رفت‌وآمد کنند.
درباره چگونگی نگارش این نمایش‌نامه عینا از تاریخ نقل شده: ناصرالدین‌شاه تصمیم گرفت باغ‌وحش بسازد و شخصا به تربیت و نگهداریِ انواع و اقسام حیوانات وحشی بپردازد؛ پس اولین باغ‌وحش ایران یا «مجمع‌الوحوش» در منطقه دوشان‌تپه (میدان شهدای فعلی) بنا نهاده شد؛ باغی که سردرش با نقاشی‌های مختلف از اشکال شیر، ببر، پلنگ و مناظری از شکارهای عصر ناصری تزیین شده بود و در آن یک میمون، چهار شیر نر و ماده از کوه‌های شیراز، سه ببر از مازندران و یک یوز و سه پلنگ از جاجرود و پنج خرس از دماوند نگهداری می‌شد. این مکان روزهای تعطیل به‌ویژه سیزده‌به‌درها جزو تفریحگاه‌های تهران‌نشین‌ها به حساب می‌آمد و جز در مواردی که شاه حضور داشت، بقیه اوقات مردم عادی به‌راحتی می‌توانستند در آن رفت‌وآمد کنند.
در نخستین روزهای ماه محرم سال ١٢۵٧ هـ.ش، یکی از شیرهای باغ‌وحش بچه‌ای زایید و چون شاه در شهر گرفتار برگزاری عزاداری در تکیه دولت بود، نتوانست از زائو دیدن کند. پس به دوشان‌تپه تلگراف زد: حال شیر خوب است؟ متصدی تلگراف جواب داد: به‌حمدالله حال حیوان‌ها خوب است. وقتی این تلگراف به حضور خان‌باباشاه رسید برآشفت و متصدی تلگراف را به دشنام و ملامت گرفت و فریاد کشید: شیر حیوان نیست! حیوان کسی است که او را حیوان خطاب می‌کند!
نمایش‌نامه‌ «شیرهای خان‌باباسلطنه» در سال ١٣٩١ نگاشته شده و انتشارات مروارید منتشرش کرده است. چهار سال از به‌صحنه‌رفتن آخرین نمایش‌نامه افشین هاشمی می‌گذرد. او پیش از نمایش‌نامه‌های خودش، «عشقِ من: حامد بهداد» و «پرواز به تاریکی» و… را کارگردانی کرده و در تئاترهایی همچون «افرا» (بهرام بیضایی) و «شکار روباه» (علی رفیعی) به ایفای نقش پرداخته است.
«شیرهای خان‌باباسلطنه» یک نمایشِ شادی‌آورِ موسیقایی (کمدی‌موزیکال) است که مرداد و شهریور در پردیس شهرزاد، واقع در خیابان نوفل‌لوشاتو به صحنه می‌رود.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ