انتقاد شدید زیباکلام از نعمت زاده

1

صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه در گفتگو با «جهان اقتصاد» گفت:این روز‌ها جراید اصلاح‌طلب پیگیر تغییرات درکابیته دوم روحانی هستند. در حالی که به نظر می رسد تغییر درکابینه چندان هم اهمیت ندارد، منظور من این است که اهمیت دادن در این سطح به کابینه دوازدهم، آنقدر هم درست نیست.

وی در پاسخ به این سوال که چرا  تغییر در کابینه از درجه بالایی از اهمیت نباید برخودار باشد. این اصلاح‌طلبان بودند که رای دادند، پس حق آنهاست که کابینه دوازدهم با آنها هماهنگ باشد!افزود:

نه این طور نیست. باید به صورت ریشه‌ای تر به این موضوع نگاه کنید. درایران  یک وزیر تا چه اندازه می‌تواند، نقش ایفاکرده و موثر باشد.  به عبارت بهتریک وزیر که کار بلد باشد، چه تغییراتی را می‌تواند به وجود آورد که یک وزیر کم کار نمی‌تواند ، انجام دهد. واقعیت این است که در شرایط فعلی؛ اقتصاد فاسد، بیمار دولتی همه چیز را در ایران تحت تاثیرخود قرار داده، چندان هم فرقی نمی‌کند که یک وزیر اصلاح‌طلب نزدیک به دولت در کابینه باشد یا یک وزیر اصولگرای نزدیک به دولت.

*اگر بازی قدرت در ایران بدین شکل است چرا رسانه‌ها تاکید بر وزیر زن درکابینه روحانی دارند؟

من خودم  به صورت سمبلیک همواره از حضور زنان درکابینه  دفاع می‌کرده‌ام ومی‌کنم اما، منظورمن این نیست که اگر زنان و کردها وارد کابینه روحانی شوند ، در توسعه سیاسی و مدنی یک شبه ره  صد ساله را خواهیم رفت و تبعضات از جامعه زنان رخ بر می‌بندد. اگر به این مسائل سمبلیک این گونه نگاه کنیم و درخواست‌های زنان از دولت را در وزیر زن خلاصه کنیم به نوعی ساده انگاری کرده‌ایم.

* اما مساله تنها به حضور زنان درکابینه روحانی خلاصه نمی‌شود. وزیرکشور قبلی روحانی چندان نتوانست اقدام موثری از خود به یادگار بگذارد  و اصلاح‌طلبان امروز تاکید دارد او باید تغییرکند اما برخی اخبار از حضور مجدد رحمانی فضلی درکابیته خبر می‌دهد. واقعا نباید درکابینه  تغییرات ایجاد شود؟

در مورد رحمانی فضلی بسیاری از اصلاح طلبان اعتقاد به عدم حضور مجدد وی درکابینه دارند. از جمله دلایل آنها عدم تغییر مدیران استانی به وسیله ایشان است. و دائما بر لزوم تغییر وی تاکید می‌کنند درحالی که اگر به‌جای رحمانی فضلی؛ عبد‌ا… نوری یا موسوی لاری هم به مجلس معرفی شوند از منظر توسعه سیاسی جلو نخواهیم افتاد، زیرا جدا از وزیر کشور نمایندگان حوزه‌های مختلف انتخابیه، اگر بیشتر از وزیر کشور در  تعیین مدیران استانی نقش نداشته باشند، کمتر از وزیر کشور هم درتعیین آنها نقش ندارند.

شاید درحال حاضر بیش از اندازه وزن برای کابینه قائل می‌شویم و تصور می‌کنیم که اگرجای آقای نعمت زاده وزیر ۳۰ یا ۴۰ ساله  وزیر صنایع شوند، صنایع کشور به دوران اوج خود باز خواهند گشت. همه ما می‌دانیم که فشار بر روحانی برای تغییر درکابینه چندان تاثیری‌ بر امور جاری کشورنخواهد گذاشت. با تغییر صد در صدی کابینه هم توسعه سیاسی به وجود نمی‌آید.

*خوب چه زمانی باید به زنان، جوانان درکابینه توجه کرد؟

مهندس بذرپاش جوان ترین  مدیری بود که می توانستیم بر یک صنعت بزرگ داشته باشیم. در واقع وزیرفعلی صنایع چه‌گلی به سر صنایع کشور زد وضعیت خوب تر شد یا بدتر؟ مهندس نعمت زاده میلیاردر چه؟ او چه کرد؟ کارنامه هر دوی این افراد مشخص است. واقعیت این است که نظام اداری ایران یک نظام درهم تندیده است که هیچ مدیری نمی‌تواند تحولات عمیق در آن ایجاد کند.


صادق زیباکلام همچنین در گفتگو با خبرنگار «انتخاب» به بررسی اظهار خرسندی برخی مخالفان داخلی برجام از مصوبه جدید کنگره آمریکا پرداخت.

زیباکلام  اظهار داشت: متاسفانه، آرزوی دکتر جلیلی و مابقی دلواپسان از تیر ۹۴ که توافق تاریخی صورت گرفت، این بود که برجام بالاخره روزی به تیر غیب گرفتار شود. این هم حکایتی عجیب است که آرزوی جلیلی با ترامپ مشترک است.

وی اضافه کرد: البته مخالفان برجام هر یک دلایل و انگیزه های متفاوتی دارند، اماهمه شان می‌خواهند برجام به تیر غیب گرفتار شود. مثلا نتانیاهو و تمامی کسانی که نگران رفع کامل همه ی تحریم های ایران هستند. این ها نگرانند که مبادا جمهوری اسلامی ایران بتواند با همه دنیا آشتی کند و در مسیر پیشرفت و ترقی حرکت کند و یک رابطه طبیعی که در چارچوب منافع طبیعی اش باشد با جهان شروع کند. طبیعی است که نتانیاهو و تمام کسان دیگری که به چیزی کمتر از سرنگونی و نبود جمهوری اسلامی ایران رضایت نمی دهند، از اینکه برجام و روحانی موفق شوند یک شرایط طبیعی و نرمال را در ایران به وجود بیاورند ناراحت، عصبی و دلخور باشند و با همه وجود می خواهند تهران در مسیر مصیبت و تحریم باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به مخالفان داخلی برجام گفت: دلواپسان خودمان و سعید جلیلی هم می خواهند برجام به تیر غیب گرفتار شود، به این خاطر که نگران هستند مبادا به جهان ستیزی آنها آسیب و خللی وارد شود.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد بر سر مسیله هسته ای ما با آمریکایی‌ها به توافق برسیم، آنوقت علی القاعده مردم از جلیلی می‌پرسند: موضوع پیچیده ودشوار هسته ای با گفتگو حل شد، چرا در موضوعات دیگر نتوانیم به توافق برسیم؟

زیباکلام همچنین با اشاره به منافع برجام گفت: برجام یعنی برقراری روابط عادی بین ایران و جهان و همچنین ورود سرمایه گذاری خارجی که کشور به آن نیاز دارد. این سرمایه گذاری بیکاری را کاهش می کند و رکود را نیز از بین می برد. بنابراین طبیعی است که موفقیت برجام باعث نگرانی جلیلی و امثالهم می شود. تمام ارزوی اینها این است که برجام به ته دره سقوط کند. ما در این دو سال که برجام عملی شد، یک کلام امیدوار کننده و مثبت از تندروهای داخلی نشنیدیم.

وی خاطرنشان کرد: هر عاملی که بتواند به سمت تنش زدایی ایران با کشورهای جهان پیش رود، خواب راحت را از چشمان دلواپسان در ایران می رباید، بنابراین این اتفاقات جدیدی که دارد رخ می‌دهد، حکم عروسی دلواپسان را دارد که به مراد دلشان رسیدند. این را هم فراموش نکنیم که تندرو‌ها در طی دو سال گذشته هر انچه که از دستشان برمیامد در جهت اینکه برجام را به تیر غیب گرفتار کنند، انجام دادند.

این تحلیلگر برجسته تاکید کرد:  سعید جلیلی از روزی که مذاکرات هسته ای شروع شد، مخالف بود. ایشان از مهر ۹۲ که مذاکرات هسته ای شروع شد مخالف بود و هر اتفاق دیگری هم بیافتد سعید جلیلی مخالف خواهد بود چون اگر برجام به صورت ۱۰۰ درصد موفق شود، عملکرد ایشان به طور کلی زیر سئوال می رود.

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ