به قالیباف توصیه شد کنار برود ۶٠درصدآرای ‌‌او به رئیسی می‌رسد

3
سخنگوی جامعه روحانیت:

خبرآنلاین: غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: جریان اصولگرا هیچ‌گاه و هرگز دنبال یک لیدر نبوده است، بلکه همواره دنبال تشکل‌هایی بوده است که نقش‌آفرینی کنند. او درباره نواصولگرایی هم گفت: اگر منظور از این بازخوانی این باشد که شیوه‌ای به‌کار گرفته شود تا جاذبه بیشتری ایجاد شود، به نظرم ضرورت دارد این بازخوانی صورت بگیرد تا اینکه صرفا از روش‌های سنتی استفاده شود، از روش‌هایی استفاده شود که جامعه جوان امروز از آن استقبال می‌کند. ببینید مثلا بحث شبکه مجازی فضایی است که مردم ما و جوانان به‌شدت در آن فعال هستند؛ بنابراین استفاده از این شبکه‌ها بسیار مؤثر است؛ هم در یارگیری و هم در تبلیغات انتخاباتی. این یک مثال است اما استفاده از ابزار نباید با آن اصولی که قبلا پذیرفته‌‌شده در تضاد باشد.
غلامرضا مصباحی‌مقدم افزود: اصولگرایان اساسا معتدل هستند، دراین‌میان اندکی غیرمعتدل هم هستند. درواقع جریان اصلاح‌طلب به‌خوبی توانسته است از نظر مفاهیم سیاسی رقیبش را با تندروها مساوی کند و طبقه‌بندی جناح‌ها از نظر اصلاح‌طلبان این‌گونه است: اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و معتدلین؛ این یعنی اصولگرایان معتدل نیستند؛ درحالی‌که اصل اعتدال مال اصولگرایان است و اصل افراط‌گرایی و تندروی در جریان اصلاح‌طلبی است. در مورد احمدی‌نژاد، بله تندروی باعث شد مردم به روحانی رأی دهند، اما در مورد مجلس و شورای شهر این قدرت و ابتکار اصلاح‌طلبان بود که توانست نوعی همزادپنداری را برای احمدی‌نژاد و جریان اصولگرا به مردم القا کند و موفق شد در این جنگ روانی مردم را تحت تأثیر قرار دهد و همان تصوری را که از احمدی‌نژاد داشتند، بر کل جریان اصولگرایی غلبه داد و این شد که مجلس را از دست یک عده معتدل، مدیر و توانا خالی کرد و افرادی را آورد که مردم از آنها شناخت ندارند و توانایی زیادی هم ندارند و نمی‌توانند بحق مردم را نمایندگی کنند و این اثر تبلیغات و جنگ روانی است.
او درباره انتخاب رئیسی به‌عنوان نامزد نهایی جمنا هم گفت: مسئله را در جریان انتخابات کاملا دقیق بررسی کردیم و دیدیم بخشی از آرای آقای رئیسی به‌طور یقینی به سبد آقای قالیباف نخواهد رفت و ارزیابی‌ها نشان می‌داد اگر هر دو بمانند هیچ‌کدام نمی‌توانند اکثریت نسبی را به دست بیاورند، پیش‌بینی ما این بود که حتی انتخابات به دور دوم هم نمی‌رود و در دور اول این موضوع به نتیجه می‌رسد. این انتظار و امید بود که با کناررفتن آقای قالیباف بخش قابل‌توجهی از آرای او به سبد رئیسی برود و البته پیش‌بینی می‌شد که بخشی از آرا نیز متوجه رقیب شود اما آن‌قدر نبود که بخواهد تعیین‌کننده باشد؛ در واقع بدون آن آرا هم روحانی برنده انتخابات می‌شد، بنابراین به قالیباف توصیه شد کنار بروید، ۶٠ درصد آرای شما به آرای آقای رئیسی اضافه خواهد شد و همین اتفاق نیز رخ داد.
٩۶ دست‌گرمی بود
او افزود: جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی یا جمنا چند ماه مانده به انتخابات شروع به کار کرد و فرض آنها این بود که ما برای یک کار بلندمدت آمده‌ایم و انتخابات سال ٩۶ یک‌ دست‌گرمی بود و انتظار پیروزی صددرصدی نداشتند. طبعا تلاش خوبی کردند و توانستند نیروهای مردمی را از کل کشور جمع کنند و نشست‌های خوبی را برگزار کردند. ما از سال ١٣٧۶ تا ١٣٩۶ هیچ‌گاه شاهد رسیدن به فرد واحد نبوده‌ایم اما این دفعه به دلیل فعالیت جمنا اصولگرایان توانستند به یک فرد واحد برسند؛ پس این یک اقدام موفق بوده است و مجموعه افرادی که در سال ٧۶ به آقای ناطق‌نوری کاندیدای جناح اصولگرا رأی دادند، هفت میلیون نفر بودند اما امروز کاندیدای جبهه اصولگرا ١۶ میلیون رأی می‌آورد. این رشد بسیار خوبی است؛ بنابراین به نظر می‌رسد ایراد جدی متوجه آن نباشد. البته نمی‌توان گفت هیچ ایرادی ندارد، قطعا نواقصی وجود دارد که در حال بررسی است تا در انتخابات آینده مرتفع شود. ازجمله ایرادات جمنا این بود که از ظرفیت احزاب استفاده نکردند و تنها به ظرفیت افراد خاص اتکا کردند و نوعی عدم به‌بازی‌گرفتن احزاب در دستور کار بود. احزاب هم یک ظرفیت داشتند و چه‌بسا اگر از ظرفیت آنها استفاده می‌شد، نتیجه بهتری می‌گرفتند.
اما محمدباقر قالیباف نظری خلاف صحبت‌های مصباحی‌مقدم دارد. او نهم مرداد در مصاحبه خود با برنامه تلویزیونی جهان‌آرا، تلویحا گفته بود که رأی من بیشتر از رئیسی بود و اگر به‌جای او من مانده بودم، با فاصله کمتری رقابت را به حریف واگذار می‌کردیم. طرفداران و اعضای ستاد او نیز چنین اعتقاد دارند که نظرسنجی‌ها همه به‌ نفع قالیباف بوده؛ اما قالیباف برای اینکه وحدت را در اصولگرایی مخدوش نکند، ایثار کرده و کنار رفته است. قالیباف درباره دلایل آمدنش هم گفته است: «من تا یک روز مانده به فرصت ثبت‌نام، قصد حضور در انتخابات را نداشتم؛ منتها همه دوستانی که در یک اردوگاه هستیم، بالاتفاق به من گفتند حتما در انتخابات حضور داشته باش. نباید نام کناره‌گیری من را فشار گذاشت. دوستان می‌دانند من تحت فشار تصمیم نمی‌گیرم. دوستان دلایلی آوردند که البته من آنها را قبول نداشتم؛ اما تحلیلی هم خودم داشتم که تجمیع اینها من را به این تصمیم رساند که همان‌طور که تکلیف داشتم بیایم، حالا تکلیف به رفتن دارم».

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ