فرارو و دغدغه ی احمدی نژاد

6

سایت فرارو در گزارشی با عنوان «با احمدی نژاد چه باید کرد» به بررسی دغدغه جدید خود پرداخت:

بازداشت اخیر حمید بقایی، بستری شدن او در بیمارستان، آزادی او با قید وثیقه و نهایتا اظهارات عجیب او پس از ازادی واکنش ها و حاشیه های فراوانی ایجاد کرده است. اکنون ناظران سیاسی از تبدیل شدن احمدی نژاد و حلقه نزدیکانش به “اپوزیسیون” نظام سخن می گویند و  این سوال را مطرح می کنند که نظام چه رویکردی در قابل این گروه درپیش گیرد.

به گزارش فرارو، بازداشت ماه پیش حمید بقایی حواشی فراوانی در فضای سیاسی کشور ایجاد کرده است. او پس از این که بنابه گفته دادستانی در ادامه بررسی یک پرونده مالی و به دلیل عدم ارائه وثیقه مناسب به زندان رفت به گفته نزدیکانش دست به اعتصاب غذا زد.

 با احمدی نژاد چه باید کرد؟
مقامات قضایی “اعتصاب غذای” بقایی را تائید نکردند اما اطرافیان بقایی  براین مسئله تاکید دارند که او ۱۸ روز در اعتصاب بوده است.
هنگامی که بقایی در زندان بود محمود احمدی نژاد با انتشار نامه ای نسبت به  بازداشت او به شدت اعتراض کرد. رییس جمهور پیشین در نامه خود نوشت: «آیا باید طوری عمل شود که امید به احقاق حق مردم توسط دستگاه قضایی جای خود را به تلاش و جستجو برای یافتن مرجعی جهت رهایی از اجحافات برخی عناصر دستگاه قضایی دهد؟»
بقایی پس از چند رو حضور در زندان به بیمارستان منتقل شد. محمود احمدی نژاد شبی که بقایی به بیمارستان بقیه الله منتقل شد در آنجا حضور پیدا کرد اما براساس گزارش ها حراست بیمارستان مانع حضور او شد. در ویدئوهای منتشر شده از این واقعه احمدی نژاد نسبت به ممانعت از حضور او در بیمارستان اعتراض کرد.
روز پس از آن بقایی با وثیقه ۲۰ میلیاردی از زندان آزاد شد. او پس از آزادی با استقبال محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی روبه رو شد. او در حالیکه در جمع هوادانش بود اظهارات تندی علیه قوه قضائیه مطرح کرد. او محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه را متهم به دروغگویی کرد. بقایی روایت های از ظلم در زندان مطرح کرد که توسط دادستانی تکذیب شده است.
حالا این اتفاقات واکنش برخی تحلیلگران و ناظران سیاسی را در پی داشته است. عده ای معتقدند محمود احمدی نژاد و حلقه نزدیکانش در حال حرکت به سمت اپوزیسیون شدن هستند. عده ای دیگر این را اتفاق تازه ای به حساب نمی آورند.
عباس عبدی تحلیگر اصلاح طلب در این باره نوشته است: «هیچ‌کدام از نحوه مواجهه سیاسی اصولگرایان و دستگاه قضایی با احمدی‌نژاد و چند نفر از اطرافیانش نه‌تنها کمکی به جامعه نمی‌کند، بلکه به طور دقیق بازی در زمینی است که آنان طراحی و اجرا کرده‌اند و قصد دارند حالا که فاصله خود را با کلیت سیستم به حداکثر رسانده‌اند، رنگ و بویی عدالت‌خواهانه و ظلم‌ستیزانه به این فاصله دهند و پرونده سراسر خطای ٨ ساله خود را در سایه این مبارزه‌جویی محو کنند! چه می‌توان کرد؟ در خصوص دستگاه قضایی چند پیشنهاد روشن وجود دارد.»
عبدی در ادامه نوشته است: «اول اینکه در نحوه برخورد با این افراد بسیار شفاف و با اطلاع‌رسانی مناسب رفتار کند. هنوز کسی نمی‌داند اتهامات بقایی به طور دقیق چه بوده؟ جزییات و مستندات پرونده را می‌توان تا حدودی در اختیار افکار عمومی قرار داد. لطفا نفرمایید که اینها غیرقانونی است. با توجه به موارد مشابه این عذر پذیرفته‌شده نیست.»

او در مهمترین پیشنهاد خود آورده است: «دوم اینکه پرونده احمدی‌نژاد را باز کنند. نه درباره کارهای جزیی و اظهارات حاشیه‌ای، بلکه درباره اقدامات مهم او در کشور از جمله در قضیه یارانه‌ها، مسکن مهر و رفتارهای بودجه‌ای او و… و اجازه دهند که هم اتهامات صریح و شفاف طرح شود و هم او از خود دفاع کند.»

اما ناصر ایمانی تحلیلگر سیاسی و فعال اصولگرا در گفت و گو با فرارو درباره شرایط تازه  احمدی نژاد و حامیانش و نحوه برخورد نظام با این گروه گفت: «در پاسخ به اینکه چگونه آقای احمدی نژاد و حلقه اطرافش روبه رو شد، پیشنهاد من روشنگری است.»

او افزود: «باید به این نکته توجه داشت که آقای احمدی نژاد هنوز پایگاه مردمی  و اجتماعی دارد. پایگاهش هم در حد چند صد هزار نفر نیست بلکه بیشتر و جدی تر از این رقم ها است. باید روشنگری کرد که این افراد چه تفکراتی دارند.»

ایمانی با بیان اینکه “پایگاه رای احمدی نژاد را باید در نظر گرفت” اظهار کرد: «نباید با برخوردهای تند به مقابله با این ها پرداخت. همه جریان های انحرافی این وضعیت را دارند. باید دید که میزان و کیفیت پایگاه اجتماعی اینها چگونه است. چه افرادی هستند که به این تفکرات نزدیکند و چرا به آنها بها میدهند. مسلما اگر با جریان احمدی نژاد برخورد تندی شود خطرناک تر می شوند.
او تاکید کرد که نظام حرکت هایی را برای محدود کردن آنها آغاز کرده است از جمله منع احمدی نژاد برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و همچنین رد صلاحیت او و بقایی پس از کاندیداتوری با اجماع کامل در شورای نگهبان از جمله این حرکت هاست.
این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه با انتقاد از رویه اصلاح طلبان در برخورد با احمدی نژاد و حامیانش گفت: «رویه اصلاح طلبان درست نیست. آنها مسئله را جناحی می کنند و می خواهند از احمدی نژاد برای کوبیدن اصولگرایان استفاده کنند. با این رویه احمدی نژاد از پاسخگویی فرار می کند»
ایمانی با انتقاد از برخی اظهار نظرها در این باره که احمدی نژاد از حمایت کامل اصولگرایان برخوردار بوده است افزود: «اصولگرایان از مدت ها پیش این  حلقه را فرقه انحرافی خوانده بودند. این نامگذاری از زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد وجود داشت. اگر آن زمان اصلاح طلبان نسبت به اداره کشور انتقاد داشتند اصولگرایان پا را فراتر گذاشتند و پایه های ایدئولوژیک این گروه را هدف قرار دادند و آن ها را انحرافی دانستند.»
به گفته این فعال سیاسی اصولگرا “تقابل  اصولگرایان با احمدی نژاد از دولت نهم آغاز شد. زمانیکه مشایی بحث هایی درباره مکتب ایران مطرح کرد. پس از آن در اواخر دولت نهم برخی از وزرای اصولگرا در اقدامی اعتراضی استعفا دادند. اما در آغاز دولت دهم شرایط انتخابات ۸۸ به گونه ای بود که اصولگرایان نتوانستند جدی تر به مسئله بپردازند. پس از ماجرای قهر ۱۱ روزه احمدی نژاد جدایی اصولگرایان از او کامل شد.”

ایمانی معتقد است: «اصولگرایان در دولت نهم دچار یک اشتباه استراتژیک شدند و  آن هم حمایت و استقبال زیادی از احمدی نژاد بود اما پس از آن به سرعت در برابر احمدی نژاد موضع گرفتند و خود را از او جداساختند.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی در ادامه درباره پیشنهادات عباس عبدی برای مقابله با جریان احمدی نژاد مبنی بر این که “پرونده عملکردی او در دوران ریاست جمهوری بررسی شود” گفت: «من با این پیشنهاد موافق هستم اما چند نکته در این باره وجود دارد. اول آنکه ما تا به حال در جمهوری اسلامی هیچ وقت تجربه بررسی عملکردهای یک دولت را نداشته ایم. هیچ وقت نشده است که پس از پایان یک دولت موارد تخلفات آن را استخراج و ببرسی کنیم و خاطیان را محاکمه نماییم.»

او ادامه داد: «این کار به شکل منضبط و جامع انجام نشده است. مسئله این است که این پیشنهاد آقای عبدی باید ناظر به همه دولت ها باشد. نه فقط دولت احمدی نژاد. بحث دیگری هم در اینباره وجود دارد این است که بخشی از موارد تخلفات به سوء تدبیرهای مدیریتی باز می گردد. آنها هم اهمیت بالایی دارند. برای سوء تدبیرهای مدیریتی نمی شود قضایی برخورد کرد.»

ایمانی نکته بعدی را “کوتاهی دولت روحانی در ارسال پرونده تخلفات دولت احمدی نژاد به قوه قضائیه” دانست و گفت: «پیدا کردن تخلفات یک دولت بر عهده دولت بعد است. تمام پرونده ها و اسناد در اختیار آنها قرار دارد نه قوه قضائیه. سوال این است که دولت روحانی چند پرونده در مورد جرائم و سوء مدیریت ها دولت احمدی نژاد در اختیار قوه قضائیه قرارد اده است؟ دولت باید این کار را انجام دهد.»
این تحلیلگر سیاسی افزود: «آقای روحانی تبلیغ زیادی علیه احمدی نژاد انجام داد اما وقتی مدارک و مستندات ارائه نکندن شان می دهد تمام  این برخوردها سیاسی بوده است نه در راستای استیفای حقوق ملت. استیفای حقوق ملت یعنی اینکه مثلا دولت ۲۰۰ پرونده تخلف دولت احمدی نژآد به قوه قضائیه ارائه کند.»

او افزود: «الان هم دیر نشده است، دولت آقای روحانی پرونده های دولت احمدی نژاد را به قوه قضائیه ارائه کند. این اقدام در شهرداری هم صورت گیرد و شورای شهر اصلاح طلب پرونده تخلفات آقا قالیباف را به قوه قضائیه بفرستد. اینجا منافع ملی مهمتر از هرچیزی است. کسی که مدعی تخلف است باید این کار را انجام دهد.»

او درباره تاکید کرد: «مسئله دیگر این است که اگر قوه قضائیه درباره تخلفات و پرونده ها کم کاری کرد باید پاسخگو باشد. اما نباید از اقدامات مثبت دستگاه قضایی هم عبور کرد. قوه قضائیه تاکنون اقدامات مهمی انجام داده است برای نمونه معاون اول احمدی نژاد محاکمه شد و به زندان رفت. معاون دیگر او یعنی بقایی دستگیر شده و پرونده اش در جریان است. اینها را باید به فال نیک گرفت و قوه قضائیه را تقویت کرد تا ادامه پیدا کند.»

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ